KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

2015 m. spalio 2 d. paaiškėjo pirmojo paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtoja. Ja tapo Akvilina Cicėnaitė. Atsiimti prizo – 2900 eurų apdovanojimo – į „Pegaso“ knygyną „Akropolyje“ rašytoja neatvyko, mat šiuo metu gyvena Australijoje.

Į pirmojo paauglių ir jaunimo literatūros konkurso finalą iš 26 rankraščių buvo atrinkti trys geriausi kūriniai: A. Cicėnaitės Niujorko respublika, Rebekos Unos Atjunk ir Dainos Opolskaitės Eksperimentas gyventi. Kūrinius vertino komisija, kurią sudarė vaikų literatūros tyrinėtojas Kęstutis Urba, literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė, rašytojos Gintarė Adomaitytė ir Renata Šerelytė, mokytoja metodininkė Violeta Juodelienė. O knygą nugalėtoją lygiomis teisėmis rinko ne vien komisija, bet ir jaunieji ekspertai – šio konkurso knygų skaitytojai.

Renginyje iškilmingai paskelbtas antrasis paauglių ir jaunimo literatūros konkursas. Jo organizatorė – leidykla „Alma littera“. Rankraščius galima teikti iki 2016 m. birželio 1 d.

 

Švedijos karalienė Silvija prie švedų vaikų knygų parodos. Olgos Posaškovos nuotr.
Švedijos karalienė Silvija prie švedų vaikų knygų parodos. Olgos Posaškovos nuotr.

Spalio 8 d. Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose vyko tarptautinė konferencija „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos – socialiniams pokyčiams 2015“, kurią organizavo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Švedijos institutas ir Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje.

Švedija garsėja ypatingu dėmesiu vaikų literatūrai – jos puoselėjimu, recepcija, sklaida, kultūriniais mainais. Konferencijoje patirtimi dalijosi leidėjai, rašytojai, bibliotekininkai, skaitymo skatinimo programų ekspertai ir kiti specialistai iš Švedijos ir Lietuvos.

Sulaukta ir Švedijos karališkosios šeimos dėmesio. Dalyvius pasveikino į Lietuvą su vyru Švedijos karaliumi Karoliu XVI Gustavu trijų dienų valstybinio vizito atvykusi Švedijos karalienė Silvija.

Pirmosios sesijos pradžioje Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotoja Sandra Leknickienė apžvelgė kultūrinius ir literatūrinius švedų ir lietuvių ryšius, paskui buvo išklausyti penki pranešimai: dr. Jono Anderssono (Švedijos menų tarybos skaitymo ir skaitymo skatinimo projektų vykdytojas) „Skaitymo skatinimo programos Švedijoje“, Johano Unenge’s (pirmasis Švedijos skaitymo ambasadorius) „Skaitymo ambasadorius: misija ir veikla“, Helenos Sigeland (Astridos Lindgren atminimo premijos (ALMA) komiteto direktorė) „Astridos Lindgren atminimo premija“, Rūtos Elijošaitytės (VšĮ „Laikas skaityti“ direktorė) „Skaitymo skatinimo programos Lietuvoje: ar jos sėkmingos?“ ir Katti Hoflin (Stokholmo miesto bibliotekų tinklo vadovė) „Inovacijos Švedijos vaikų bibliotekose: modernios erdvės šiuolaikiniams skaitytojams“.

Katti Hoflin ir Silvija Tretjakova
Katti Hoflin ir Silvija Tretjakova

Popietinėje sesijoje buvo perskaityti dar penki pranešimai: doc. dr. Saros Kärrholm (Lundo universitetas) „Šiuolaikinė švedų vaikų literatūra“, doc. dr. Astos Gustaitienės (Vytauto Didžiojo universitetas) „Šiuolaikinė lietuvių vaikų literatūra: laisva šalis, laisva literatūra, laisvas skaitytojas?“, Eriko Titussono (leidyklos „Lilla Piratförlaget“ direktorius, Švedijos IBBY valdybos narys) „Vaikų literatūros leidyba Švedijoje: literatūros kismas ir vertimų iššūkiai“, Aidos Dobkevičiūtės (Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė) „Vaikų literatūros leidyba Lietuvoje: tarp komercijos ir meno“ ir Donatos Andriuškevičienės (LNB Vaikų literatūros centras) „Vaikai kaip skaitytojai Lietuvoje“.

Renginio metu Seime veikė dvi parodos – „Populiariausios švedų autorių knygos vaikams“ (LNB) ir „Kur auga vaikai“ (Švedijos institutas). Lietuvoje tarp populiariausių švedų vaikų literatūros knygų yra Astridos Lindgren, Selmos Lagerlöf, Marios Gripe’s, Ulfo Starko, Söreno Olssono, Anderso Jacobssono, Jujjos Wieslander ir Sveno Nordqvisto kūriniai.

Johanas Unenge ir Birutė Mar
Johanas Unenge ir Birutė Mar

Antrąją konferencijos „Vaikų ir jaunimo skaitymas kaip iššūkis XXI amžiuje: bibliotekos – socialiniams pokyčiams 2015“ dieną Vilniaus miesto savivaldybės centrinėje bibliotekoje vyko apskritojo stalo diskusija „Kas formuoja vaikų literatūros procesus: rašytojai, skaitytojai, leidėjai?“, kurioje su kolegomis diskutavo trijų vaikų literatūros procesuose dalyvaujančių grandžių atstovai – rašytojai, leidėjai ir bibliotekininkai.

Rašytojų pokalbyje dalyvavo Gintarė Adomaitytė, Birutė Mar, Renata Šerelytė ir švedų rašytojas J. Unenge. Leidėjų diskusijoje pasisakė E. Titussonas („Lilla Piratförlaget“), Aistė Pivoriūnienė („Alma littera“), Arvydas Vereckis („Nieko rimto“) ir Lolita Varanavičienė („Tyto alba“). Bibliotekininkų pokalbyje savo mintis išsakė K. Hoflin iš Stokholmo, Silvija Tretjakova iš Latvijos vaikų literatūros centro, Aldona Šiaulienė (Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka), ministerijų ir bibliotekų atstovai.

Klausytojams atstovavo apie šimtą literatūros ir skaitybos specialistų, vaikų knygų kūrėjų ir leidėjų.

 

Dar vienas švedų vaikų literatūros renginys vyko Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Gražiojoje bibliotekos salėje „Po skliautu“ vos sutilpo bent trijų Vilniaus mokyklų moksleiviai. Į susitikimą atvyko Kristinos Ohlsson knygos Stiklo vaikai leidėjas E. Titussonas, vertėjas Mantas Karvelis ir leidyklos „Nieko rimto“ atstovas Benas Bėrantas. Jaunuosius knygos gerbėjus ir svečius kalbino ir nuotaikingą renginio atmosferą palaikė LNB Vaikų literatūros centro darbuotoja Inga Mitunevičiūtė.

Iš kairės: Benas Bėrantas, Erikas Titussonas, Mantas Karvelis ir Inga Mitunevičiūtė
Iš kairės: Benas Bėrantas, Erikas Titussonas, Mantas Karvelis ir Inga Mitunevičiūtė

 

2015 m. minime daugeliui puikiai pažįstamo vaikų rašytojo ir eseisto Gendručio Morkūno 55-ąsias gimimo metines. Nors rašytojo jau nebėra su mumis, jo tekstai įkvepia skaitytojus ir kas kartą prabyla taip aktualiai, tarsi ką tik parašyti ir skirti kiekvienam iš mūsų.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Lietuvos rašytojų sąjunga ir „Bernardinai.lt“, minėdami G. Morkūno gimimo sukaktį, surengė kelis konkursus: pakvietė visokio amžiaus rašančius žmones, neprofesionalius rašytojus, išbandyti save pirmosios esė konkurse, taip pat piešinių ir skaitovų konkursuose „Švenčiame kosmose ir tvarte… su Gendručiu Morkūnu“. Lapkričio 24 d. Rašytojų sąjungos klube vyko baigiamasis renginys, kuriame apdovanoti konkursų nugalėtojai, parodytas „Labaiteatro“ spektaklis „Švęsti kosmose ir tvarte“ (pagal G. Morkūną).

 

2016 m. Astridos Lindgren atminimo premijos (ALMA) komitetui pristatyta 215 kandidatūrų iš 59 pasaulio šalių. Tai rašytojai, iliustruotojai, pasakotojai ir skaitymą skatinančios organizacijos. Iš jų žiuri išrinks laureatą, kurio vardas bus paskelbtas balandžio 6 d. Bolonijos vaikų knygų mugėje.

Šios premijos kandidatus turi teisę teikti 111 institucijų iš viso pasaulio. Daugelis jų pristatė tuos pačius kandidatus kaip ir ankstesniais metais, bet yra ir 42 nauji vardai. 2016 m. ALMA apdovanojimui pristatyti tokie garsūs knygų kūrėjai kaip Ursula LeGuin ir Lois Lowry iš JAV, švedai Ulfas Starkas ir Ilona Wikland, airis Eoinas Colferis, britai Davidas Almondas, Michaelis Morpurgo, Neilas Gaimanas ir kiti.

IBBY Lietuvos skyrius jau ketvirti metai iš eilės ALMA premijai pristatė Kęstutį Kasparavičių. Šį vaikų knygų kūrėją nacionalinis IBBY skyrius ir Lietuvos kultūros institutas pristatė ir Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai.

 

Viena žymiausių Lietuvos vaikų rašytojų Vytautė Žilinskaitė (g. 1930 m. gruodžio 13 d.) pasitinka garbingą sukaktį. Triskart geriausios metų vaikų ir paauglių knygos laureatė, skubriu ir jaunatvišku žingsneliu trumpam užsukusi į Vaikų literatūros centrą, padovanojo keletą savo knygų, pastaraisiais metais išleistų užsienio šalyse. Kelionė į Tandadriką 2013 m. buvo išleista Lenkijoje, taip pat du skirtingi šio kūrinio vertimai pasirodė Rusijoje: 2011 m. Krasnodare ir 2014 m. Sankt Peterburge. Pastarąjį leidimą iliustravo vienas žymiausių šiuolaikinių rusų dailininkų, 2012 m. IBBY Garbės sąrašo diplomantas Igoris Oleinikas. Rašytoja pasidžiaugė ir įvairiose šalyse iki šiol statomomis jos pjesėmis.

Nuoširdžiai sveikiname IBBY Lietuvos skyriaus Garbės narę rašytoją Vytautę Žilinskaitę 85-ojo gimtadienio proga. Linkime nestokoti energijos, pakilios nuotaikos ir puikių idėjų. Geros Jums sveikatos ir ilgų gyvenimo metų!

 

 


Šį rudenį, kaip ir kasmet nuo 2005 m., Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kartu su Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija bei Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka rengia akciją „Metų knygos rinkimai“ ir kviečia skaitytojus balsuoti už geriausias lietuvių autorių knygas.

Jau vienuoliktą kartą spalio viduryje buvo pristatyti praeitais metais išleistų lietuvių literatūros kūrinių penketukai keturiose kategorijose: suaugusiųjų prozos, suaugusiųjų poezijos, paauglių ir vaikų. Akcijoje dalyvaujančios knygos yra parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių ir išleistos 2014 m. rugsėjo 1 d.–2015 m. rugpjūčio 31 d. Už labiausiai patikusią knygą iki 2016 m. vasario 21 d. galima balsuoti interneto svetainėse (metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt ir lrt.lt), elektroniniu paštu (metuknyga@lrt.lt) arba paštu („Metų knygos rinkimams“, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01504 Vilnius).

Daugiausia skaitytojų balsų surinkusių knygų autoriai tradiciškai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2016 m. vasario mėn.

Knygas pretendentes išrinko vaikų ir paauglių knygų atrankos komisijos ekspertai Eglė Baliutavičiūtė, Danutė Kalinauskaitė, Kęstutis Urba (pirmininkas), Vytautas Varanius ir Irma Videikaitė.

Vaikų Metų knygos titulo pretendentės:

Ramintos Baltrušytės Kalvėnų miesto paslaptis  (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2014)

Tomo Dirgėlos Apie raganą Šiokiątokią („Dominicus lituanus“, 2014)

Birutės Mar Gėlininkė (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2014)

Ramunės Savickytės Adelės dienoraštis. Ruduo  (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2014)

Rimvydo Stankevičiaus Pūgos durys (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014)

Paauglių Metų knygos titulo pretendentės:

Akvilinos Cicėnaitės Niujorko respublika („Alma littera“, 2015)

Kristinos Gudonytės Jie grįžta per pilnatį („Tyto alba“, 2015)

Dainos Opolskaitės Eksperimentas gyventi („Alma littera“, 2015)

Rebekos Unos Atjunk („Alma littera“, 2015)

Renatos Šerelytės Rebekos salos („Alma littera“, 2014)

Daugiau informacijos žr. svetainėje „Metų knygos rinkimai“.


 


Vaikų literatūros centras ir IBBY Lietuvos skyrius tradiciškai kviečia vaikus ir paauglius rinkti mėgstamiausių knygų penketukus. Penkių 2015 m. perskaitytų ir labiausiai patikusių knygų sąrašus (anketas), prasidedančius nuo labiausiai patikusios knygos, iki 2016 m. kovo 15 d. prašom siųsti šiuo adresu: Vaikų literatūros centras, Gedimino pr. 51, LT-01504 Vilnius arba el. paštu: r.tamuliene@lnb.lt. Pageidaujami ne kolektyviniai, o individualūs knygų penketukai.


Rašė ir fotografavo R. K.

 

2015 metų RUBINAIČIO leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas; Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Gerbiamieji!

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė IBBY Lietuvos skyriaus projektą „Žodžio ir vaizdo vienovė kaip estetinio ugdymo priemonė“. Nemaža dalis šio numerio straipsnių įgyvendina šį projektą. Dėkojame Fondo vadovybei ir ekspertams.

Dar neaišku, ar sulauks paramos jau parengtas kitų metų „Rubinaičio“ projektas, – vis dar laukiame paskelbiant konkursą. Kol kas turime pasikliauti tik Jumis – prenumeratoriais. Būkime kartu.Būkime laimingi. Tegul džiugina šv. Kalėdos ir Naujieji metai!

Žurnalas „Rubinaitis“, 2015 Nr. 4 (76)

 

 

 

Įžanginis

Prašymas suaugusiesiems

Straipsniai

VILNIUS JAUNO ŽMOGAUS PASAULĖVAIZDYJE  (UNĖS KAUNAITĖS ROMANE SUDIE, RYTOJAU)
PAVEIKSLĖLIŲ KNYGOS – SVARBI KNYGŲ RŪŠIS

„Alisos stebuklų šalyje“ 150-mečiui

TRIUŠIO URVU ŽEMYN
JOHNAS TENNIELIS – ŽMOGUS, NUPIEŠĘS ALISĄ
STEBUKLŲ ŠALIS, PILNA ŠVELNUMO: ROBERTO INGPENO ILIUSTRACIJOS

Sukaktys

„GRAMATIKA TA... AR NE TA“, ARBA JONAS ŠUKYS IR PAŽINTINĖ VAIKŲ LITERATŪRA

Mano vaikystės skaitymai

„MES GINAME VAIKUS, BET MUS GINA MŪSŲ VAIKYSTĖ“

Atidžiu žvilgsniu

Kviečiu į arbatos vakarėlį su knyga
Tradicinė, bet turininga knyga

Laiškai

Interviu su Šiaulių miesto Panelėmis skaitytojomis ir Ponaičiu skaitytoju

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai