Kronika. Informacija. Skelbimai

 

 

 

2024 m. spalio 2 d. įvyko IBBY Lietuvos skyriaus valdybos posėdis, kuriame buvo išrinkta nauja IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė. Ja tapo literatūrologė prof. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė, pareigas eisianti iki šios valdybos kadencijos pabaigos ir naujų IBBY Lietuvos skyriaus pirmininko rinkimų 2025 m. pavasarį. Valdybos sudėtis nepasikeitė.

……………………………

Prancūzų žurnalas vaikams „Baïka“
Prancūzų žurnalas vaikams „Baïka“

Prancūzų žurnalo vaikams Baïka leidėjai, bendradarbiaudami su Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi, parengė žurnalo numerį, skirtą Lietuvai.

Žurnale prancūzų vaikai kviečiami susipažinti su Lietuvos istorija, kultūra, literatūra, papročiais, asmenybėmis. Žurnalo skaitytoją po visą žurnalo turinį lydi trylikametė Aistė iš Lietuvos. Lietuviški aitvarai, sodų pynimo ir Užgavėnių tradicijos, mėgstamiausi lietuvių valgiai, Klaipėdos miestas, animatoriaus Igno Meilūno darbo užkulisiai – visa tai ir dar daugiau ras Prancūzijos skaitytojas specialiame žurnalo numeryje. Šis projektas yra Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje dalis.

Kultūros sezono Prancūzijoje programa pasipildė dar keliais su lietuvių vaikų literatūra susijusiais įvykiais.

Prancūzijos lietuvių bendruomenės ir Lietuvos ambasados Paryžiuje iniciatyva Šiaurės šalių bibliotekos (Bibliothèque nordique) fondą 2023 m. pabaigoje papildė daugiau nei šimtas lietuvių vaikų literatūros autorių kūrinių. Šioje Paryžiaus bibliotekoje oficialiai atidarytas lietuvių vaikų knygų skyrius, o spalio 22 d. – gruodžio 18 d. veikė šiuolaikinės lietuvių vaikų literatūros ir iliustracijos paroda „Formos, sapnai, realybė“.

Renginyje dalyvavęs Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Arnoldas Pranckevičius, Prancūzijos lietuvių bendruomenės ir IBBY Lietuvos skyriaus narė Ieva Vaitkevičiūtė pabrėžė, kad šio skyriaus atidarymas – ne tik itin reikšmingas Lietuvai, kaip diasporinei valstybei, kuriai ypač aktualus lietuvių kalbos išsaugojimas, bet ir prasmingas kultūrinio Šiaurės šalių bendradarbiavimo įtvirtinimas. Kolekciją planuojama reguliariai papildyti naujausiais lietuvių vaikų literatūros kūriniais.

……………………………

Į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos erdves vėl atkeliavo estų kuruojama iliustracijų paroda. Vaikų ir jaunimo literatūros departamente lapkričio 4 d. – 2025 m. sausio 3 d. pristatoma estų ir ispanų iliustruotojų kūryba. Paroda „Atspindžiai“ – kultūros festivalio „Iberofest“ programos dalis – parengta bendradarbiaujant Ispanijos ambasadai Taline ir šiemet jau pristatyta Estijos vaikų literatūros centre. Parodoje eksponuojama 15 Estijos ir 10 Ispanijos menininkų iliustracijų. Pasak Estijos vaikų literatūros centro kuratorės, meno ekspertės Viive Noor, parodos idėja – per pasakas atspindėti abiejų šalių kultūrą.

Parodai „Atspindžiai“ viešinti panaudotas Lauros Pérez Granel iliustracijos fragmentas
Parodai „Atspindžiai“ viešinti panaudotas Lauros Pérez Granel iliustracijos fragmentas

……………………………

Lapkričio 28 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko konferencija „Vaikų literatūra kaip pažinimas“. Vaikų literatūra aptarta įvairiais aspektais: kaip knygos vaikams ir jų prieinamumas skatina pažintį su aplinka ir pačiu savimi, ugdo vaikus nuo pat gimimo, kaip vaikų ugdymo procesuose galima pasitelkti ir kūrybiškai įveiklinti knygas skirtingais raidos etapais – nuo namų, darželio ir iki mokyklos.

Konferencijoje visus šiuos aspektus aptarė ir savo įžvalgomis dalijosi dešimt pranešėjų iš Lietuvos ir užsienio. Programoje vyko dvi diskusijos, skirtos vaikų literatūros festivalių patirčiai Lietuvoje bei užsienyje ir pažintinių knygų svarbai aptarti. Vyko penkios praktinės edukacinės veiklos suaugusiesiems, kuriose lietuvių bei užsienio autoriai ir profesionalūs edukatoriai siūlė įvairių kūrybinių prieigų prie knygų vaikams būdų. Konferencijos vaizdo įrašą galima rasti bibliotekos „Youtube“ kanale (https://www.youtube.com/@ nacionalinebiblioteka).

Konferencija „Vaikų literatūra kaip pažinimas“. Diskusijos dalyvės iš kairės: Agnieszka Karp-Szymańska, Dace Krecere-Vule, Kotryna Zylė ir Prancūzų žurnalas vaikams Baïka moderatorė Jurga Tumasonytė. Vygaudo Juozaičio nuotr.
Konferencija „Vaikų literatūra kaip pažinimas“. Diskusijos dalyvės iš kairės: Agnieszka Karp-Szymańska, Dace Krecere-Vule, Kotryna Zylė ir Prancūzų žurnalas vaikams Baïka moderatorė Jurga Tumasonytė. Vygaudo Juozaičio nuotr.

……………………………

Gruodžio 3 d. Nacionalinėje bibliotekoje vyko renginys „Viltaro Alksnėno vertimų sodas. Literatūriniai pasivaikščiojimai“. Viltaras Alksnėnas – vertėjas, iš anglų kalbos verčiantis vaikų literatūrą. Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos puslapyje pateikiamas solidus – 38 pavadinimų – klasikinės ir šiuolaikinės anglakalbių šalių vaikų literatūros vertimų sąrašas: Frances Hodgson Burnett Paslaptingas sodas, Beatrix Potter Pasakos, Lucy Maud Montgomery Anė iš Žaliastogių, Eleanoros H. Porter Poliana, Michaelio Bondo „Meškiuko Pedingtono“ knygų ciklas, Lois Lowry Siuntėjas ir jo tęsiniai, kiti žinomi ir jau skaitytojų pamėgti kūriniai. Seminare perskaityti šeši pranešimai (Džiuljetos Maskuliūnienės, Gražinos Skabeikytės- Kazlauskienės, Loretos Žvironaitės, Danguolės Šakavičiūtės, Gintarės Adomaitytės, Eglės Baliutavičiūtės), analizuojantys populiarius užsienio literatūros kūrinius, kuriuos vertė Viltaras Alksnėnas.

Kęstutis Urba pasakoja apie kolekciją. Vygaudo Juozaičio nuotr.
Kęstutis Urba pasakoja apie kolekciją. Vygaudo Juozaičio nuotr.

Vaikų ir jaunimo literatūros departamento erdvėse pristatyta paroda „Vaikas ir knyga“. Tai ekspozicija iš vaikų literatūros tyrėjo dr. doc. Kęstučio Urbos asmeninės kolekcijos, kurią jis kaupia jau beveik du dešimtmečius: įvairios vaikų skulptūrėlės, figūros iš keramikos, porceliano, molio, medžio, stiklo. Pirmasis eksponatas įsigytas Brėmene 2006 m. balandžio 24 d. Šiuo metu kolekcijoje užregistruoti 174 eksponatai. Nemaža dalis – du trečdaliai – atsirado artimųjų, draugų ir bičiulių dėka. Ekspoziciją bibliotekos lankytojai gali lankyti visą mėnesį, iki 2025 m. sausio 8 d.

Renginį užbaigė literatūriniai pokalbiai, į kuriuos susirinko Kęstučio Urbos kolegos, vaikų literatūros specialistai, IBBY Lietuvos skyriaus nariai, buvę studentai.

 


Birutė Žilytė. 2010 m. Romos Kišūnaitės nuotr.
Birutė Žilytė. 2010 m. Romos Kišūnaitės nuotr.

2024 m. lapkričio 3 d. mirė dailininkė, knygų iliustruotoja Birutė Žilytė (gim. 1930-06-02). Baigusi grafikos studijas Vilniaus dailės institute, 1954 m. pradėjo bendradarbiauti vaikų žurnale Genys, kuriam keliolika metų piešė iliustracijas. Ketvirtį amžiaus dirbo pedagoginį darbą M. K. Čiurlionio menų mokykloje (1963–1987). Kaip vaikų knygų iliustruotoja debiutavo 1957 m. – kartu su vyru dailininku Algirdu Steponavičiumi iliustravo Vandos Jurgutienės ir Liudvikos Tomkytės elementorių ABC. Per tris dešimtmečius viena ar drauge su vyru iliustravo keliolika knygų. Reikšmingiausios – Kazio Jakubėno Abėcėlė, Petro Cvirkos Rainiukai, Mykolo Sluckio Nedėkingas ančiukas (kartu su vyru), Aldonos Liobytės Pasaka apie narsią Vilniaus mergaitę ir galvažudį Žaliabarzdį, Kosto Kubilinsko Stovi pasakų namelis, Salomėjos Nėries Eglė žalčių karalienė, Janio Rainio Aukso sietelis ir kt. Kiti reikšmingi darbai – su vyru sukurti įspūdingi sienų tapybos darbai Vilniaus kavinėje „Nykštukas“ (1964) ir Valkininkų sanatorijos „Pušelė“ koridoriuje (1969–1972).

Birutė Žilytė buvo viena iš septintojo dešimtmečio inovatorių, prisidėjusi prie Lietuvos dailės modernizavimo. Išskirtinis Žilytės iliustracijų bruožas – spalvingumas. Dailininkė mėgo ryškias spalvas (ypač įvairius raudonos spalvos atspalvius). Jos piešiniai išsiskyrė ne tik kontrastingomis spalvomis, bet ir siurrealistiniais ir stebukliniais siužetais. Žilytė sukūrė iškilių iliustracinės grafikos darbų, kurie vėlesnės kartos dailininkams tapo pavyzdžiu ir atskaitos tašku.

Už knygų vaikams iliustracijas dailininkė įvertinta Lietuvos ir tarptautiniais apdovanojimais: prizu „Aukso obuolys“ Bratislavos tarptautinėje vaikų knygų iliustracijų bienalėje (1969), aukso medaliu Leipcigo knygų mugėje (1971), įrašyta į IBBY Honour List kongrese Atėnuose (1975). 2015 m. „už aukštąją modernią kultūrą puoselėjančią dailę ir kūrybą vaikams“ Birutei Žilytei įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 2020 m. už nuopelnus vizualinei kultūrai suteiktas Vilniaus dailės akademijos garbės profesoriaus vardas.


Parengė Roma Kišūnaitė (LNB)

 

2024 metų Rubinaičio leidybą remia Medijų rėmimo fondas

 

 

 

Žurnalo partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB)

 

 

 

 

 

Gerbiamieji!

Naujai įsteigtas Medijų rėmimo fondas parėmė mūsų 2024 m. projektą „Į gyvenimo kelionę – su knyga“, paskirdamas 18 800 eurų. Keliaukime per gyvenimą su knyga ir Rubinaičiu, padedančiu atrasti kelią į vaikų knygos pasaulį. Redakcija laukia Jūsų tekstų, minčių, laiškų.

 

Redakcijos adresas: Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius

Leidžiamas keturis kartus per metus

Žurnalą leidžia Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) LIETUVOS SKYRIUS

LITHUANIAN SECTION OF IBBY

Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius

El. paštas rubinaitis@ibbylietuva.lt

Interneto svetainė www.ibbylietuva.lt

 

Rubinaitis ŽURNALAS APIE VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪRĄ

Mokytojams, bibliotekininkams, vaikų literatūros tyrėjams, rašytojams, iliustruotojams, leidėjams, tėvams, studentams

Vyriausioji redaktorė Džiuljeta Maskuliūnienė, prof. hum. m. dr. (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Atsakingoji sekretorė Kristina Vaisvalavičienė, hum. m. dr. (Vytauto Didžiojo universitetas)

Redaktorės Rita Karpavičienė (vaikų ir jaunimo literatūra edukacijos procese), Inga Mitunevičiūtė (užsienio vaikų ir jaunimo literatūra) (nepriklausoma tyrėja), Asta Skujytė-Razmienė, hum. m. dr. (moksliniai tyrimai) (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)

Redakcijos kolegija Eglė Baliutavičiūtė (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius), Raimonda Budnikienė (Panevėžio „Vyturio“ progimnazija), Loreta Jakonytė, hum. m. dr. (nepriklausoma tyrėja), Roma Kišūnaitė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka), Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, habil. hum. m. dr. (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius), Antanas Šimkus, poetas (Lietuvos rašytojų sąjunga)

Kalbos redaktorė Ligita Mykolaitienė

Dizainerė, maketuotoja Lina Eitmantytė-Valužienė

Rubrikų piešinių autorė Irena Geniušienė

Viršelyje – Kotrynos Zylės iliustr., 2024 m.

Žurnalas „Rubinaitis“ 2024 Nr. 4 (112)

 

 

Sveiki!

„Rubinaitis“ apkabina savo skaitytoją

Pokalbis

Labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ dešimtmetis. Ką pavyko nuveikti?

Nuotraukos pasakoja

Vieta, kur vaikai susitinka su vaikų literatūra

Sukaktys

Kęstutis Urba – neaprėpiamos, nebeaprėpiamos vaikų literatūros tyrinėtojas, vertėjas, populiarintojas (70-metį minint)
Paukščio sparnai latvių vaikų literatūrai: Janio Baltvilko kūrybinis palikimas (80-osioms gimimo metinėms)

Moksliniai tyrimai

Naujojo didaktizmo objektas – mirties ir gedulo reprezentacija šiuolaikinėje lietuvių vaikų ir paauglių literatūroje
3–4 metų vaikų susidomėjimo knygomis ir skaitymu ugdymas panaudojant paveikslėlių knygas

Mano vaikystės skaitymai

Knyga gali turėti stebuklingos galios

Retro

Paminklas Rubinaičio Peliūzės literatūriniam tėvui Papilėje

Kontekstai

Tos vėpsonės gražumas! Žiūrėtum ir žiūrėtum... (apie spektaklį šeimai pagal Simoną Daukantą „Rubinaitis Peliūzė, arba Lietuvio išgyvenimo būdas“)

Atidžiu žvilgsniu

Spinta su slaptomis durelėmis

Bibliografija

„Rubinaičio“ sėkmė – tai žmonės*

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Kauno nykštukai

Mūsų partneriai ir rėmėjai