Tarptautinis Šarlio Pero institutas
1994 m. gegužės 6 d. Paryžiaus šiaurės universiteto ir Obono (Eaubonne) miesto iniciatyva buvo įkurtas Tarptautinis Šarlio Pero institutas (LʼInstitute International Charles Perrault). Prie jo kūrimo prisidėjo Versalio (Versailles) ir Kreteilio (Creteil) Pedagoginių dokumentų regioniniai centrai, Val dʼUazo (Val dʼOise) Akademinė inspekcija bei daugelis kitų institucijų. Šarlio Pero institutas organizuoja suvažiavimus, seminarus, studijų dienas, stažuotes, įvairius kitus mokslinius ir kultūrinius renginius.
Išskirtinos trys pagrindinės instituto veiklos sritys. Pirmiausia, palaikomi tarptautiniai ryšiai su artimo pobūdžio pasaulinėmis organizacijomis, domimasi jų moksline veikla. Pavyzdžiui, bendradarbiaujama su FILLM (Tarptautinė kalbų ir moderniosios literatūros asociacija) biuro atstovybe, su IRSCL (Tarptautinė vaikų literatūros tyrinėtojų asociacija), su ChLA (Amerikos vaikų literatūros asociacija), su IBBY (Tarptautine vaikų ir jaunimo literatūros asociacija). Keičiamasi publikacijomis su tokiais tarptautiniais leidiniais kaip Bookbird (IBBY), ChLA Quaterly (JAV), Liber (Italija), Comparison (Vokietija), La revue des livres pour enfants (Prancūzija). Institutas siekia skleisti prancūzų kultūrą frankofoniškuose kraštuose (Kanadoje, Afrikoje), skatina mokslo darbų vertimus į užsienio kalbas.
Pačioje Prancūzijoje, t. y. nacionalinėje erdvėje, institutas bando koordinuoti kultūros, literatūros, vaikų ir jaunimo istorijos tyrinėjimus, organizuoja pedagogų, bibliotekininkų, knygų leidėjų stažuotes, palaiko ryšius su vaikų knygų leidyklomis (Gallimard, Hachette ir kt.), autoriais, iliustratoriais, rengia publikacijas žurnalui La Joi par les Livres, rūpinasi literatūrinio palikimo išsaugojimu.
Institutas taip pat dalyvauja savo regiono kultūriniame gyvenime: bendradarbiauja su municipaline biblioteka bei Nacionalinio švietimo inspekcija, rengia vaikų kultūros ir meno konferencijas, palaiko ryšius su Obono ir Budenheimo miestų dvišale prancūzų ir vokiečių senelių (grands-parents) asociacija, propaguoja literatūrą įvairių regiono švenčių metu.
Taigi Šarlio Pero instituto veikla labai plati. Ji apima įvairias literatūrinio ir kultūrinio gyvenimo sritis. Bene vienas iš reikšmingiausių renginių – šių metų rugsėjį įvykęs Š. Pero 369-ųjų gimimo metinių minėjimas, kurio programoje – dviejų dienų seminaras „Garsiosios XVII a. pasakos ir jų literatūrinis likimas XVIII–XX a.“ Dalyvavo Prancūzijos, JAV, Italijos, Norvegijos mokslininkai. Vėliau pokalbiuose ir seminaruose nagrinėtos tokios temos kaip „Sankt Peterburgas ir rusų jaunimo literatūra“, „Kalėdų senelis ir vaikystės kultūra“, „Anglų, portugalų, vokiečių, kinų vaikų ir jaunimo literatūra“, „Žaislinės knygos“, „Senelių paveikslas jaunimo literatūroje“. Atskiros dienos buvo skirtos visuomenės susitikimams su rašytojais bei vaikų knygų iliustratoriais, plačiai nagrinėtos literatūros kūrinių ekranizavimo problemos, teigiami ir neigiami to aspektai.
Tarptautinį Šarlio Pero institutą remia Prancūzijos savitarpio pagalbos skaitymui remti fondas, Nacionalinis knygos centras, Obono miesto merija, Prancūzijos švietimo ministerija. Institutui vadovauja profesorius Jeanas Perrot.
Instituto adresas:
Hotel de Mezières
14 avenue
de lʼEurope-BP 61-95604
Eaubonne Cedex 04
FRANCE
Parengė Onutė Kaladienė
Žurnalas „Rubinaitis“, 1997 Nr. 2 (7)