KNYGA – RAKTAS Į VIDAUS PASAULĮ

 

Plakato autoriai – Lilian Brogger ir Jorn Stivimoen
Plakato autoriai – Lilian Brogger ir Jorn Stivimoen

Mane pasiuntė ant aukšto atnešti kartoninę dėžę su Kalėdų eglutės papuošalais. Palėpėje drėgna ir tamsu, todėl pasiėmiau žibintą. Ieškodamas žvaigždės eglutės viršūnei, stiklinių bumbulų ir rubuiliais angeliukais papuoštų žvakidžių, suklupau ant dėžės, perrištos stipria virvele. Bandžiau ją pajudinti, bet ji buvo sunki ir mistiška, paslaptinga ir bauginanti. Įsprausta į kampą ir uždaryta. Nedvejodamas perkerpu virvelę. Per palėpę nusklendžia garsas – lyg paukštis plasnotų sparnais. Po akimirkos išvystu knygų šūsnį.

Storos ir plonos, apdulkėjusios, keistai atrodančios knygos. Iš vienų viršelių žvelgia šiurpūs veidai, ant kitų – paslaptingi ženklai. Keletas storesniųjų knygų iliustruotos tik apsinuoginusių damų nuotraukomis, bet tos knygos irgi patrauklios. Atsargiai užveriu duris ir, žibintą pasidėjęs ant kelių, sėdu skaityti, kas dėjosi Florencijoje 1433 metais. Suprantu ne viską, tačiau žodžiai, slaptingi ir magiški, nusėda manyje lyg lėtai brinkstančios sėklos.

Rytojaus dieną aš vėl ten. Skaitau jau kitą pasakojimą apie žmogžudystę Čikagoje. Vyriškį persekioja žiaurus žudikas. Štai jis bėga siauromis miesto gatvelėmis, viršum jo spindi žvaigždės – visai taip, kaip dabar virš manęs. Jos paslaptingai mirksi man per mažutį palėpės langelį. Vos galiu atgauti kvapą po nakties gaudynių. Po dešimties dienų aš užverčiu knygą ir galvoju apie tai, kaip sprukau Čikagos gatvėmis.

Aš stoviu ant pasaulio stogo. Kai rankose turiu knygą, galiu nukeliauti ne tik į Čikagą ar Florenciją, bet netgi ten, kur dygsta tos pasėtosios sėklos, tapdamos mano dalimi. Tai suvokdamas, garsiai susijuokiu vidury matematikos pamokos. Arba atsibundu naktį šalto prakaito išpiltas. Arba kalbu keistu kimiu balsu savo seneliui, bandančiam išmokyti mane dešimties Dievo Įsakymų: „Gerai pasakyta, o Išmintingasai tarp Išmintingųjų, gerai pasakyta, o Žemės Senoli!“

Iš danų kalbos išvertė Liudas Remeika

___________________________________

1996 metų Tarptautinę Vaikų knygos dieną remia IBBY Danijos skyrius.

Bjarne Reuter – šiuolaikinis danų vaikų rašytojas, pristatytas H. K. Anderseno premijai.

Žurnalas „Rubinaitis“, 1996 Nr. 1 (4)

 

Apžvalgos

VAIKŲ LITERATŪROS CECHAN – ŠIŲ DIENŲ VAIKUS! (1995–ųjų naujoji proza)
NEVYKIM DIEVO Į MEDĮ... (1995-ųjų naujoji poezija)

E. T. A. Hofmano 200-osioms metinėms

Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas ir vaikų literatūra
SPRAGTUKAS IR PELIŲ KARALIUS: pasakos grožis ir vertė

Straipsniai

Kas buvo Jela Lepman?
Sala vaikų ir jaunimo literatūroje
Dabartinės austrų vaikų literatūros tendencijos*

Paskaitykim, mama

KRISTUKĖ PAMESTUKĖ

Mano vaikystės skaitymai

Į ŠVIESIĄ VAIKYSTĖS SALĄ

Supažindiname

TARPTAUTINĖ JAUNIMO BIBLIOTEKA
Tarptautinis jaunimo literatūros ir skaitybos tyrimų institutas Vienoje

Summary

SUMMARY

Informacija

INFORMACIJA

Mūsų partneriai ir rėmėjai