KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, bendradarbiaudamas su Lietuvos rašytojų sąjunga ir IBBY Lietuvos skyriumi, 2013 m. vasarą paskelbė Nacionalinį vaikų literatūros konkursą. Kūrėjams apribojimų beveik nebuvo – jie galėjo teikti paveikslėlių knygas, literatūrines pasakas, realistinius kūrinius, jau iliustruotus ar dar be paveikslėlių tekstus. Svarbu, kad kūrinys būtų skirtas vaikams iki dešimties metų. Konkursui pristatyta apie pusantro šimto kūrinių, kuriuos parašė per šimtas autorių. Visi darbai pateikti slapyvardžiu. Kūrinius vertino, laureatus rinko organizatorių sudaryta komisija – Kęstutis Urba (pirmininkas), Gintarė Adomaitytė, Antanas Šimkus, Loreta Jakonytė, Neringa Mikalauskienė, Jolita Liškevičienė ir Dalia Karatajienė – kartu su fondo steigėjais Ramūnu Karbauskiu ir Andriumi Mamontovu.

2014 m. kovo 13 d. Seime vykusioje spaudos konferencijoje buvo pristatyti pirmojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso rezultatai. Pirmąją vietą komisija skyrė literatūrinei pasakai Kalvėnų miesto paslaptis, kurios autorė – tekstilininkė ir dailės mokytoja iš Kauno Raminta Baltrušytė. Antroji vieta atiteko aktorės, režisierės, choreografės ir rašytojos Birutės Mar kūriniui Gėlininkė. Trečiosios vietos apdovanojimą pasidalijo dailininkės Ievos Juknytės ir Salomėjos Pečiulytės paveikslėlių knyga Noriu šuniuko, taip pat Linos Mumgaudytės Pono Čao diena. Debiuto premija skirta tautodailininkei keramikei Ramunei Savickytei, kuri sukūrė realistinį tekstą Adelės dienoraštis. Ruduo, o gražiausia paskelbta paveikslėlių knyga Svajonių kalnas – apdovanota jos dailininkė Inga Dagilytė.

Iš kairės: Ramūnas Karbauskis, Seimo narė Rima Baškienė, Kęstutis Urba, Andrius Mamontovas
Iš kairės: Ramūnas Karbauskis, Seimo narė Rima Baškienė, Kęstutis Urba, Andrius Mamontovas

Baigiamasis konkurso ir laureatų pagerbimo renginys kovo 15 d. vyko Naisiuose. Į literatūrinę šventę buvo pakviesti visi konkurso dalyviai. Laureatėms įteikti prizai – Mariaus Stošiaus sukurtos gandrų skulptūrėlės ir piniginės premijos. Pirmosios vietos laimėtojai atiteko 10 000 Lt premija (premijų fondą sudarė 24 000 Lt).

Laureačių knygas numatoma išleisti. Šiemet labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ pradeda leisti „Vaikų bibliotekėlę“. Ją sudarys ne tik Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatų kūryba, bet ir pakartotos lietuvių rašytojų knygos. Jos bus dovanojamos mokykloms, darželiams, bibliotekoms, bendruomenėms, vaikų globos namams, vaikų ligoninėms, užsienyje veikiančioms lietuviškoms mokyklėlėms. Pirmieji „Vaikų bibliotekėlės“ leidiniai – penkios IBBY Lietuvos skyriaus organizuoto paveikslėlių knygų konkurso, skirto Prano Mašioto 150­mečiui, laureatų knygos. Jas sukūrė Monika Vaicenavičienė, Šarūnas Joneikis, Vladimir Leleiva, Agnė Matulionytė ir Gabija Šerelytė. Visos išleistos 40 000 egz. tiražu.

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, bendradarbiaudamas su IBBY Lietuvos skyriumi ir Rašytojų sąjunga, skelbia antrąjį Nacionalinį vaikų literatūros konkursą.

Slapyvardžiais pasirašytus kūrinius skaitytojams iki 10 metų galima teikti iki 2014 m. spalio 1 d. Su konkurso nuostatais galima susipažinti adresu www.svieskimevaikus.lt.

Kovo 24–27 d. Italijoje vyko 51­oji tarptautinė Bolonijos vaikų knygų mugė, kur Tarptautinių kultūros programų centras vaikų literatūros leidybos ir su ja susijusių kūrybinių industrijų auditoriją supažindino su geriausiomis lietuvių autorių ir iliustruotojų knygomis vaikams.

Mugėje dalyvavo ir savo knygas pristatė leidyklos „Alma littera“ ir „Baltos lankos“, iliustruotojai Rimantas Rolia ir Karolis Strautniekas. Sigutė Chlebinskaitė pristatė jau trylika metų gyvuojančią vaikų kūrybinę studiją „Tu gali sukurti knygą“. R. Rolios iliustracijos buvo atrinktos iš daugiau kaip 3 tūkst. pretendenčių ir pateko tarp 75 dalyvių į konkursinę mugės parodą „Illustrators exhibition“, kuri atskleidžia naujausias šiuolaikinio knygų iliustravimo tendencijas. Lietuvos stende buvo galima susipažinti su 22 dailininkų iliustruotomis knygomis. Išleistas 30 knygų katalogas Children’s Books from Lithuania.

Į Lietuvą iš Bolonijos su mugės dalyvio diplomu grįžo ir Vilniaus žaislų muziejaus įkūrėjas Povilas Blaževičius. Žaislų muziejus buvo pristatytas apdovanojimui „Vaikai muziejuose“, teikiamam už kūrybiškiausias parodas ir naujovišką požiūrį į vaikams iki keturiolikos metų skirtas programas.

Balandžio 2 d. IBBY Lietuvos skyrius ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centras jau dvidešimt antrą kartą minėjo Tarptautinę vaikų knygos dieną. Pagrindiniai šių metų šventės renginiai vyko šalies kultūros sostinėje Panevėžyje. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-­Bitės viešojoje bibliotekoje vyko seminaras ir specialistų pokalbis apie naujausias vaikų ir paauglių knygas. Susidomėjimas buvo didžiulis – bibliotekos Konferencijų salėje sunkiai betilpo daugiau kaip 130 klausytojų. Roma Kišūnaitė tradiciškai pateikė pagrindinius praeitų metų leidybos statistikos rodiklius – 2013 m. išleista per 500 pavadinimų knygų vaikams ir paaugliams. Panevėžietė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantė Inga Mitunevičiūtė kalbėjo, kas ir kaip 2013 m. Lietuvoje rašė vaikams. Iliustracijų vertinimo komisijos narė Danguolė Šakavičiūtė aptarė dailininkų sėkmes ir nesėkmes. Neringa Mikalauskienė apžvelgė penkiolika verstinių knygų, pateiktų reikšmingiausio metų vertimo konkursui. Reda Tamulienė atskleidė populiariausių 2013 m. knygų penketuko paslaptį. Skaitymo tyrime dalyvavo apie tūkstantį 1–4 klasių moksleivių, jie paminėjo 1222 knygas. Pernykštis vaikų knygų penketukas toks:

1–4 klasių moksleivių, jie paminėjo 1222 knygas. Pernykštis vaikų knygų penketukas toks:

  1. Jeff Kiney Nevykėlio dienoraščio 1 d. Grego Heflio žurnalas;
  2. Rachel Renee Rusell Prietrankos dienoraščio 1 d. Ne itin pasakiško gyvenimo istorija;
  3. Vytautas Račickas Šlepetė;
  4. Astrid Lindgren Emilis iš Lionebergos;
  5. Joanne K. Rowling Haris Poteris ir Išminties akmuo.

7–12 klasių moksleivių grupėje paauglių knygų penketuką rinko 455 skaitytojai. Iš 500 paminėtų knygų daugiausia balsų surinko šios:

  1. Suzanne Collins Bado žaidynės;
  2. John Green Aliaskos beieškant;
  3. Alessandro D’Avenia Balta kaip pienas, raudona kaip kraujas;
  4. Melvin Burgess Heroinas;
  5. Lucy Maud Montgomery Anė iš Žaliastogių.
Laureatai
Laureatai
Gražina Sviderskytė
Gražina Sviderskytė

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre vyko iškilmingas Vaikų knygos dienos minėjimas. Apdovanojimų ceremonija prasidėjo Panevėžio moksleivių muzikos akordais, o netrukus doc. K. Urba pradėjo skelbti vaikų knygų laureatų pavardes. IBBY Lietuvos skyriaus premijos šį kartą buvo skirtos devyniems rašytojams, dailininkams iliustruotojams, vertėjams, vaikų literatūros propaguotojams. Prano Mašioto premija, skiriama geriausios metų vaikų ir paauglių knygos autorei, buvo įteikta Danguolei Kandrotienei už knygą Spintos istorijos („Terra publica“). Geriausia metų pažintine knyga vaikams pripažintas Gražinos Sviderskytės Darius ir Girėnas. Istorija ir legenda („Baltos lankos“). Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams išrinkta Mariaus Zavadskio Pirštinė („Versus aureus“). Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas vaikams – Rūtos Jonynaitės versta Andreaso H. Schmachtlo Tilda Kruopelytė. Draugai iš Erškėtrožių tako („Gimtasis žodis“). Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas paaugliams – Eglės Kumžaitės verstas Melvino Burgesso Vilko kauksmas („Gimtasis žodis“). Domicelės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Marijai Smirnovaitei, kuri iliustravo lietuvių liaudies pasakų rinkinį Aukso kirvukas („Nieko rimto“). Stilingiausiai iliustruota metų knyga paaugliams – Andriaus Seselsko Vilniaus padavimai („Nieko rimto“). Reikšmingiausias metų debiutas – Neringos Vaitkutės Vaivorykščių arkos („Nieko rimto“). Vinco Aurylos premija už P. Mašioto gyvenimo ir kūrybos aktualizavimą atiteko Redai Tamulienei.

Laureatės Lina Žutautė ir Danguolė Kandrotienė
Laureatės Lina Žutautė ir Danguolė Kandrotienė

Laureatams įteikti IBBY Lietuvos skyriaus diplomai, piniginės premijos ir dovanos. Premijų rėmėjai: krepšininkas ir verslininkas Šarūnas Marčiulionis, UAB „Alumnus“, UAB „Sabelija“, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, leidyklos „Nieko rimto“ ir „Žara“. Šventėje dalyvavęs P. Mašioto giminaitis dailininkas Vytautas Žirgulis geriausios knygos autorei įteikė savo tapytą paveikslą. Tai turėtų tapti gražia tradicija.

Švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė įteikė jau dešimtąją Švietimo ir mokslo ministerijos vaikų literatūros premiją. 2013 m. laureatais paskelbti Lina Žutautė (už kūrybą) ir viešoji įstaiga Rašytojų klubas (už skaitymo propagavimą).

Popietę visi žiūrėjo Juozo Miltinio dramos teatro spektaklį „Anė iš Žaliastogių“, pastatytą pagal to paties pavadinimo kanadiečių vaikų literatūros klasikės L. M. Montgomery knygą.

Renginio rėmėja – Lietuvos kultūros taryba, renginio partnerė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės­-Bitės viešoji biblioteka.

Balandžio 2–gegužės 2 d. Rygoje vyko Baltijos jūros regiono šalių vaikų knygų iliustracijų kvadrienalė „Picture Story“, kurią organizavo Latvijos nacionalinė biblioteka. Pirmojoje iliustracijų kvadrienalėje, kuri įtraukta į Rygos kaip 2014 m. Europos kultūros sostinės renginių programą, dalyvavo 45 iliustruotojai iš Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos. Lietuvai atstovavo Ieva Babilaitė, Rasa Joni, Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė, Marija Stanevičiūtė ir Lina Itagaki.

Tarptautinė kvadrienalės žiūri – Toinas Duijxas (Nyderlandai), Viive Noor (Estija), Anita Patyna (Lenkija), Arja Kanerva (Suomija), Anita Paegle (Latvija) – rinko laureatus. Pagrindinį prizą pelnė dailininkė iš Maskvos Jekaterina Silina už knygos Laiko vagis iliustracijas. Latvijos IBBY skyriaus garbės diplomu užsienio dailininkei apdovanota Lietuvos atstovė M. Stanevičiūtė už knygos Kaliausės skrydis iliustracijas.

Balandžio 2 d. Rygos viešbutyje „Radisson Blu Daugava“ buvo surengta konferencija „Pasaulis paveikslėlių knygose“, kurioje pranešimus apie paveikslėlių knygas kaip meno kūrinius ir jų poveikį vaikams skaitė garsiausi pasaulio lektoriai – Astridos Lindgren atminimo premijos laureatė Kitty Crowther iš Belgijos, Hanso Christiano Anderseno premijos laureatė vokiečių dailininkė Jutta Bauer ir kiti. Konferencijoje dalyvavo IBBY Lietuvos skyriaus narės dailėtyrininkė Ingrida Korsakaitė ir dailininkė I. Babilaitė.

Švedų rašytoja Barbro Lindgren (g. 1937 m.) tapo 2014 m. A. Lindgren atminimo premijos (ALMA) laureate. B. Lindgren debiutavo 1965 m. knyga Matijaus vasara ir iki šiol sukūrė per šimtą paveikslėlių, pasakų, eilėraščių, apysakų, pjesių knygų. Jos kūryba išversta į daugiau kaip 30 pasaulio kalbų, tačiau lietuvių kalba jos knygų kol kas nėra.

Į 2014 m. A. Lindgren atminimo premiją pretendavo ir Kęstutis Kasparavičius. Jis pristatytas ir 2015 m. ALMA premijai. Pretendentu į šį prestižinį apdovanojimą, kurio kasmet siekia daugiau nei 200 ryškiausių pasaulio vaikų knygų kūrėjų ir skaitymo propaguotojų, lietuvių menininkas tapo jau penktą kartą. K. Kasparavičiaus kūryba kasmet vis plačiau sklinda po pasaulį. Šiemet pirmieji jo knygų vertimai pasirodė Slovėnijoje ir Vengrijoje, jo su arabų vaikais sukurta žirafa žavėjosi net Jo didenybė Šardžos šeichas Sultanas bin Mohammedas Al­-Qasimis. Tačiau K. Kasparavičius balandžio mėnesį lankėsi ne tik Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Savo įspūdžius apie balandžio 8 d. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje vykusį susitikimą su K. Kasparavičiumi „Rubinaičiui“ išsakė Vaikų literatūros skyriaus vyresn. bibliotekininkė Regina Klementavičienė: „Tai be galo mėgstantis savo darbą, paprastas ir jaukus, kaip ir jo kuriami personažai, menininkas. K. Kasparavičius susitiko su vaikais ir nevaikais, nes jo knygas pamėgo įvairaus amžiaus skaitytojai. Meistriškas knygelių kūrėjas nuoširdžiai ir su šypsena dalijosi kūrybos džiaugsmais, pristatė savo knygas, kalbėjo apie jų paplitimą Europos ir tolimesnėse pasaulio šalyse, apie užsimezgusius gerus santykius su įvairių šalių vaikais. Jis atskleidė ir savo kūrybos paslaptis – rodė eskizus ir teptukus, kuriais pavyksta gauti nuostabius piešinius. Piešti jam patinka labiau negu rašyti. Nors labai mėgsta visus piešiamus personažus, susitikimuose su savo knygų skaitytojais K. Kasparavičius dažniausiai piešia elegantišką žirafą. Vaikai stebėjo, su kokiu susikaupimu ir kaip mikliai svečias nupiešė 2,5 metro ilgio žirafą. Beliko ją nuspalvinti ir sugalvoti vardą. Kaune buvo piešiama žirafa, vardu Janga.“

Balandžio 29 d. Seime vykusiame baigiamajame Nacionalinės bibliotekų savaitės renginyje įteiktos Kultūros ministerijos padėkos už skaitymo skatinimą. Tarp apdovanotųjų – IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkas K. Urba ir didelis būrys aktyvių Lietuvos viešųjų bibliotekų Vaikų skyrių darbuotojų: IBBY narės Alma Venclauskaitė, Jolanta Žvirblytė, Nijolė Raiskienė ir dar ne IBBY narės Jolita Janušonienė, R. Klementavičienė, Alvyda Bratkauskienė, Janina Vyšniauskienė, Ramunė Bražiūnienė, Alvina Radžvilienė ir kt. Kultūros ministro Šarūno Biručio įteiktuose raštuose dėkojama už kūrybingą, aktyvią ir profesionalią veiklą įgyvendinant skaitymo skatinimo iniciatyvas.

Skaitymo skatintojai su kultūros ministru Šarūnu Biručiu
Skaitymo skatintojai su kultūros ministru Šarūnu Biručiu

Gegužės 7 d. LRT kiemelyje buvo paskelbtas trečiasis projekto „Augu skaitydamas“ sezonas. Kartu su projektu pradeda veikti ir www.auguskaitydamas.lt interneto svetainė, kuri bus pagrindinė vieta burtis ir augti jaunai, gražiai ir šmaikščiai skaitytojų bendruomenei. Renginyje dalyvavo LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. Renaldas Gudauskas, Vaikų literatūros centro direktorė Aldona Augustaitienė ir praėjusio sezono „Augu skaitydamas“ laimėtoja aštuoniolikmetė Dovilė Kovaliūnaitė, kuri per vasarą perskaitė 150 knygų ir įrodė, kad skaityti naudinga! „Augu skaitydamas“ ambasadoriai – rašytojas, vertėjas ir televizijos laidų vedėjas Andrius Tapinas, LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėja Eglė Daugėlaitė ir dainininkas Gabrielius Liaudanskas­-Svaras. Nuo šių metų projektą vykdo VšĮ „Laikas skaityti“.

Gegužės 17 d. poeto Martyno Vainilaičio sodyboje Vaitakarčmio kaime vyko ketvirtasis vaikų meninės kūrybos festivalis „Susitikimas Ežio dvare“, kurį organizavo Varėnos viešoji biblioteka. Renginį vedė ir smagiomis dainelėmis džiugino „Teatriuko“ aktoriai Dalia Mikoliūnaitė ir Žilvinas Ramanauskas.

Kaip ir kaskart, į festivalį susirinko didžiulis būrys Martyno ir Sofijos Vainilaičių bičiulių rašytojų, talentingų kuriančių vaikų. Sulaukta Vytauto Bubnio, Elenos Kurklietytės, Birutės Jonuškaitės, Kazio Sajos, Zitos Mažeikaitės, Virginos Šukytės, A. Augustaitienės, K. Urbos, Loretos Žvironaitės. Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas pasveikino Ežio dvaro festivalių iniciatorę ir M. Vainilaičio kūrybos puoselėtoją S. Vainilaitienę.

Svarbiausia renginio dalis – festivalio, kurio tema – lietuvių mitologijos būtybės, dalyvių pasirodymas ir laureatų apdovanojimai. Ketvirtajam vaikų meninės kūrybos festivaliui „Susitikimas Ežio dvare“ atsiųsti 28 vaikų poezijos ir prozos kūriniai bei 82 lietuvių mitologijos tematikos piešiniai. Savo ir M. Vainilaičio kūrybą skaitė visi norintys vaikai. Kūrybiniais atradimais pasidalijo gitaros mokytoja iš Rokiškio Vilija Urbonienė. Kartu su smuikininke Oksana Sadauskiene ji atliko dainas „Sninga“ ir „Ežio dvaras“ pagal M. Vainilaičio žodžius.

M. Vainilaičio premija, įsteigta Varėnos rajono savivaldybės, buvo įteikta K. Sajai už istorijų rinktinę Kinivarpų raštai („Typoart“).

Rašė ir fotografavo R. K.

 

2014 metų RUBINAIČIO leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas; Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

 

Gerbiamieji!

Per pačią metų žalumą Jus pasiekia antrasis „Rubinaičio“ numeris žaliais viršeliais. Sveikiname sulaukus vasaros, linkime tikro poilsio. Neretai vasara – tai metas, kai susirandame anksčiau sudominusias, bet į šalį atidėtas knygas ir pasimėgaudami jas skaitome. Tegul malonūs skaitymo įspūdžiai praturtina Jūsų atostogas.

Taip pat primename apie savo leidinį Prano Mašioto šviesa ir informuojame, kad dabar jį galima įsigyti ir „Pegaso“ knygynuose.

Žurnalas „Rubinaitis“, 2014 Nr. 2 (70)

 

Įžanginis

KNYGOS – TAI PAŽINIMO DŽIAUGSMAS (Pasisakymas priėmus 2013 m. Prano Mašioto premiją)

Apžvalgos

KIEK DAR PRAMOGAUSIME?.. (2013 m. verstinė vaikų literatūra)
GRAŽIOS DOVANOS VAIKAMS (2013 m. vaikų knygų iliustracijų apžvalga)

Straipsniai

PAKALBĖKIME APIE KARĄ

Toves Jansson 100-osioms gimimo metinėms

JŪRA, SU KURIA (NE)GALIMA ŽAISTI (Tove’s Jansson „Tėtis ir jūra“)
NONSENSO ŽAVESYS TROLIŲ MUMIŲ BRAIŽU (Tove Jansson – Lewiso Carrollio  „Alisos Stebuklų šalyje“ iliustruotoja)
MUMIAI, KURIE GYVENA SU MUMIS

Mano vaikystės skaitymai

„O TO „TARZANO“ VIS BUVO NEGANA...“

Supažindiname

Vaikų literatūros muziejus Kaune

Laiškai

Bibliotekos renginiai klausos negalią turintiems mažiesiems

Bibliografija

Apie vaikų literatūrą, skaitymą 2013 m.

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai