KNYGOS PADEDA NESKUBĖTI (Pasisakymas gavus Geriausios 2005 m. vaikų knygos premiją)

 

Kai rytą prisėdau prie savo amžinai pavargusio darbo stalo rašyti šių žodžių, staiga pagalvojau apie šios akimirkos svarbą. Kaip tik šiandien įvykiai, kurie nutiko praeityje, susitinka su įvykiais, kurie dar tik bus ateityje. Reikia tikėtis, kad susitikimas vyks draugingai ir nesibaigs muštynėmis.

Džiugu, kad kasdien nusistovi tokia įprasta, nors ir trapi, taika. Pamaniau, kad dėl to pirmiausia turime būti dėkingi knygoms. Visoms knygoms, kurios yra ar dar tik bus parašytos.

Knygos turi vieną ypač nuostabią ypatybę. Jos geba lėtinti gyvenimo tempą ir sušvelninti aštrius jo kampus. Kai atsiverti knygą ir pasineri į jos ramiai tekančią gelmę, pajunti, kad nebaisu, jog viskas pašėlusiu greičiu pralėks pro šalį taip nieko nepamačius ir nesupratus. Kad nereikės kaip akis išdegus skubėti nuveikti abejotinos svarbos darbų. Kad liks pakankamai laiko naktį ramiai išsimiegoti, pamatyti, kaip gražiai nuo stogo kapsi tirpstančio sniego lašai už lango ir kokia žavi apsamanojusi kaimyno tvora, patirti, kad šermukšnio uogos gali būti ne tik gražios, bet ir skanios.

Atėjus vasarai, atsigulti ant žolės ir sukryžiavus kojas stebėti debesis danguje, nepradėti eiti vos tik spėjus atsisėsti, nepradėti bėgti vos tik pradėjus eiti, aplankyti draugus, kantriai ir nesiraukant išklausyti kitą, nemesti knygos vos tik pradėjus ją skaityti, kad ši neliktų gulėti atversta ant stalo, kažkuo panaši į atkąstą ir nebaigtą valgyti obuolį. Taip pat pagalvoti ir apie nesvarbius dalykus arba tiesiog nieko neveikti.

Knygose viskas vyksta tyliai, tvarkingai, iš eilės. Tą, kaip žinome, užtikrina puslapių žymėjimas skaičiukais ir ramus, švelniai migdantis verčiamų lapų šnarėjimas.

Kai baigęs skaityti paskutinį puslapį lengviau atsidūsti, kad per tą laiką, kol skaitei, nenuveikei nieko itin svarbaus, reikšmingo ar kenksmingo, lieki be galo dėkingas knygoms. Ir labiausiai vaikiškoms knygoms, kurias šiandien visi čia susirinkę geru žodžiu ir minime.

2006 m. balandžio 3 d.

 

Žurnalas „Rubinaitis“, 2006 Nr. 2 (38)

 

 

Straipsniai

APIE GERIAUSIAS VERSTINES 2005 m. KNYGAS*
MELVINO BURGESSO FENOMENAS: POPULIARUMO PRIELAIDOS
MOKYTOJOS POŽIŪRIU APIE MOKINIŲ SKAITYMĄ*
MAŽO MIESTELIO MOKINIŲ SKAITYMAS

Mano vaikystės skaitymai

KAS TEN, BALTAJAME KNYGYNĖLYJE?  

Paskaitykim, mama, tėti!

MAŽOJI ŽIEMA

Atidžiu žvilgsniu

Ar tikrai reikėjo į svingerių klubą?
Ar sulauks kaukas Hario Poterio šlovės?
Berniukiškai mergaitiška knyga?

Laiškai

Populiariausios 2005 m. knygos

Bibliografija

APIE VAIKŲ LITERATŪRĄ, SKAITYMĄ 2005 m.

Kronika. Informacija. Skelbimai

KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai