Interviu su Šiaulių miesto Panelėmis skaitytojomis ir Ponaičiu skaitytoju

 

2015 m. rugsėjo 22 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko pirmasis Šiaulių miesto Panelės skaitytojos / Ponaičio skaitytojo konkursas. Net 19 dalyvių varžėsi dėl sumaniausio, labiausiai patyrusio skaitytojo vardo. Dalyviai atvyko iš įvairių Šiaulių mokyklų ir gimnazijų – Romuvos, Dainų, Ragainės, Juliaus Janonio, Lieporių, Tėvo Benedikto Andriuškos ir kitų. Konkurse dalyvavo 3–9 klasių moksleiviai, o jų literatūrinės (ir ne tik!) žinios buvo išbandytos net septyniuose etapuose. Jauniesiems skaitytojams teko ne tik nurodyti konkrečių literatūros kūrinių autorius, dailininkus, įminti praleistus knygų pavadinimų žodžius, atspėti, kokius literatūrinius personažus vaizduoja persirengę vaikai, bet taip pat atsakyti į sudėtingus klausimus naudojantis informacinėmis technologijomis. Konkursą vedė žymusis „Liūdnų slibinų“ grupės vokalistas ir televizijos laidų vedėjas Dominykas Vaitiekūnas, o stebėjo ir dalyvių atsakymus vertino garbingos komisijos narės – dėstytojos Džiuljeta Maskuliūnienė, Irena Baliulė ir bibliotekininkė Nijolė Kasparavičienė. Komisiją maloniai nustebino puikios konkurso dalyvių žinios, jaunieji skaitytojai ryžtingai paneigė pesimistinius gandus, esą šiais laikais vaikai nebeskaito knygų, nebesidomi literatūra. Skaito, ir dar kaip! Po atkaklios kovos buvo nustatyti pirmosios vietos laimėtojai įvairiose amžiaus grupėse.

3–4 klasių grupėje Panele skaitytoja tapo Dainų progimnazijos 4 a klasės moksleivė Tautė Kudarytė. Į konkursą ją atlydėjo bibliotekininkė Kristina Balčiūnienė.

5–6 klasių grupėje nugalėjo ir Panele skaitytoja tapo Romuvos progimnazijos 6 a klasės moksleivė Neda Miltinytė. Pasiruošti jai padėjo bibliotekininkė Liucija Šiaulienė, o į konkursą atlydėjo mokytoja Ingrida Samulionienė.

7–9 klasių grupėje Ponaičio skaitytojo vardą iškovojo Dainų progimnazijos 8 a klasės moksleivis Ainius Pikūnas.

Nugalėtojams įteikti puikūs prizai – planšetiniai kompiuteriai, atmintukai, knygos ir kitos atminimo dovanėlės. Beje, nė vienas skaitytojas ir konkurso dalyvis namo negrįžo tuščiomis – už pastangas ir atkaklumą visi buvo apdovanoti šauniais prizais! Konkursą ketinama rengti ir kitąmet, tikimasi, kad jis taps tradiciniu vaikų literatūros renginiu Šiauliuose.

Toliau – pokalbis su 2015 m. konkurso nugalėtojais.

Ar jus skatina skaityti tėveliai, mokytojai, bibliotekininkai? O gal tai labiau jūsų pačių iniciatyva?

Ainius. Pradinį įprotį skaityti padėjo suformuoti tėvai, vėliau prisidėjo pradinių klasių mokytoja, padėjo ir bibliotekos darbuotojos. Bet neskaityčiau, jei pačiam tai nepatiktų.

Tautė. Mama ir močiutė vedžiojo mane į biblioteką nuo mažens, užtat dabar skaitymas – labai mėgstamas mano užsiėmimas. Mokytoja taip pat padėjo pamilti knygas.

Neda. Dar maža labai norėjau išmokti skaityti. Mama mane jau penkerių metų to išmokė ir nuo tada labai daug skaitau.

Ar prisimenate pirmąją perskaitytą knygą?

Tautė. Pirmoji, kurią perskaičiau pati ir ryškiai įsiminiau, – Mamulė Mū.

Ainius. Pirmoji knyga, kurią pats perskaičiau visą, – Ropė. O skaityti išmokau penkerių.

Neda. Prisimenu, kad pirmoji mano perskaityta knyga buvo pasaka apie meškučius. Labai džiaugiausi, kai pati ją perskaičiau (užtrukau apie penkiolika minučių).

Ar tėvai jums skaitydavo, kai buvote maži?

Ainius. Pamenu, mama skaitydavo pasakas jaunesniajai sesei, o aš klausydavausi kartu su ja. Dažniausiai tai būdavo lietuvių liaudies pasakos.

Tautė. Mama skaitydavo, kai turėdavo laisvo laiko. Nebūtinai prieš miegą, būdavo, kad ir dieną pasakų paskaito.

Neda. Tėvai skaitydavo man labai dažnai. Kai kurias pasakas jau mokėdavau kone mintinai, bet vis tiek norėdavau, kad man jas skaitytų.

Kaip manote, ar knygos keičia žmones? Jei keičia, tai kaip?

Ainius. Knygos tikrai keičia žmones, formuoja jų pasaulėžiūrą. Jose daug pavyzdžių, kaip gyventi. Jos formuoja žmonių moralę.

Tautė. Knygos teikia draugystės, meilės supratimą. Manau, kad jos keičia žmones į gera.

Neda. Knygos keičia žmones – moko naujų dalykų, jie tampa supratingesni ir geresni.

Kurią pasaką iš vaikystės pamenate geriausiai?

Ainius. „Bjaurųjį ančiuką“.

Tautė. „Coliukę“.

Neda. Anderseno „Bjaurųjį ančiuką“.

Ar jau galvojate, kuo norėtumėte būti ateityje?

Ainius. Nežinau, dar nesu apsisprendęs.

Tautė. Norėčiau būti keksiukų kavinukės savininkė.

Neda. Laisvalaikiu norėčiau rašyti knygas, nes patinka kurti. Galbūt norėčiau būti mokytoja.

Kokius tris daiktus pasiimtumėte į negyvenamą salą?

Ainius. Peilį, virvę ir draugą. Draugas – ne daiktas, bet be jo negalėčiau.

Tautė. Aš pasiimčiau daug knygų, maudomuką ir saulės akinius. O jeigu būtų galima draugą, tai vietoj akinių pasiimčiau jį.

Neda. Popieriaus, butelį ir rašiklį.

Su kokiu literatūriniu personažu norėtumėte pabendrauti?

Ainius. Su Albu Dumbldoru.

Tautė. Su Pepe Ilgakojine!

Neda. Su Hariu Poteriu.

Kaip renkatės knygas? Ar atsižvelgiate į tėvų, bibliotekininkų, mokytojų siūlymus, ar skaitote tai, apie ką kalba draugai, ar idėjų semiatės internete? O gal renkatės spontaniškai, vien savo nuožiūra?

Ainius. Mane veikia visi šie veiksniai.

Tautė. Man svarbi mamos nuomonė, pasiklausiu patarimo bibliotekininkių, dažnai skaitau knygas, pagal kurias pastatyti filmai (pavyzdžiui, taip išsirinkau Monstrų vidurinę).

Neda. Knygyne knygų įsigyju nedažnai, nebent sužinau apie jas iš anksto. O bibliotekoje renkuosi apsitrynusias knygas, nes jei nuskaitytos, vadinasi, geros.

Paskutinis klausimas: išvardykite tris knygas, kurias rekomenduotumėte bičiuliams. Pagrįskite savo pasirinkimą.

Ainius. Pirmoji – Kapitono Granto vaikai. Tai geriausia skaityta knyga apie draugystę ir pasiaukojimą. Ji man suteikė ir geografijos žinių. Antroji – Haris Poteris ir Mirties relikvijos. Įdomiausia knyga apie gėrio ir blogio priešpriešą. (Esu užkietėjęs Hario Poterio fanas.) O trečioji – Trys muškietininkai. Tai knyga apie drąsą, pasiaukojimą ir meilę, jos veiksmas vyksta mano mėgstamais istoriniais laikais.

Tautė. Pirmoji – Katinas Mikis. Tai gyvenimas, žygiai, darbai. Ši knyga moko draugiškumo. Antroji – Šlepetė. Įdomi ir labai įtraukianti. Trečioji – Monstrų vidurinė, pirma ir antra dalys. Šios knygos taip pat labai įtraukia!

Neda. Pirmoji – J. K. Rowling Haris Poteris (visos dalys). Šios vienos mėgstamiausių knygų įtraukia nuo pirmo puslapio ir, manau, ne vieną vaiką įkvėpė pažvelgti į gyvenimą kitaip. Antroji – F. Burnett Mažoji princesė. Skaičiau ją kasdien, kai tik rasdavau laisvo laiko. Sužavėjo, nes knygoje paprastai parodyta, kaip turtuolis gali virsti skurdžiumi, bet neprarasti gyvenimo džiaugsmo. Trečioji – S. Collins Bado žaidynės. Šitą perskaičiau rekomenduota draugų ir sesers. Pagrindinėje veikėjoje radau daug panašumų į save. Siūlau perskaityti, nes tokių nuotykių nerasite niekur, nebent kitose trilogijos knygose.

Urtė Vaserienė

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė

Žurnalas „Rubinaitis“, 2015 Nr. 4 (76)

 

 

 

Įžanginis

Prašymas suaugusiesiems

Straipsniai

VILNIUS JAUNO ŽMOGAUS PASAULĖVAIZDYJE  (UNĖS KAUNAITĖS ROMANE SUDIE, RYTOJAU)
PAVEIKSLĖLIŲ KNYGOS – SVARBI KNYGŲ RŪŠIS

„Alisos stebuklų šalyje“ 150-mečiui

TRIUŠIO URVU ŽEMYN
JOHNAS TENNIELIS – ŽMOGUS, NUPIEŠĘS ALISĄ
STEBUKLŲ ŠALIS, PILNA ŠVELNUMO: ROBERTO INGPENO ILIUSTRACIJOS

Sukaktys

„GRAMATIKA TA... AR NE TA“, ARBA JONAS ŠUKYS IR PAŽINTINĖ VAIKŲ LITERATŪRA

Mano vaikystės skaitymai

„MES GINAME VAIKUS, BET MUS GINA MŪSŲ VAIKYSTĖ“

Atidžiu žvilgsniu

Kviečiu į arbatos vakarėlį su knyga
Tradicinė, bet turininga knyga

Kronika. Informacija. Skelbimai

KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai