Kronika. Informacija. Skelbimai

 

 

 

Šakių viešoji biblioteka, Vinco Kudirkos muziejus ir Zanavykų muziejus susijungė ir metų pradžioje pakvietė paminėti vaikų literatūros klasiko, pedagogo, publicisto Prano Mašioto 160-ąjį gimtadienį. Kraštiečio talentui paminėti skirtas renginių ciklas prasidėjo balandį kūrybine akcija „Poetiškas išmislas kultūrinei atminčiai ugdyti „Rišk žodį su darbu“. Vėliau vyko kaimynadienio šventė „Mašiotinės“, edukacijų mugės ir iliustracijų dirbtuvės. Buvo parengta virtuali paroda „Pranas Mašiotas – mokytojas, publicistas, rašytojas“, virtualios viktorinos „3M: Mašiotas. Mokytojas. Matematikas“ ir „Pranas Mašiotas – pasakų senelis“, surengta vaikų vasaros stovykla „Zanavykutis. Mokslo pasakos“. Renginių ciklas baigėsi Prano Mašioto kapo lankymu jo gimimo dieną – gruodžio 19-ąją.

Spalio 18 d. – lapkričio 14 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje veikė vieno žinomiausių šiuolaikinių lietuvių dailininkų, grafiko ir režisieriaus Stasio Eidrigevičiaus paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Paroda pristatė dalį Eidrigevičiaus knygų iliustracijų kolekcijos, kurią menininkas padovanojo Stasio Eidrigevičiaus menų centrui. Parodoje buvo eksponuojami kūriniai, sukurti Vytautės Žilinskaitės knygai Kelionė į Tandadriką (1984), Chosė Muriljo Mano draugas pelėdžiukas (1986) ir pasakų rinkiniui Laumių pasakos (2008). Ekspozicija išsiskyrė unikaliu architektūriniu sprendimu (architektas Darius Baliukevičius). Iš ryškių „stasiškų“ spalvų, neoninių šviesų sukurta namelio konstrukcija kvietė žiūrovus susipažinti ne tik su Stasio Eidrigevičiaus kūryba, bet ir su jo spalvinga asmenybe. Atidarymo iškilmėse parodą pristatė parodos kuratorė Lina Albrikienė ir Stasio Eidrigevičiaus menų centro direktorė Vaida Andrijauskaitė.

Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų parodoje „Keliaujanti vaizduotė“. 2023 m. Ievos Slonksnytės nuotr.
Stasio Eidrigevičiaus iliustracijų parodoje „Keliaujanti vaizduotė“. 2023 m. Ievos Slonksnytės nuotr.

Lapkričio 15 d. Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko konferencija, skirta poetui Martynui Vainilaičiui, jo kūrybai bei poeto 90-mečiui paminėti. Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta pasidžiaugė kraštiečio talentu, pasveikino poeto žmoną Sofiją Vainilaitienę su neseniai paminėtu garbingu 95 metų jubiliejumi ir padėkojo jai už Vainilaičio kūrybos ir atminimo puoselėjimą. Konferencijoje pranešimus skaitė Vaikų literatūros muziejaus edukatorė Daiva Šarkanauskaitė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bibliotekos rankraštyno vedėjas Virginijus Gasiliūnas, vaikų literatūros tyrėjas Kęstutis Urba. Bendrystės su Sofija ir Martynu Vainilaičiais metus prisiminė leidyklos „Žara“ direktorė Ramutė Žandarienė, ilgametė Nacionalinės bibliotekos darbuotoja Aldona Augustaitienė. Aktorė Lilija Žadeikytė, ypač dažnai lydėdavusi Vainilaitį į kūrybinius susitikimus, paskaitė poeto eilėraščių. Konferencijos metu veikė Vainilaitienės iliustracijų paroda.

Martyno Vainilaičio jubiliejinės konferencijos dalyviai. 2023 m. Jurgitos Žukienės nuotr.
Martyno Vainilaičio jubiliejinės konferencijos dalyviai. 2023 m. Jurgitos Žukienės nuotr.

Lapkričio 15–19 d. Vilniuje vyko tarptautinis Vaikų literatūros festivalis. Šis jau tradicija tapęs renginys susideda iš dviejų dalių. „Kūrėjų salos“ programa skirta rašytojams, dailininkams iliustruotojams, leidėjams, literatūros ir skaitybos specialistams, studentams. Čia vyko paskaitos, klausimų ir atsakymų sesijos, dalijimasis praktinėmis žiniomis, darbų peržiūros, pažintys ir pokalbiai, kuriuose dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos vaikų literatūros kūrėjai, leidėjai, tyrėjai.

Latvių dailininkės Līva Ozola ir Gundega Muzikante parodos „Pasakojant miestą“ atidaryme. 2023 m. Romos Kišūnaitės nuotr.
Latvių dailininkės Līva Ozola ir Gundega Muzikante parodos „Pasakojant miestą“ atidaryme. 2023 m. Romos Kišūnaitės nuotr.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje lapkričio 16 d. buvo atidaryta paroda „Pasakojant miestą“. Parodos idėja gimė minint Vilniaus miesto 700-ąjį jubiliejų ir galvojant, kaip miestas atsispindi vaikų literatūroje. Ekspozicija suskirstyta savitais segmentais – miesto kvartalais, skirtingai atspindinčiais miesto audinį, jo urbanizaciją, gyvenimą jame. Parodoje dalyvavo 20 dailininkų iš 4 šalių: Ieva Babilaitė, Inga Dagilė, Simona Jurčiukonytė, Aušra Kiudulaitė, Martynas Pavilonis (Lietuva), Aleksejs Naumovs, Gundega Muzikante, Līva Ozola, Anita Paegle, Anna Vaivare (Latvija), Kärt Einasto, Ragne Hoog, Marja-Liisa Plats, Ulla Saar, Reda Tomingas (Estija), Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Dominika Czerniak-Chojnacka, Gosia Kulik ir Adam Pękalski (Lenkija). Paroda bibliotekos V a. atrijuje eksponuojama iki 2024 m. sausio 11 d.

Lapkričio 18–19 d. Menų spaustuvėje vyko „Vaikų knygų sala“ – festivalis, skirtas visai šeimai. Čia atvyko daugybė vaikų knygų autorių. Kūrybinėse erdvėse, kur veikė ir knygų mugė, vyko knygų pristatymai, literatūrinių personažų karnavalas, kūrybinės dirbtuvės su iliustruotojais, buvo apdovanojami konkursų nugalėtojai, grojo muzikinė grupė „Knygų vaikai“. „Knygų starto“ ir Mažylių erdvėse vyko teatralizuotos, interaktyvios veiklos 0–3 m. vaikams ir mažylių tėvams.

Festivalyje startavo Nacionalinės skaitymo skatinimo programos komunikacinė kampanija „Skaitymo ambasadorius“. Rašytojas, visuomenininkas Justinas Žilinskas buvo paskelbtas pirmuoju šios kampanijos Skaitymo ambasadoriumi ir įpareigotas dvejus metus vykdyti misiją: reprezentuoti skaitymą ir kokybišką literatūrą, skatinti vaikus ir jaunimą įsitraukti į literatūrą, pažinti vertingas knygas.

Lapkričio 18 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko jau 8-osios Šiaulių knygų mugės pagrindinės dienos renginiai. Vaikus ir jų tėvus sukvietė Vėjų teatro spektaklis pagal Daivos Čepauskaitės poezijos knygą Baisiai gražūs eilėraščiai. Paauglių ir jaunimo auditorijai buvo skirti rašytojų Ilonos Ežerinytės knygos Dabar Marselis ir Unės Kaunaitės distopijos 2084 pristatymai. Besidominčiųjų moderniuoju menu dėmesį patraukė pažintinė knyga Dra ta ta. Stasio Ušinsko marionečių pokalbis su lėlininku Rimantu Driežiu. Knygos kūrėjai atskleidė interaktyvios knygos kūrimo laboratoriją, Rimantas Driežis įtaigiai papasakojo apie Ušinsko asmenį ir kūrybą.

Knygos apie Stasio Ušinsko marionetes pristatymo akimirka. 2023 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos archyvo nuotr.
Knygos apie Stasio Ušinsko marionetes pristatymo akimirka. 2023 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos archyvo nuotr.

 

 


Birutė Vėlyvytė pirmajai knygai išėjus. 1979 m. Fotografas – A. Žižiūnas. Varėnos viešosios bibliotekos archyvo nuotr.
Birutė Vėlyvytė pirmajai knygai išėjus. 1979 m. Fotografas – A. Žižiūnas. Varėnos viešosios bibliotekos archyvo nuotr.

2023 m. spalio 27 d. mirė rašytoja Birutė Vėlyvytė (g. 1945-01-24). Palaidota gimtojoje Rudnioje, Varėnos rajone. Debiutavusi eilėraščiais žurnale Moksleivis, vėliau vaikams ir paaugliams sukūrė pasakų, apsakymų ir apysakų, išleido rinkinius Dramblys Žirnelis (1981), Boružė ant delno (1981), Užsispyrėlis pianinas (1988), Kada ateina nykštukai (1992), Lėlė išpuikėlė (1993).

 

 

 

 

 

 

Romos Kišūnaitės nuotr. 2008 m.
Romos Kišūnaitės nuotr. 2008 m.

2023 m. lapkričio 27 d. mirė žurnalistė, poetė, politikė ir visuomenės veikėja Dalia Teišerskytė (g. 1944 m. lapkričio 27 d.). Išleido 15 knygų, tarp kurių Eilėraščiai Kotrynai (1994) ir Gabutės darželis (2004) – kūryba vaikams, Atgimimo laikotarpiu įsteigė laikraštį vaikams Tukas, kuris 1991–1998 m. buvo leidžiamas Kaune. Būdama Lietuvos Respublikos Seimo narė, aktyviai prisidėjo prie nacionalinės Skaitymo skatinimo programos atsiradimo. Teišerskytės iniciatyva ir pastangomis Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė Skaitymo skatinimo koncepcijos patvirtinimui. 2007 m. Seime įregistravo projektą, kuriuo pasiūlė 2008-uosius paskelbti Skaitymo metais. Parlamentarei buvo svarbios iniciatyvos, skatinančios Lietuvos gyventojų norą ir gebėjimus skaityti, kad knyga taptų neatsiejama gyvenimo dalimi, būtinybe, maloniu procesu, teikiančiu džiaugsmą.


Parengė Roma Kišūnaitė (LNB)

 

2023 metų Rubinaičio leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

 

 

 

Žurnalo partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB)

 

 

 

 

Mieli skaitytojai!

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė mūsų 2023 m. projektą „Skaityti – tai atrasti“ ir skyrė 13 870 eurų. Dėkojame fondui už šią paramą. Kviečiame mūsų žurnalą apie vaikų ir jaunimo literatūrą ne tik skaityti, prenumeruoti, bet ir siūlyti savo tekstus, temas, idėjas.

 

Redakcijos adresas: Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius

Leidžiamas keturis kartus per metus

 

Žurnalą leidžia Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) LIETUVOS SKYRIUS

LITHUANIAN SECTION OF IBBY

Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius

El. paštas rubinaitis@ibbylietuva.lt

Interneto svetainė http: // www.ibbylietuva.lt

 

Rubinaitis ŽURNALAS APIE VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪRĄ

Mokytojams, bibliotekininkams, vaikų literatūros tyrėjams, rašytojams, iliustruotojams, leidėjams, tėvams, studentams

 

Vyriausioji redaktorė

Džiuljeta Maskuliūnienė, prof. hum. m. dr. (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

 

Atsakingoji sekretorė

Reda Tamulienė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

 

Redaktorės

Eglė Baliutavičiūtė (užsienio vaikų ir jaunimo literatūra) (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Rita Karpavičienė (vaikų ir jaunimo literatūra edukacijos procese) (Panevėžio r. Raguvos gimnazija)

Asta Skujytė-Razmienė, hum. m. dr. (moksliniai tyrimai) (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)

 

Redakcijos kolegija

Raimonda Budnikienė (Panevėžio „Vyturio“ progimnazija)

Loreta Jakonytė, hum. m. dr. (nepriklausoma tyrėja)

Roma Kišūnaitė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Inga Mitunevičiūtė (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius)

Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, habil. hum. m. dr. (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius)

Antanas Šimkus, poetas (Lietuvos rašytojų sąjunga)

Kristina Vaisvalavičienė, hum. m. dr. (Vytauto Didžiojo universitetas)

 

Kalbos redaktorė

Ligita Mykolaitienė

 

Dizainerė, maketuotoja

Lina Eitmantytė-Valužienė

 

Rubrikų piešinių autorė

Irena Geniušienė

 

Viršelyje – Gintaro Beresnevičiaus knygos Kaukų šeimynėlė (Vilnius: Nieko rimto, 2009) iliustracijos fragmentas. Dail. Lina Dūdaitė

Žurnalas „Rubinaitis“, 2023 Nr. 4 (108)

 

 

Sveiki!

Visų mūsų Pranas Mašiotas

Nuotraukos pasakoja

„Metai tegu būna ilgesni...“ (profesoriaus Vinco Aurylos 100-mečiui ir poeto Martyno Vainilaičio 90-mečiui)

Sukaktys

Simono Daukanto „Žemaičių pasakos“ jo palikimo jaunuomenei kontekste (230-osioms rašytojo gimimo metinėms)
Šimtametis Bembis
Keli pastebėjimai apie Šatrijos Raganos „Viktutę“ (knygos pasirodymo 120-mečiui)
Gerasis daktaras iš Zarasų ir Šatrijos Raganos apysaka „Viktutė“ (Domininkui Bukontui – 150, apysakai – 120)

Moksliniai tyrimai

Tradicinių lietuvių mitinių būtybių vaizdinių transformacijos šiuolaikinėje lietuvių vaikų literatūroje: baubo ir maumo atvejis
Egzilio moterų kūrybos ir rašymo vaikams paralelė
Skaityti su kūdikiu: knygų vaikams nuo 0 iki 3 metų rinkos specifika Prancūzijoje

Mano vaikystės skaitymai

Užaugusieji vienkiemyje yra šiek tiek kitokie

Retro

Prano Mašioto jubiliejai

Vaikų literatūros datos

2024 m. vaikų literatūros datos

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Pasakų parkas Mašiotynėje

Mūsų partneriai ir rėmėjai