Pasakų parkas Mašiotynėje
Mašiotynė – tai rašytojo, pedagogo, visuomenės veikėjo Prano Mašioto ir jo sūnaus Jono, matematikos vadovėlių autoriaus, vasarvietė, suprojektuota architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio. Sodyba įkurta 1937 m. tuomet buvusiame Palankių kaime (vėliau tapusiame Kačerginės kurorto dalimi). 1938–1940 m. rašytojas joje gyveno, kūrė, bendravo su anūkais, sėmėsi ramybės iš greta tekančio Nemuno tėkmės. Sodybą Prano ir Jono Mašiotų palikimo puoselėtojų draugijai padovanojo rašytojo anūkė Baniutė Mašiotaitė-Kronienė.
Medinių skulptūrų parkas Mašiotynėje pradėtas kurti 2004 m. vasarą, kai čia minėtosios draugijos ir Kačerginės kultūros centro bei VšĮ „Prienų drožėjai“ pakviesta kirviais ir kaltais supoškėjo respublikinė jaunųjų skulptorių stovykla (vadovas skulpt. Algimantas Sakalauskas). Simboliška, jog pasakų herojais Mašiotynės sodelį pagyvino ne tik žinomi meistrai, bet ir jauni kūrėjai, tarp kurių buvo net ir moksleivių – pavyzdžiui, vieną iš parko teritorijoje pūpsančių ežių, parko lankytojų pramintą Ežiu Praniu, išskaptavo tuomet dar tik septintokas Edgaras Aidukevičius iš Sangrūdos. Stovyklos Mašiotų sodyboje buvo organizuojamos dvejus metus iš eilės, tad parką pripildė ne tik jaunų, bet ir patyrusių meistrų atgaivintos rašytojo personažų istorijos. Talentingų skulptorių įvairiais personažais papuošti ąžuoliniai suoleliai, sūpynės ir net žalčiais apraizgytas šulinys (aut. Kęstutis Benedikas) vilioja parke pasilikti ilgiau ir pasimėgauti gamtos bei žmogaus kūrybos artumu.
Ruošiantis paminėti Prano Mašioto 160-ąsias gimimo metines 2023 m. vasarą Kačerginėje atnaujintos visos septyniolika Mašiotynės parko skulptūrų, primenančių pasakų senelio meilę ir atsidavimą vaikams. Beveik prieš 20 metų sukurtos natūralaus medžio skulptūros nuvalytos, impregnuotos. Už Kačerginės gyventojų suaukotas lėšas (kilniam reikalui aukoti sukvietė Lina Sinkevičienė, buvusi ilgametė draugijos pirmininkė) skulptūras šią vasarą restauravo skulptorius Vidmantas Vikšraitis (sūpynių „Vikšras ir varna“ autorius).
Žurnalas „Rubinaitis“, 2023 Nr. 4 (108)