Bibliotekos renginiai klausos negalią turintiems mažiesiems

 

Jau seniai nieko nestebina, kad viena pagrindinių bibliotekų darbo formų tapo įvairiausi projektai – nuo skatinančių vaikus skaityti iki naujausių technologijų taikymo bibliotekų veikloje. 2013 m. rudenį Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka ėmėsi projekto, kurio tikslai – telkti bendruomenę ir mažinti visuomenės socialinę atskirtį. Projektas „Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų integracijos formų plėtra Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje: renginių adaptavimas kurtiesiems“ buvo vykdomas siekiant plėsti bibliotekos paslaugas, įtraukti klausos negalią turinčius žmones į bendruomenės gyvenimą ir skatinti skaityti. Bendradarbiaujant su Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centru, klausos negalią turintiems bibliotekos lankytojams buvo suorganizuoti ir į gestų kalbą verčiami šeši renginiai. Keli iš jų buvo skirti ir mažiesiems.

Valandėlė su knyga. Bibliotekos Vaikų literatūros sektorius jau ne vienerius metus patiems mažiausiems savo lankytojams rengia rytinį susitikimą – valandėlę su knyga. Kiekvieną antrą mėnesio antradienį vaikai klauso bibliotekininkės skaitomos pasakėlės, vėliau kalbasi apie knygas ir mokosi, kaip jas tausoti ir mylėti. Vykdant minėtą projektą, 2013 m. lapkritį bibliotekoje pirmą kartą buvo organizuoti garsiniai skaitymai klausos negalią turintiems vaikams. Iš pradžių mažieji svečiai iš Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro bibliotekoje jautėsi nedrąsiai, bet jaukumo jiems suteikė Parodų salėje išdėliotos pagalvėlės, ant kurių buvo galima minkštai įsitaisyti.

Bibliotekininkė Svetlana Charsika šįkart parinko rašytojos ir dailininkės Debi Gliori pasaką Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų, kurioje jautriai atskleidžiama mamos meilė savo vaikui, kad ir koks jis bebūtų – ar jis pavirstų baisiu krokodilu, ar didžiuliu vabzdžiu. Tekstą į gestų kalbą vertė Vilniaus apskrities gestų kalbos centro vertėja Elžbieta Šaveiko. Kartu vaikams buvo rodomos puikios šios knygutės iliustracijos. Vėliau mažieji svečiai galėjo apžiūrėti pačią biblioteką – vyriausioji bibliotekininkė Marta Rudytė jiems surengė ekskursiją po patalpas ir supažindino su keliaujančiais knygų lagaminais.

„Valpurgijos rytmetys“. Į projektą buvo įtrauktas ir Vaikų literatūros sektoriaus kompleksinis renginys vaikams „Teatras ir knyga“. Vėlyvo rudens rytą bibliotekos bendrojoje skaitykloje susirinko gausus būrys išdykusių mažųjų raganiukių ir raganių švęsti „Valpurgijos rytmečio“. Šventė buvo skirta vaikų rašytojui Otfriedui Preussleriui ir jo knygai Raganiukė. 2013 m. gerbiamam vokiečių rašytojui būtų sukakę 90 metų. Plačiai žinomi jo kūriniai Plėšikas Hocenplocas, Vaiduokliukas, Krabatas, arba Treji metai užburtame malūne ir kt. Į šventę sugužėjo šešių mokyklų vaikai, prieš tai atlikę gausius, bet labai smagius namų darbus. Vilniaus valstybiniame jaunimo teatre mažieji žiūrėjo Evaldo Jaro spektaklį Raganiukė, skaitė knygutes, kūrė improvizacijas pagal knygą Raganiukė, piešė iliustracijas. Renginyje vaikus linksmai pasitiko ir su jais bendravo aktorius Giedrius Arbačiauskas, kuris atliko vaidmenį ir minėtame spektaklyje. Susirinkusieji smagiai dainavo, žaidė ir vaidino. Kadangi į svečius atvyko gausus būrys mokinukų iš Vilniaus kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro, renginys buvo verčiamas į gestų kalbą. Jau pirmiau per garsinius skaitymus ir ekskursijas susipažinę su biblioteka, šįkart vaikai drąsiai ruošėsi „Valpurgijos rytmečiui“ – suvaidino trumpą sceną renginio tema, parengė iliustracijų bendrai piešinių parodai, kuria biblioteka pasipuošė šiam renginiui, stebėjo kitų pasirodymus ir smagiai leido laiką.

Naktis prieš „Valpurgijos rytmetį“ buvo stebuklinga – lauke snigo miltais, iš kurių šiai šventei buvo kepamos skanios bandelės. Leidykla „Alma littera“ padovanojo O. Preusslerio knygų Viskas apie plėšiką Hocenplocą. Bibliotekos darbuotojos dėkojo Vytės Nemunėlio ir „Vyturio“ pradinių mokyklų, Martyno Mažvydo progimnazijos, Salininkų gimnazijos, VŠĮ „Gelbėkit vaikus“ Salininkų vaikų dienos centro „Šaltinis“ ir Vilniaus kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro mokiniams ir juos atlydėjusiems mokytojams, vertėjoms iš Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centro, svečiams iš Goethe’s instituto ir Valstybinio jaunimo teatro.

Projekto renginiai sulaukė didelio vaikų dėmesio – juose dalyvavo 183 mažieji lankytojai. Biblioteka pasipuošė puikiais O. Preusslerio 90­-mečiui skirtais vaikų piešiniais, o darbuotojos džiaugėsi nuoširdžiomis mažųjų šypsenomis renginiams pasibaigus ir tuo, kad į biblioteką sugrįžo ir nuolatiniais jos skaitytojais tapo keli Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro mokiniai.

Milda Markovskytė-Šapurova

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Žurnalas „Rubinaitis“, 2014 Nr. 2 (70)

 

Įžanginis

KNYGOS – TAI PAŽINIMO DŽIAUGSMAS (Pasisakymas priėmus 2013 m. Prano Mašioto premiją)

Apžvalgos

KIEK DAR PRAMOGAUSIME?.. (2013 m. verstinė vaikų literatūra)
GRAŽIOS DOVANOS VAIKAMS (2013 m. vaikų knygų iliustracijų apžvalga)

Straipsniai

PAKALBĖKIME APIE KARĄ

Toves Jansson 100-osioms gimimo metinėms

JŪRA, SU KURIA (NE)GALIMA ŽAISTI (Tove’s Jansson „Tėtis ir jūra“)
NONSENSO ŽAVESYS TROLIŲ MUMIŲ BRAIŽU (Tove Jansson – Lewiso Carrollio  „Alisos Stebuklų šalyje“ iliustruotoja)
MUMIAI, KURIE GYVENA SU MUMIS

Mano vaikystės skaitymai

„O TO „TARZANO“ VIS BUVO NEGANA...“

Supažindiname

Vaikų literatūros muziejus Kaune

Bibliografija

Apie vaikų literatūrą, skaitymą 2013 m.

Kronika. Informacija. Skelbimai

KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai