KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

2010 m. kovo 18 d. Lietuvos dailininkų sąjungos parodų salėje įteiktos LDS premijos ir auksiniai ženkleliai. Vaikų knygų kūrėjas Kęstutis Kasparavičius tapo ženklelio Nr. 29 savininku. Šis garbingas apdovanojimas dailininkui įteiktas už knygos Baltasis dramblys („Nieko rimto“) tekstus ir iliustracijas bei iliustracijų parodas Vilniuje ir Brėmene. LDS apdovanojimai dailininkams teikiami nuo 2001 m.

 

R. Driežis
R. Driežis

Kovo 19 d. Vyriausybės rūmuose dvylikai menininkų buvo įteiktos kultūros ir meno premijos už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui. Šios premijos laureatu tapo lėlių teatro dailininkas, režisierius, IBBY Lietuvos skyriaus valdybos narys Rimantas Driežis. Nuoširdžiai sveikiname!

Daugiau kaip 44 tūkst. Lt dydžio Vyriausybės premijas už reikšmingus Lietuvos kultūros ir meno darbus laureatams įteikė premjeras Andrius Kubilius. Pasveikinęs visus susirinkusiuosius, jis pasakė: „Kiekvienas prisilietimas prie puikių mūsų kultūros ir meno kūrinių yra nuostabi akimirka, kai šitoje karuselinėje kasdienybėje staiga stabteli ir supranti, kad ne vien biudžetas, finansai, įmonės ar kiti dalykai yra svarbūs mūsų visų gyvenime…“

Laureatų dvyliktuką Vyriausybės kultūros ir meno premijų skyrimo komisija, vadovaujama muzikologo Jono Vytauto Bruverio, išrinko iš 43 kandidatų.

 

Kovo mėnesį iš Bolonijos knygų mugės atskriejo žinia, kad šių metų H. Ch. Anderseno premijos laureatais tapo rašytojas Davidas Almondas iš Didžiosios Britanijos ir vokiečių dailininkė Jutta Bauer. Medaliai laureatams bus įteikti iškilmingoje ceremonijoje 32-ajame IBBY kongrese Santjago de Komposteloje (Ispanija) š. m. rugsėjo 11 d.

 

Balandžio 2 d. Vilniaus „Lėlės“ teatre vyko Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimas. Kaip ir kasmet, iš ryto vaikų literatūros ir skaitybos specialistai dalyvavo seminare, kuriame aptarė 2009 m. vaikų ir paauglių knygų derlių.

Praėjusių metų vaikų ir paauglių knygų leidybos faktus ir ypatumus pranešime apžvelgė Roma Kišūnaitė. Kalbėdamas apie realistinio pobūdžio knygas, Kęstutis Urba pabrėžė, kad realistinė literatūra pernai buvo stipresnė nei pasakos. Marius Mikalajūnas pasidalijo įspūdžiais apie pernykštes Kazio Sajos, Onos Jautakės ir Mariaus Jonučio knygas. Asta Gustaitienė (VDU) samprotavo, ar tikrai pasakiškos buvo praėjusių metų pasakos, o Vita Mozūraitė šmaikščiai analizavo knygų iliustracijas. Apie vertimus kalbėjo Vilniaus universiteto studentas Šarūnas Čėsna ir žurnalo „Gimtoji kalba“ vyriausioji redaktorė Rita Urnėžiūtė. Populiariausių 2009 m. knygų penketuko apklausos analizę atliko dvi Vaikų literatūros centro darbuotojos: Reda Tamulienė tyrinėjo, ką pernai skaitė pradinukai, o Onutė Kaladienė – ką 5–11 klasių moksleiviai. Sigutė Ach pristatė neseniai įkurtą Nacionalinę skaitymo skatinimo asociaciją.

Iškilmingąją renginio dalį pradėjo Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ antros klasės choras (vadovė Jurgita Dirgėlaitė, mokytoja Diana Mickevičiūtė, koncertmeisterė Audronė Petručionytė). Choras puikiai prisiderino prie Vaikų knygos dienos temos ir atliko kelias daineles pagal žinomos vaikų poetės Violetos Palčinskaitės žodžius.

Pagrindinis šventės akcentas buvo svarbiausių 2009 m. vaikų ir paauglių knygų kūrėjų pagerbimas. Apdovanojimus už geriausias ir reikšmingiausias metų vaikų ir paauglių knygas jau aštuonioliktą kartą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

M. Jonutis, A. Prelgauskas ir P. Žemgulytė, L. Dūdaitė, R. Jonynaitė, K. Urba, M. Žuravskaja
M. Jonutis, A. Prelgauskas ir P. Žemgulytė, L. Dūdaitė, R. Jonynaitė, K. Urba, M. Žuravskaja

Autoritetingos komisijos, išnagrinėjusios ir įvertinusios kelias dešimtis originaliųjų ir verstinių vaikų ir paauglių knygų, apdovanojimus skyrė aštuoniose kategorijose:

– geriausia metų vaikų ir paauglių knyga pripažinti Kazio Sajos Septyni miegantys broliai („Alma littera“);

– specialioji premija už originalumą ir netikėtumą atiteko Mariui Jonučiui už knygą Kirminas paukštis („Tyto alba“);

– geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams tapo Paulinos Žemgulytės ir Arūno Prelgausko Kaip lelijos žydėjimas („Žara“);

– reikšmingiausiu ir meniškiausiu metų vertimu vaikams pripažinta Rūtos Jonynaitės versta Christine’s Nöstlinger knyga Ateina šuo! („Nieko rimto“);

– gražiausia metų knyga išrinkta Linos Dūdaitės iliustruota Gintaro Beresnevičiaus knyga Kaukų šeimynėlė („Nieko rimto“);

– meniškiausiai iliustruota knyga tapo Giedriaus Jonaičio nespalvotai iliustruota Kazio Sajos knyga Septyni miegantys broliai („Alma littera“);

– reikšmingiausiu metų debiutu pripažintos Martos Žuravskajos iliustracijos Marios Gripe’s knygai Nepaprasta Agnesės Sesilijos istorija („Nieko rimto“);

– reikšmingiausia metų vaikų literatūros tyrinėjimų ir sklaidos knyga pripažinta Kęstučio Urbos Parašyta vaikams („Gimtasis žodis“).

Laureatams įteikti diplomai ir simbolinės premijos, kurias finansiškai parėmė IBBY Lietuvos skyrius, UAB „Sabelija“, UAB „Vilsentras“, dailininkas Algis Augustaitis, leidyklos „Nieko rimto“, „Tyto alba“ ir „Žara“. Premijų dydis atskirose kategorijose įvairuoja nuo 500 iki 1000 Lt. Renginio rėmėjas – Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.

G. SkabeikytėKazlauskienė
G. SkabeikytėKazlauskienė

Tarptautinėje vaikų knygos dienos šventėje įteikta ir Vaikų literatūros premija. Jos laureatais šiemet tapo šviesaus atminimo rašytojas Gendrutis Morkūnas ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Gražina SkabeikytėKazlauskienė. Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigta Vaikų literatūros premija įteikta jau šeštą kartą. Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros (kūrybos) ir vaikų literatūros bei skaitymo sklaidos srityse. G. Morkūnui premija skirta už knygas Grįžimo istorija, Blusyno pasakojimai ir Velniškai karštos atostogos, kurios skatina mažąjį žmogų mąstyti, pamatyti tą, kuriam esi reikalingas, padeda įeiti į suaugusiųjų pasaulį. Deja, rašytojas nebesulaukė šios pripažinimo ir pagerbimo dienos, premiją atsiėmė jo našlė Regina Morkūnienė. Vaikų literatūros premijos laureatės VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Etnologijos ir folkloristikos katedros profesorės G. Skabeikytės-Kazlauskienės nuopelnus vaikų literatūrai įprasmina monografija Mitas–tautosaka–vaikų literatūra. Laureatus išrinko Švietimo ir mokslo ministro įsakymu sudaryta atrankos komisija, kuriai pirmininkavo Rašytojų sąjungos pirmininkas Jonas Liniauskas.

R. Morkūnienė
R. Morkūnienė

Po apdovanojimų ceremonijos šventinę nuotaiką toliau kūrė „Lėlės“ teatro spektaklis „Daktaras Dolitlis“.

 

K. Kasparavičius Bergene
K. Kasparavičius Bergene

Balandžio 28–gegužės 4 d. Kęstutis Kasparavičius vietos lietuvių bendruomenės kvietimu lankėsi Norvegijoje. Bergeną dažnai gaubia rūkas, tačiau tomis dienomis buvo saulėta. Kalbama, kad jeigu kas netyčia pataiko atvažiuoti į Bergeną šviečiant saulei, tai patenka tarsi į pasakų šalį. K. Kas paravičiui pasirodė panašiai: „Ten kalnai tokie keisti, aukšti ir statūs. Tamsios, beveik juodos uolos apžėlusios sodriai žalios spalvos eglėmis, samanomis, kerpėmis, ir viskas dar skendi tirštame rūke. Labai mistinis, paslaptingas vaizdas. Iš tikrųjų jauti, kad kažkur ten, prietemoje, klaidžioja troliai. O šlaituose – maži ryškių spalvų nameliai. Net neaišku, kaip ten žmonės į juos patenka, juo labiau su mašinomis.“ Šiame mieste vyko pirmasis susitikimas su vaikais ir tėveliais.

Antrasis susitikimas vyko sostinėje Osle, Lietuvos Respublikos ambasadoje. Ten buvo surengta iliustracijų paroda, vyko lietuvių vaikų skaitovų konkursas, kurio žiuri dalyvavo ir pats dailininkas. Surengti šią viešnagę padėjo Lietuvos kultūros atašė Danijoje, Norvegijoje ir Islandijoje Lijana Ruokytė-Jonsson ir ambasadorius Andrius Namavičius, kurie gausią ir triukšmingą draugiją maloniai įsileido į ambasados patalpas. Du lagaminai K. Kasparavičiaus knygų buvo akimirksniu išpirkti, visiems net neužteko…

K. Kasparavičius lankėsi ir vienoje didžiausių Norvegijos leidyklų „Cappelen damm“.

 

Balandžio 29–gegužės 1 d. Lvove jau ketvirtą kartą vyko viena didžiausių Ukrainoje vaikų knygų mugių „Leidėjų forumas – vaikams“. Tai vienintelis renginys Ukrainoje, skirtas tik vaikų literatūrai. Jo iniciatoriai – visuomeninė organizacija Lvovo leidėjų forumas ir Lvovo miesto taryba. Lvovo meno rūmuose vykstančioje knygų mugėje savo produkciją vaikams pristatė apie 60 šalies leidyklų. Vyko naujų knygų pristatymai, susitikimai su knygų autoriais – daugiau kaip du šimtai renginių vaikams. Mugėje dalyvavo ir vaikų knygų kūrėja iš Lietuvos Sigutė Ach. Ji pristatė savo iliustruotas ir parašytas knygeles, bendravo su skaitytojais. Sigutė Ach kartu su vaikais iš akvarelinių dėmelių kūrė mozaikąinstaliaciją. Mugės programoje buvo ir renginių suaugusiesiems. Vienas svarbiausių – mokslinė praktinė konferencija „Vaikų skaitymas ir vaikų knyga Centrinės ir Rytų Europos šalyse: teorija ir praktika“. Projekto koordinatorė Ukrainos poligrafijos akademijos docentė Emilija Ohar dalyvauti konferencijoje pakvietė specialistus iš Latvijos, Estijos, Rusijos, Lenkijos, Bulgarijos, Ukrainos ir Lietuvos. Visų šalių atstovai skaitė pranešimus, pristatė naujausią vaikų literatūrą, Lvovo srities vaikų bibliotekoje vyko naktiniai skaitymai, kuriuose dalyvavo Ukrainos rašytojai ir leidėjai. Lietuvai atstovavo Roma Kišūnaitė ir Kęstutis Urba, kurie pristatė pastarųjų dviejų dešimtmečių Lietuvos vaikų knygų leidybą, ypatumus ir tendencijas, supažindino su lietuvių vaikų rašytojais, dailininkais, kūrybos specifika, su šalyje vykdoma Nacionaline skaitymo skatinimo programa.

Konferencijos dalyviai Lvovo senamiestyje
Konferencijos dalyviai Lvovo senamiestyje

 

Gegužės 6 d. „Lėlės“ teatre vyko Danutės Čiurlionytės-Zubovienės gimimo 100-ųjų metinių minėjimas. Rašytoja, dramaturgė, vertėja, istorikė lėlininkams brangi tuo, kad yra pirmojo lietuviškos dramaturgijos leidinio lėlių teatrui Jonuko Dunduliuko teatras (1946) autorė. Rašytojos literatūrinę kūrybą apžvelgė K. Urba, pjesių pastatymus dramos ir lėlių teatruose pristatė lėlininkas R. Driežis, ištraukas iš D. Čiurlionytės-Zubovienės apysakų ir apsakymų skaitė teatro aktoriai Deivis Sarapinas ir Elvyra Piškinaitė, namuose buvusį mamos lėlių teatrą prisiminė dukra Dalia Zubovaitė-Palukaitienė, prisiminimais dalijosi aktorius ir režisierius Petras Likša, kultūrologė Ingė Lukšaitė. Minėjime taip pat dalyvavo ir pianinu skambino rašytojos anūkas pianistas Rokas Zubovas. Renginio metu buvo atidaryta paroda „Danutės Čiurlionytės teatras“, Ona Rastenytė ir Sonata Barčytė-Jadevičienė pristatė naujausią Lietuvos radijo teatro vaikams premjerą „Šuniukas Padauža“, o „Mamos Nijolės teatro“ (Rokiškio r. Bajorų k.) aktorės parodė spektaklį „Gražiausios Šarlio Pero pasakos“.

Pasisako P. Likša. Kairėje D. Zubovaitė-Palukaitienė. Deivio Sarapino nuotr.
Pasisako P. Likša. Kairėje D. Zubovaitė-Palukaitienė. Deivio Sarapino nuotr.

 

Gegužės 15 d. poeto Martyno Vainilaičio sodyboje-muziejuje (Varėnos r. Vaitakarčmio k.) vyko festivalis „Susitikimas Ežio dvare“. Organizatoriai – Varėnos rajono savivaldybė ir biblioteka, dailininkė Sofija Vainilaitienė, muziejaus globėjai Ramutė ir Gintaras Švenčioniai, Lietuvos rašytojų sąjunga. Renginio metu buvo apdovanoti moksleivių rašinių ir piešinių konkursų nugalėtojai, įteikta M. Vainilaičio literatūrinė premija, skiriama geriausiai knygai mitologine tema. Pirmąja šios premijos laureate tapo, deja, ne vaikų literatūros knyga, o Elenos Kurklietytės romanas Šešėlių verpėja („Alma littera“). Pagal M. Vainilaičio pasaką Bruknelė Nacionaliniame operos ir baleto teatre šiemet buvo pastatyta kompozitoriaus Jono Tamulionio to paties pavadinimo opera, kurios ištraukas festivalio programoje atliko operos solistai Joana Gedmintaitė, Rafailas Karpis, Sofija Jonaitytė, Ligita Račkauskaitė, Eugenijus Vasilevskis ir Liudas Norvaišas. Renginį vedė „Keistuolių teatro“ aktorius Dalius Skamarakas.

Operos solistų pasirodymas. Dainiaus Udrio nuotr.
Operos solistų pasirodymas. Dainiaus Udrio nuotr.

 

Birželio 1 d. Stokholmo koncertų rūmuose iškilmingai įteikta Astridos Lindgren premija. Švedijos karalienė Silvija 2010 m. premiją įteikė Belgijoje gyvenančiai rašytojai ir dailininkei Kitty Crowther. „Ji puoselėja iliustruotos knygos tradiciją, ją keisdama ir atnaujindama. Vaizduojamame pasaulyje durys tarp vaizduotės ir realybės yra plačiai atvertos. Autorė kreipiasi į skaitytoją švelniai ir asmeniškai, tuo darydama didelį poveikį“, – teigiama vertinimo komisijos pranešime. K. Crowther gimė 1970 m. Briuselyje, jos tėvai – anglas ir švedė. Ji yra parašiusi ir iliustravusi 35 knygas, kurios pirmiausia buvo išspausdintos Belgijoje ar Prancūzijoje, o vėliau netrukus išleistos kitomis kalbomis. A. Lindgren premijai buvo pasiūlyti 168 kandidatai iš daugiau kaip 60 šalių. Lietuvos rašytojų sąjunga šiai premijai buvo pristačiusi rašytoją Algimantą Zurbą. Daugiau informacijos žr. www.alma.se.

Birželio 1 d. Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje vyko seminaras „Vaizdo ir žodžio menas mažiesiems“. Tai projekto „Poetai klasikai – vaikams“, kurį vykdė bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centras, baigiamasis renginys. Rėmėjas – Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.

Apie šio projekto vyksmą papasakojo centro Moksleivių aptarnavimo skyriaus vedėja Onutė Kaluinienė. Projektas, kuriuo siekiama populiarinti lietuvių poeziją ir skaitymą tarp Panevėžio miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų priešmokyklinių grupių vaikų, jų tėvelių ir auklėtojų, prasidėjo kovo 22 d. ir tęsėsi iki šiol.

Svarbiausias jo renginys – priešmokyklinio amžiaus vaikų poezijos skaitymo konkursas „Kas žmogiuko širdyje“. Pirmiausia miesto ikimokyklinukai buvo kviečiami dalyvauti teatralizuotose poezijos valandėlėse, kuriose susipažino su poezijos knygelėmis ir jų autoriais. Valandėlėse dalyvavo 150 priešmokyklinių grupių vaikų iš 7 miesto darželių („Nykštuko“, „Rūtos“, „Varpelio“, „Voveraitės“, „Vaikystės“, logopedinio darželio „Pasaka“ ir Kastyčio Ramanausko lopšelio-darželio).

A. Karosaitė (dešinėje) – projekto viešnia
A. Karosaitė (dešinėje) – projekto viešnia

Po mėnesio prasidėjo konkursas, o balandžio 28 d. 14 atstovų iš minėtų miesto darželių dalyvavo baigiamajame renginyje – susitikime su poete Alma Karosaite. Visi jame dalyvavę skaitovai buvo apdovanoti bibliotekos padėkomis ir poetės knygelėmis su autografu.

Vėliau seminaro dalyviai išklausė penkis svečių iš Vilniaus ir Panevėžio pedagogų pranešimus: K. Urbos „Ugdomoji literatūrinė pasaka proza ir eilėmis“, Loretos Žvironaitės „Lingvistinė Martyno Vainilaičio poezija“, V. Mozūraitės „Paveikslėlių knygos“, Ramutės Zinytės „Darželio grupės biblioteka – pomėgio knygai ugdytoja“ ir Editos Dilienės „Aktyviojo mokymo metodų taikymas skatinant vaikus skaityti“. Lopšelio-darželio „Rūta“ auklėtoja metodininkė Loreta Simanavičienė supažindino su projektu „Eilėraščio menas“, o šio darželio pedagogai su ugdytiniais parodė teatralizuotą pristatymą „Kelionė į poezijos šalį“.

 

Prano Mašioto skaitymų, vyksiančių 2010 m. gruodžio mėn., tema – „Vytautės Žilinskaitės kūryba vaikams ir jos kontekstai“. Kviečiame aktyviai dalyvauti. Pranešimų temų laukiame iki rugsėjo 1 d.

Rašė ir fotografavo R. K.

 

2010 metų RUBINAIČIO leidybą remia: Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie parėmė premijas, Tarptautinės vaikų knygos dienos proga, balandžio 2-ąją, įteiktas geriausių, reikšmingiausių 2009 m. knygų kūrėjams:

audito ir buhalterinių paslaugų įmonei „Vilsentras“ (direktorius Vidmantas Liepuonius),

konsultacinei firmai „Sabelija“, leidyklai „Tyto alba“ (direktorė Lolita Varanavičienė),

leidyklai „Žara“ (direktorė Ramutė Žandarienė),

leidyklai „Nieko rimto“ (direktorius Arvydas Vereckis),

dailininkui Algiui Augustaičiui

ir paslaptingajam verslininkui Antanui…

Žurnalas „Rubinaitis“, 2010 Nr. 2 (54)

 

Įžanginis

SKOLA KNYGAI, arba PENKERI VAIKYSTĖS METAI BE MOKYKLOS (Pasisakymas gavus geriausios 2009 m. vaikų ir paauglių knygos premiją)

Apžvalgos

DAILININKŲ DIALOGAS SU VAIKAIS (apie 2009 m. vaikų knygų iliustracijas)
SU MEILE – APIE MEILĘ (Keli žvilgsniai į verstines 2009 m. vaikų ir paauglių knygas)

Straipsniai

PAVEIKSLĖLIŲ KNYGŲ INTERPRETAVIMO KODAI IR IMPLIKUOTAS SKAITYTOJAS

Pokalbis

KĄ SKAITO ITALIJOS VAIKAI

Mano vaikystės skaitymai

VISI ATEINAME IŠ VAIKYSTĖS

Sukaktys

RADIKALIOJI SENELĖ (Anne’s-Catharinos Vestly 90-osioms gimimo metinėms)

Laiškai

Populiariausios paauglių knygos
Kokios knygos patiko pradinukams?
Rašytojas kaimynas
Laiškas rašytojui

Bibliografija

APIE VAIKŲ LITERATŪRĄ, SKAITYMĄ 2009 m.

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai