Žiema ir jos šventės senuosiuose vaikų periodikos viršeliuose

 

 

 

 

Dail. Petras Rauduvė. 1936, Nr. 12
Dail. Petras Rauduvė. 1936, Nr. 12

Šį kartą „Retro“ rubrika kalbės daugiau vaizdais nei žodžiais. Žiema atsineša ne tik žiemiškas pramogas – slides, pačiūžas, rogutes, sniego mūšius, bet ir didžiąsias šventes – Kalėdas ir Naujuosius Metus. Siūlome pažvelgti į senosios vaikų periodikos žiemos mėnesių viršelius. Šie Lietuvos dailininkų kūriniai gali būti naudojami ir kaip šventiniai atvirukai.

Pats seniausias iš pateikiamų – 1936 m. dvyliktasis žurnalo Žiburėlis numeris. Tuomet dar jauno dailininko Petro Rauduvės (1912–1994) sukurtame viršelyje vaizduojamos vėlų vakarą čiuožimu besimėgaujančios dvi juodos meškos. Su tamsiu fonu kontrastuoja spindintis sniegas, o šventinę kalėdinę nuotaiką išduoda raudonas akcentas – vienos čiuožėjos šalikėlis.

Dailininkas Povilas Osmolskas (1919–1971) tradiciniu Kalėdų motyvu – elnių tempiamomis rogėmis su Kalėdų Seneliu (kokios Kalėdos be jo!) – papuošė Detmolde Antano Giedriaus leistos Saulutės 1947 m. dvyliktojo numerio viršelį.

Dail. Povilas Osmolskas. 1947, Nr. 12
Dail. Povilas Osmolskas. 1947, Nr. 12

1956 m. gruodžio mėnesio Genio viršelį sukūrė Vytautas Banys (1920–1989): tautiniais rūbais vilkintys vaikai šoka lietuvių liaudies šokį. Tik išskleidę viršelį pamatome po eglės šaka pavaizduotas kaukes, sustiprinančias šventinę nuotaiką, primenančias sovietmečio naujametinį karnavalą, be kurio neapsieidavo nė viena mokykla ar darželis. Ir keista, kad nematome jokio sovietinio akcento, pavyzdžiui, raudonos penkiakampės žvaigždės, – juk gilus sovietmetis…

Garsiosios grafikės Birutės Žilytės (g. 1930) Genio viršelio iliustracija palydi 1961-uosius – kosmonautikai svarbius metus. Kosminė raketa, lyg iš gausybės rago pabėrusi vaikams visokiausių gėrybių, skrieja į 1962 metus.

Dail. Vytautas Banys. 1956, Nr. 12
Dail. Vytautas Banys. 1956, Nr. 12

Ir dar vienas Genio viršelis – 1962 m. antrojo numerio. Trečiajame viršelio puslapyje rašoma: „Šis viršelis ne pieštas, o karpytas iš įvairių spalvų popierėlių ir suklijuotas. Pamėginkite ir jūs, vaikai, iškarpę suklijuoti mėgstamus paveikslėlius.“ Ados Skliutauskaitės (g. 1931) aplikacijoje pirmame plane matome krintančiomis snaigėmis besidžiaugiančią mergaitę, o išskleidus iliustraciją reginys prasiplečia tolumoje sniegu žaidžiančiais vaikais. Dažniausiai sovietinių metų vasario mėnesių numeriai būdavo skiriami Raudonajai armijai, o šis viršelis net nedvelkia jokia politika.

Taigi sveiki sulaukę žiemos ir jos švenčių!

Dail. Ada Skliutauskaitė. 1962, Nr. 12
Dail. Ada Skliutauskaitė. 1962, Nr. 12

Parengė Reda Tamulienė (LNB)

Žurnalas „Rubinaitis“, 2022 Nr. 4 (104)

 

 

 

 

Sveiki!

Tebūnie IBBY pasaulyje ir Lietuvoje

Nuotraukos pasakoja

Vieną 1991 metų gruodžio dieną

Sukaktys

„Dailininkai tiria ne išorinius reiškinius, o skverbiasi į dvasines struktūras“ (švenčiant dailininkės, vaikų knygų iliustracijų apžvalgininkės, dailės kritikės ir ilgametės „Rubinaičio“ žurnalo bendradarbės Irenos Žemaitytės-Geniušienės 90-ąjį gimtadienį)

Moksliniai tyrimai

„Remčiaus savo gyvenimo rytu“: vaikystės refleksija Jono Juškaičio kūryboje
Etiniai vaiko pasirinkimai Holokausto situacijoje: Icchoko Mero romanas „Ties gatvės žibintu“ literatūros etikos aspektu

Dalijamės patirtimi

Viešnagė Mažosiose Klampynėse

Mano vaikystės skaitymai

Geriausia vaiko vedlė į literatūrą, žodžio meną yra poezija

Atidžiu žvilgsniu

Apie krikščioniškąjį posluoksnį šiuolaikinėje lietuvių vaikų literatūroje
Pakartotos Juliaus Kaupo pasakos ir dar daugiau

Vaikų literatūros datos

2023 m. vaikų literatūros datos

Kronika. Informacija. Skelbimai

Kronika. Informacija. Skelbimai

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Šiaulius puošia Hanso Christiano Anderseno personažai

Mūsų partneriai ir rėmėjai