„Rubinaičio“ brolis ir kiti Prancūzijoje leidžiami žurnalai apie vaikų ir jaunimo literatūrą

 

 

 

 

Daugiau nei 16 000 – tiek knygų vaikams pavadinimų kasmet pasirodo Prancūzijoje. Šioje leidybinės produkcijos gausoje atrasti kokybišką kūrinį nelengva ne tik skaitytojams, bet ir vaikų bei jaunimo literatūros profesionalams. Į pagalbą pastarieji dažniausiai pasitelkia kelis leidinius, publikuojančius naujausių knygų apžvalgas, mokslininkų įžvalgas bei tematines dosjė, nušviečiančias vieną ar kitą aktualų vaikų literatūros lauko reiškinį.

 

La Revue des livres pour enfant

Vienas tokių leidinių – La Revue des livres pour enfant (liet. Žurnalas apie knygas vaikams) – gali būti laikomas Rubinaičio vyresniuoju broliu. Šį žurnalą leidžia Prancūzijos nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centras, vykdantis ir IBBY Prancūzijos skyriaus veiklą.

La Revue des livres pour enfant yra seniausias, prestižiškiausias, vaikų ir jaunimo literatūros profesionalų labiausiai skaitomas leidinys, pasirodantis šešis kartus per metus. Jo leidybą 1965 m. inicijavo bene garsiausia Prancūzijos vaikų literatūros bibliotekininkė ir skaitymo skatinimo aktyvistė Genevièveʼa Patte, trisdešimt septynerius metus vadovavusi tais pačiais metais įkurtai pirmajai specializuotai prancūzų vaikų ir jaunimo literatūros bibliotekai.

La Revue des livres pour enfant yra seniausias, prestižiškiausias, vaikų ir jaunimo literatūros profesionalų labiausiai skaitomas leidinys, pasirodantis šešis kartus per metus. Jo leidybą 1965 m. inicijavo bene garsiausia Prancūzijos vaikų literatūros bibliotekininkė ir skaitymo skatinimo aktyvistė Genevièveʼa Patte, trisdešimt septynerius metus vadovavusi tais pačiais metais įkurtai pirmajai specializuotai prancūzų vaikų ir jaunimo literatūros bibliotekai.

Praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje Klamaro mieste duris atvėrusi biblioteka iškart išsiskyrė savo modernia architektūra, vaikams pritaikytomis erdvėmis ir aktyvia ten dirbusių bibliotekininkių veikla. Nieko nelaukdamos, bibliotekininkės ėmėsi mokymų profesionalams organizavimo ir literatūros kritikos. Taigi naujo žurnalo apie vaikų ir jaunimo literatūrą leidyba buvo natūralus ir, kaip parodė laikas, sėkmingas žingsnis. La Revue des livres pour enfant iki šiol išlikęs viena svarbiausių bibliotekininkų priemonių, naudojamų renkantis knygas savo fondams.

Šiandien kiekvienas La Revue des livres pour enfant numeris turi atskirą temą: pavyzdžiui, jis gali būti skiriamas tam tikram autoriui, šaliai, verstinei literatūrai, distopijoms, personažams – blogiukams – vaikų literatūroje ir pan.

Maždaug 200 puslapių leidinį sudaro keturios dalys. Pirmoji dalis skiriama naujausių knygų apžvalgoms pagal amžių ir žanrą: paveikslėlių knygos, pasakos, poezija, teatras, muzikinės knygos, pirmieji skaitiniai ir romanai, komiksai, pažintinės knygos, aplikacijos ir kompiuteriniai žaidimai (pastarųjų apžvalgos pradėtos publikuoti nuo 2006 m.). Kiekviename numeryje įvairūs bibliotekininkai įvertina maždaug 200–300 kūrinių.

Įdomu tai, kad kartą per mėnesį Prancūzijos nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centras visiems besidomintiems „Zoom“ platformoje organizuoja vaikų ir jaunimo literatūros naujienų pristatymus, o reikšmingiausių pristatytų knygų apžvalgos pasirodo būsimame žurnalo numeryje.

Antroji leidinio dalis skiriama tekstams, įvairiais aspektais nagrinėjantiems numerio temą. Trečioji dalis mokslinė – joje publikuojami vaikų ir jaunimo literatūros tyrėjų straipsniai arba interviu. Ketvirtojoje dalyje pateikiamos įvairios su vaikų literatūra susijusios bibliotekų, leidyklų ir mokyklų naujienos, kitų panašių Prancūzijoje ir užsienyje leidžiamų periodinių leidinių apžvalgos, informacija apie numatomus mokymus ir kitus renginius.

Svarbu paminėti, kad paskutinis metų numeris, pasirodantis lapkričio mėnesį, pristato 100 geriausių tais metais publikuotų vaikų ir jaunimo literatūros kūrinių, periodinę spaudą vaikams ir leidinius profesionalams. Šiame numeryje apžvelgiamos ir geriausios knygos, išleistos kitose prancūzakalbėse pasaulio šalyse.

Be to, La Revue des livres pour enfant reguliariai rengia specialius žurnalo numerius, dažniausiai susijusius su kokia nors visuomenės ar kultūrinio gyvenimo aktualija, pavyzdžiui, gerai žinomo iliustratoriaus darbų paroda, tuo metu vykstančia viename iš šalies muziejų. Tokiu atveju visas numeris yra skiriamas to iliustratoriaus kūrybai.

Gera žinia tiems, kas skaito prancūziškai: visi nuo pat La Revue des livres pour enfant leidimo pradžios 1965 m. pasirodę žurnalo numeriai, išskyrus paskutiniųjų dvejų metų, yra skaitmenizuoti ir prieinami internete: https://cnlj.bnf.fr/fr/listedes-num-ros-de-la-revue-des-livres-pour-enfants.

 

Citrouille

Kitas svarbus, itin kokybiškai vaikų ir jaunimo literatūrai skirtas leidinys Pelenės istoriją primenančiu pavadinimu Citrouille (liet. Moliūgas) Prancūzijoje leidžiamas nuo 1991 m. Šiame poligrafine kokybe išsiskiriančiame žurnale publikuojamos kruopščiai atrinktų naujausių knygų apžvalgos, teminės dosjė, interviu su kūrėjais, leidėjais ir kitais vaikų literatūros lauko dalyviais bei autorių kūrybos užkulisiai. Popierinė žurnalo versija pasirodo tris kartus per metus, bet egzistuoja ir to paties pavadinimo kassavaitinis internetinis žurnalas.

Leidinio sumanytoja – Nepriklausomų specializuotų vaikų literatūros knygynų asociacija, simboliškai įsteigta 1981 m. – iškart po fiksuotos knygos kainos įstatymo priėmimo Prancūzijoje. Šiuo metu asociacija vienija 55 knygynus Prancūzijos ir Belgijos teritorijose.

Šiai asociacijai priklausantys knygynai, vadinami Raganų knygynais, garsėja savo išrankumu – juose prekiaujama tik aukščiausios literatūrinės vertės vaikų ir jaunimo literatūra. Tie, kas lankysis Prancūzijoje ir nuspręs apsižvalgyti viename iš Raganų knygynų, jų sąrašą galės rasti čia: https://www.librairies-sorcieres.fr/les-librairies/.

Citrouille žurnalo ir Raganų knygynų misija – lavinti estetinį vaikų ir jaunimo literatūros skaitytojų skonį. Prie šios misijos įgyvendinimo prisideda ir jau minėtos Nepriklausomų specializuotų vaikų literatūros knygynų asociacijos bei Prancūzijos bibliotekininkų asociacijos teikiamas prestižinis Raganų apdovanojimas. Šiuo apdovanojimu nuo 1989 m. kasmet įvertinami vaikų ir jaunimo literatūros kūriniai, „nepaliekantys abejingų, pilni ašarų ir juoko, jėgos ir švelnumo, padedantys laisvai ir smalsiai augti“. Raganų apdovanojimą yra gavę tokie pasaulinį pripažinimą pelnę prancūzų autoriai kaip Clémentine’a Beauvais, Tomi Ungereras, Claude’as Ponti, Beatrice’ė Alemagna ir kt.

 

Lecture jeune

Svarbu paminėti ir dar vieną leidinį – Lecture Jeune (liet. Jaunimo skaitymas), skirtą jaunimo literatūros profesionalams ir patiems paaugliams. Šį žurnalą 1977 m. pradėjo leisti Vaikų ir jaunimo skaitymo skatinimo asociacija, kovojanti su paauglių neraštingumu, mokymosi sunkumais ir socialine nelygybe.

Kaip ir prieš tai pristatytuose leidiniuose, kiekviename Lecture Jeune numeryje galima rasti teminę dosjė, aktualią ne tik profesionalams, bet ir jaunimui (pavyzdžiui, apie išmaniųjų ekranų naudojimą, dirbtinį intelektą, rasinę, socialinę, seksualinę ir lyčių įvairovę). Be to, skaitytojams pateikiamos knygų apžvalgos, mokslininkų ir kitų ekspertų tekstai ar interviu su leidyklų darbuotojais (pavyzdžiui, su socialinių tinklų vadybininkais).

Dukart per metus išleidžiamas specialus skaitmeninis praktinių patarimų ir išskirtinių interviu numeris profesionalams, dirbantiems su jaunimu. Kartą per mėnesį užsiprenumeravusieji į savo elektroninio pašto dėžutes gauna naujausių knygų jaunimui apžvalgas.

Nors 2022 m. kovo mėnesį paskelbti Nacionalinio knygų centro ataskaitos apie 7–25 m. prancūzų skaitymą rezultatai parodė, kad 7–19 m. jaunimo perskaitomų knygų skaičius per kelerius pastaruosius metus nežymiai išaugo, pastebima ir kita, ne tokia optimistiška tendencija: nuo 12 metų paauglių, ypač berniukų, perskaitomų knygų skaičius staigiai sminga žemyn. Taigi jaunimo skaitymo skatinimas išlieka itin svarbiu uždaviniu, o leidinys Lecture Jeune – reikšminga skaitymo skatinimo priemone.

 

 

Žurnalas „Rubinaitis“, 2023 Nr. 3 (107)

 

Sveiki!

Amžinai gyvas Pinokis

Nuotraukos pasakoja

Joniškis, Vimerbis ir Astrida Lindgren

Sukaktys

Birutės Pūkelevičiūtės kūryba vaikams: „Stengiuos neprarasti vaiko savyje“ (100-osioms gimimo metinėms)
Vaikystė Latvijoje pražysta spalvotomis pasakomis: Imanto Zieduonio kūryba vaikams (90-osioms gimimo metinėms)
Mažasis princas šiandien ir visados (knygos pasirodymo 80-mečiui)

Mano vaikystės skaitiniai

Palaima, kai tavo parašyta knyga kažkam tampa gyvenimo knyga

Retro

„Tenelieka nė vienų namų be „Žvaigždutės!““¹

Kontekstai

Biblioterapija vaikams ir paaugliams
Cenzūra vaikų literatūroje? Ir šiandien jos netrūksta

Atidžiu žvilgsniu

Pasakojimų paslaptys
Kuosos kosėja ar „kuosėja“?
Apalačų kalnų galia, arba Kaip Katadina rinko šeimos šipulius
Penkios vyšnaitės knygai „Priklijuoti“

Kronika

Kronika. Informacija. Skelbimai

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Ukmergės Pepė Ilgakojinė

Mūsų partneriai ir rėmėjai