KNYGOS IR KARŪNOS

 

„Karalius“ Martynas
„Karalius“ Martynas

Šiame „Rubinaičio“ numeryje vis dar žvilgčiojame į praėjusius metus: papildome 1999-aisiais išleistų knygų bibliografiją; fiksuojame, kas rašyta, kalbėta apie vaikų literatūrą, skaitymą; recenzuojame pernykštes knygas.

Žvelgdami atgal, stengdamiesi pamatyti, kas buvo gražiausia, reikšmingiausia, pirmiausia stabtelime prie ypač pagerbtos 1999 metų knygos – Martyno Vainilaičio Kaulo bobos apžavų („Meralo“ leidykla). Jos autoriui Tarptautinės vaikų knygos dienos išvakarėse buvo iškilmingai uždėta Geriausios metų knygos vaikams autoriaus karūna, įteikta tradicinė Šarūno Marčiulionio piniginė premija. Na, ir laimės kūdikiai šios knygos kūrėjai – ne tik poetas, bet ir jos iliustratoriai dailininkai Irena, Živilė ir Alfonsas Žviliai: knygų meno konkurse „Vilnius 2000“ ji irgi buvo premijuota!

Gal jau tampa tradicija, kad IBBY iniciatyva vaikų literatūros specialistų išrinktos geriausios knygos yra ir gražiausios? Štai neseniai nudžiugino žinia iš Leipcigo knygų mugės: Ramutės Skučaitės Laišką sekmadieniui, iliustruotą Jūratės Račinskaitės ir pernai išrinktą geriausia metų knyga vaikams, UNESCO Vokietijos nacionalinis komitetas apdovanojo kaip gražiausią! Tarptautinė karūna?!

Vaikų literatūros pasaulyje, kitaip nei gražuolių konkursuose, visos tos karūnos, apdovanojimai, pripažinimas – be solidesnio piniginio pamušalo. (Net ir H. K. Anderseno premijos laureatai gauna tik simbolinį apdovanojimą – medalį.) Literatūrinių karūnų misija kitokia: atkreipti dėmesį į vertingą, menišką knygą. Tokių įvairaus pobūdžio konkursų, atrankų Lietuvoje galėtų ir turėtų būti daugiau, nes per juos, žiūrėk, imi ir šiaip taip prisikvieti kokį žurnalistą, kuris ima ir parašo bent porą eilučių apie Dievo užmirštą vaikų literatūrą…

Savitai pabaksnoti pirštu į vertingesnes, brandesnes knygas šį pavasarį spontaniškai, staiga sumanė IBBY Lietuvos skyriaus valdyba, besišnekučiuodama apie populiariausių knygų penketukus. Paklausėme savęs: o kokį penketuką sudarytume mes patys, daugiau ar mažiau besidomintys knygų vaikams leidyba? Paskui patikslinome: kokias 1999-aisiais išleistas knygas vaikams, paaugliams laikome reikšmingiausiomis, dėl kurių ypač džiūgaujame? Respondentų (bibliotekininkų, kritikų) būrys kol kas nebuvo gausus, tačiau rezultatai vis tiek žadino smalsumą. Paaiškėjo, jog daugiausia džiaugsmo sukėlė antrasis Džeimso Kriuso knygos Timas Taleris, arba Parduotas juokas leidimas („Vyturys“). Tai išties išmintinga, įdomi, prasminga knyga. Antroje vietoje – Tuvės Janson Kometa artėja! („Lietus“) – pirmoji garsiojo Muminukų ciklo knyga, pagaliau gražiai išversta iš originalo kalbos. Trečioji – nonsensiškos Vytauto V. Landsbergio Obuolių pasakos („Vaga“). (Taigi jaunieji Lietuvos rašytojai lipa ant kulnų vyresniesiems. Ir ne tik V. V. Landsbergis: po M. Vainilaičio į IBBY Garbės knygą šiemet įrašyta ir Nijolė Kepenienė už leidyklos „Libra Memelensis“ išleistą Džiovintą debesėlį.) Ketvirtoji iš to spontaniško penketuko – šiuolaikinės, sparčiai visame pasaulyje garsėjančios anglų rašytojos Sylvijos Waugh knyga Žmogonai („Alma littera“) – magiškas, paslaptingas, keistas kūrinys apie skudurinių lėlių šeimą, bet tai ne pasaka mažyliams… O penktoji – Astridos Lindgren Mažylis ir Karlsonas („Garnelio“ leidykla). (Nostalgija, arba „sena meilė nerūdija“?..)

Vadinamieji vaikų literatūros ekspertai, aptardami populiariausių knygų penketuką (žr. „Laiškų“ skyrių), bemaž neturėjo priekaištų skaitytojams vaikams dėl jų skonio, literatūrinių polinkių. Gal po kiek laiko tie skaitytojai pripažins ir ką tik pristatytąjį suaugusiųjų penketuką, minės tarp populiariausių jų pripažintas knygas – ir tai bus svarbiau už bet kokias karūnas. Kol kas naujosios knygos dar laukia pirkėjų knygynuose, ilgisi bibliotekų lentynų.

Kyštelėjus nosį į visų tų rinkimų „virtuvę“, maloniausiai nuteikė rinkėjų kančios: ir ta knyga gera, ir ana nuostabi, o įrašyti galima tik penkias… Ir ši, ir dar ana verta premijos… Bet Šarūnas Marčiulionis Lietuvoje tik vienas, taigi ir premija kol kas viena…

Žodžiu, tai malonios kančios: turime daug gerų knygų vaikams, paaugliams. Padėkime vieni kitiems, o svarbiausia – jauniesiems skaitytojams išsirinkti.

Kęstutis Urba

 Žurnalas „Rubinaitis“, 2000 Nr. 2 (14)

 

Straipsniai

LITERATŪRINĖS PASAKOS ĮVAIRYBĖ (bandymas apibrėžti)*
SODAS IR MIŠKAS KAIP VAIKŲ LITERATŪROS CHRONOTOPAI

A. DE SENT-EGZIUPERI 100-SIOMS GIMIMO METINĖMS

KNYGA APIE SPINDULIUOJANČIAS PASLAPTIS

Sukaktys

HEKTORUI MALO – 170

Mano vaikystės skaitymai

GYVENIMAS ANT VĖJO

Supažindiname

DŽONAS NJUBERIS, VAIKŲ LITERATŪROS „IŠRADĖJAS“

Atidžiu žvilgsniu

POEZIJOS MALŪNAS DAR MALA PASAKĄ APIE DUONĄ
AR GALIMA IŠMOKYTI MYLĖTI?
ROŽĖS IR ŽIEDO ŽAIDIMAI
SIELOS IR SIENOS

Laiškai

Laiškai

Kronika. Informacija. Skelbimai

KRONIKA, INFORMACIJA, SKELBIMAI

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai