POPULIARIAUSIOS 2008 m. KNYGOS

 

Jau tapo gražia tradicija Tarptautinės vaikų knygos dienos proga rinkti penkias vaikams labiausiai patikusias knygas. Šiemet nutarėme renkamas populiariausias knygas skaičiuoti atskirai: mažesniųjų (1–5 klasių) ir vyresniųjų (6–11 klasių) skaitytojų grupėse. Iš viso gavome 624 anketas: 289 mažesniųjų ir 335 vyresniųjų. Anketas pildė 445 mergaitės ir 179 berniukai.

Populiariausios 1–5 klasių skaitytojų knygos:

  1. Lindgren A. Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo.
  2. Rowling J. K. Haris Poteris ir Išminties akmuo.
  3. Lindgren A. Emilis iš Lionebergos.
  4. Lindgren A. Pepė Ilgakojinė.
  5. Lindgren A. Padaužų kaimo vaikai.
  6. Rowling J. K. Haris Poteris ir Paslapčių kambarys.
  7. Račickas V. Šlepetė.
  8. Lindgren A. Lota iš Pramuštgalvių gatvės.
  9. Lindgren A. Mijo, mano Mijo.
  10. Rowling J. K. Haris Poteris ir Ugnies taurė.

 

Populiariausios 6–11 klasių skaitytojų knygos:

  1. Burgess M. Heroinas.
  2. Meyer S. Saulėlydis.
  3. Brooks K. Kendė.
  4. Rowling J. K. Haris Poteris ir Mirties relikvijos.
  5. Meyer S. Jaunatis.
  6. Paolini Ch. Eragonas.
  7. Paterson K. Tiltas į Terabitiją.
  8. Ostrowicka B. Pasaulis aukštyn kojom.
  9. Račickas V. Nebaigtas dienoraštis.
  10. Malot H. Be šeimos.
  11. Feketė I. Murza.
  12. Salinger J. D. Rugiuose prie bedugnės.
  13. Stephanie. Agurkėliai su šokoladu.
  14. Brooks K. Lukas.
  15. Abedi I. Kuždesys.

 

Galime palyginti su pernykščiu (2007 m.) knygų penketuku, kuris buvo sudarytas neskiriant skaitytojų į amžiaus grupes:

  1. Burgess M. Heroinas.
  2. Salinger J. D. Rugiuose prie bedugnės.
  3. Lindgren A. Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo.
  4. Lindgren A. Padaužų kaimo vaikai.
  5. Lindgren A. Emilis iš Lionebergos.

 

O štai dar kelios populiaresnės šiųmetės, nors ir nepatekusios į dešimtuką, lietuvių rašytojų knygos: V. Račickas. Nebaigtas dienoraštis. G. Morkūnas. Grįžimo istorija. D. Vaitkevičiūtė. Trise prieš mafiją. H. Matulionytė. Žaidimo valdovas. J. Ivanauskaitė. Pakalnučių metai. V. Blažytė. Geltona pieva.

Daugelio autorių moksleiviai išvardijo beveik visas lietuvių kalba išleistas knygas: A. Lindgren – 11; M. Burgess – 8; H. Ullrich – 8; Ch. Bienek – 7; H. Murakami – 7; P. Schröder – 7; E. M. Remarque – 6; V. Račicko – 6; C. Funke – 5; J. Wilson – 5; J. Ivanauskaitės – 5.

O štai keletas įdomesnių vaikų siūlymų mokytojams ir bibliotekininkams:

„Mokytojams siūlyčiau daugiau kalbėti ir daugiau laiko skirti diskusijoms su mokiniais apie knygas.“

„Bibliotekininkų norėčiau paprašyti, kad dažniau atnaujintų patartinų skaityti knygų sąrašą pagal amžių. Gal tuomet dažniau apsilankyčiau bibliotekoje.“

„Dažniausiai imu knygas iš bibliotekos, nes ten toks pat pasirinkimas kaip parduotuvėje, o ir pinigų nereikia išleisti… Mokytojams patarčiau labiau skatinti vaikus skaityti, o bibliotekininkams – siūlyti perskaityti naują ar įdomią knygą, o ne sėdėti ir žiūrėti rūsčiai, ar koks vaikas praėjo pro skyrių, kur negalima eiti.“

„Leidėjams siūlau atkreipti dėmesį į japoniškus komiksus, kurie jau leidžiami Lietuvoje. Norėtųsi jų daugiau.“ „Mokytojai galėtų dažniau rengti netradicines pamokas, skirtas naujai literatūrai. Per jas galima būtų aptarti knygas ir taip sudominti neskaitančius paauglius. Manau, jei tokios pamokos būtų rengiamos dažniau, skaitytojų Lietuvoje padaugėtų.“

„Mokytojams patarčiau negrūsti mokiniams į galvą minčių, kad skaityti būtina ir kad tai labai naudinga. Tai visiškai nesudomina mokinių, netgi juos vargina. Manau, mokytojai per savo pamoką turėtų skirti laiko knygų reklamai. Užtektų 10–15 minučių pristatyti atsineštai knygai, gal netgi paskaityti įdomesnę ištrauką.“

„Išvardytos knygos man patiko labiausiai iš visų skaitytų (kokių galų rašyčiau nepatinkančias?). Jos mane, tokį nelabai „pasinešusį“ knygų skaitytoją, patraukė į savo pasaulį. Atrodo, perskaitysi porą puslapių ir nusibos, bet kažkas įvyksta, ir nenumeti knygos, o skaitai toliau. Autoriams patarčiau: rašykite, nes jūs turite Dievo dovaną.“

„Skaityti skatina suvokimas, kad patirsiu ir sužinosiu daug naujų, įdomių dalykų. Mokytojams patariu, kad mokiniams siūlytų skaityti tik pačias įdomiausias, atitinkančias vaikų amžių knygas. Tai nesunku padaryti: reikia paklausti vaikų, kokios knygos jiems labiausiai patiko, sudaryti sąrašą ir jį pateikti kaip užklasinio skaitymo sąrašą. Leidėjams patarčiau spausdinti iš tikrųjų įdomias knygas, o ne tas, už kurias daugiau sumoka, ir kad redaktoriai atidžiau tikrintų ir nepaliktų rašybos ir skyrybos klaidų, kaip dažnai pasitaiko, ypač vaikiškose knygelėse.“

„Suprantu, kad bibliotekininkų darbas nelengvas, kartais vedantis iš kantrybės, bet būtų kur kas maloniau, jeigu jie skaitytoją pasitiktų su šypsena veide ar draugišku tonu, nes kartais būna, kad užėjęs į biblioteką manai, jog jau geriau to būtum nedaręs… O mokytojai ir toliau tegul skatina skaityti ir tenepasiduoda vaikų nenorams. Juk iš skaitančios visuomenės išauga mąstančios asmenybės.“

Nuoširdžiai dėkoju Alytaus Senamiesčio prad. mokyklos bibliotekos vedėjai Elvyrai Majauskienei, Kupiškio VB VLS vedėjai Romai Vasiliauskienei, Marijampolės Jono Totoraičio vid. mokyklos mokytojoms ir bibliotekininkėms, Panevėžio raj. Raguvos gimnazijai, Švenčionių m. vaikų bibliotekai, Vilniaus m. Abraomo Kulviečio vid. mokyklos mokytojoms Onai Bacvinkienei ir Violetai Juodelienei, Radviliškio raj. VB VL ir Ukmergės Vlado Šlaito VB VL skyriams, taip pat Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Panevėžio apskričių viešųjų bibliotekų Vaikų literatūros skyrių darbuotojoms ir visiems kitiems, aktyviai prisidėjusiems renkant populiariausių knygų penketuką.

Ona Kaladienė,

Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro

Literatūros tyrimų skyriaus vedėja

Žurnalas „Rubinaitis“, 2009 Nr. 2 (50)

 

 

Įžanginis

VAIKŲ LITERATŪROS SARGYBOJE
KNYGŲ ŠILUMA IR VĖSA (Pasisakymas gavus 2008 m. Geriausios vaikų ir paauglių knygos premiją)

Apžvalgos

2008 m. VERTIMŲ VAIKAMS IR PAAUGLIAMS MOZAIKA

Straipsniai

ISTORIJA IR VAIKŲ LITERATŪRA

Anketa

AR DAR REIKALINGOS LIAUDIES PASAKOS?

Sukaktys

KAD VAIKAS PASAKYTŲ „OCH“ (Stasio Eidrigevičiaus 60-osioms gimimo metinėms)

Mano vaikystės skaitymai

MEBLIUOTI KAMBARIAI MIŠKE IR PIEVOJE

Diskusija

DISKUSIJA

Laiškai

GROŽINĖS LITERATŪROS PARAŠTĖS: PROBLEMOS, SPRENDIMAI, IŠVADOS

Bibliografija

APIE VAIKŲ LITERATŪRĄ, SKAITYMĄ 2008 m.
2008 m. VAIKŲ IR PAAUGLIŲ KNYGOS (papildymai)

Kronika. Informacija. Skelbimai

KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai