KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

2003 m. kovo mėn. Astridos Lindgren gimtajame Vimerbio mieste paskelbti pirmieji tarptautinės literatūros premijos A. Lindgren atminti laureatai. Premiją, kuri kasmet bus teikiama šiuolaikiniams vaikų rašytojams, knygų iliustruotojams arba organizacijoms, ugdančioms vaikų ir paauglių skaitymo meilę, pernai įsteigė Švedijos vyriausybė. Jos dydis – 5 mln. Švedijos kronų (apie 540 tūkst. EUR) ir ji laikoma didžiausia vaikų literatūroje. Šįmet premiją dalysis austrų rašytoja Christina Nöstlinger ir amerikiečių dailininkas Maurice‘as Sendakas. Laureatai bus apdovanoti birželio 4 d. Stokholme.

 

Kovo 24 d. Plungės vaikų bibliotekoje svečiavosi rašytoja Nijolė Kepenienė su dukrele Šarūne. Į renginį atėjo per šimtą vaikų. Rašytoja skaitė savo knygų ištraukas, Šarūnė rodė savo piešinius ir skaitė sukurtas pasakas, vėliau visi kartu – ir viešnios, ir vaikai – kūrė vieną pasaką. Gerbėjai pateikė rašytojai daugybę klausimų: ar ji rašo enciklopedijas, kas toji Mūza, aplankanti rašytojus, ir t. t. Vėliau buvo parodytas šešėlių teatro spektakliukas pagal N. Kepenienės ir Birutės Zokaitytės knygą Madingiausias krokodilas. Renginį rėmė Šiaurės Ministrų Tarybos Informacijos biuras Vilniuje.

 

J. Liniauskas, D. Žemaitytė, L. Gutauskas ir M. Vainilaitis šventės metu
J. Liniauskas, D. Žemaitytė, L. Gutauskas ir M. Vainilaitis šventės metu

Balandžio 2 d. buvo švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Literatūros kritikai, leidėjai, bibliotekininkai susirinko į Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centrą (VLC) aptarti 2002 m. išleistų vaikų knygų. Seminaro tema – „2002-ieji: vaikų kūryba ir leidyba“. Apie praeitų metų vaikų knygų leidybą kalbėjo Roma Kišūnaitė (VLC), verstinių knygų apžvalgą pateikė Kęstutis Urba (VU), vertėja Rūta Kumžienė ir Rita Urnėžiūtė („Gimtoji kalba“) pasisakė apie vertimų kalbą, dailininkė Irena Daukšaitė-Guobienė ir dailėtyrininkė Ingrida Korsakaitė kritiškai aptarė knygų iliustracijas ir poligrafiją, Ona Kaladienė (VLC) supažindino su skaitomiausių knygų anketos tyrimais. Iš įvairių miestų ir rajonų suvažiavusios bibliotekininkės dalijosi įspūdžiais apie 2002 m. vaikų „atrastas“ įdomiausias, netikėčiausias, vertingiausias naujas knygas. VLC buvo eksponuojamos 2002-ųjų vaikų ir paauglių knygos, kurių išleista apie 340 pavadinimų.

Vilniaus mokytojų namuose vyko šventinė Tarptautinės vaikų knygos dienos dalis, kurioje koncertavo Vytės Nemunėlio pradinės ir Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklų moksleiviai, eilėraščius skaitė aktorė Lilija Žadeikytė. Buvo įteiktos premijos geriausiems 2002 m. vaikų knygų kūrėjams.

Geriausia metų vaikų knyga buvo pripažinta Leonardo Gutausko Paskutinė Čepkelių ragana („Mažojo vyturio“ leidykla). Autoriui buvo uždėta nugalėtojo karūna ir įteikta premija, kurią jau vienuolikti metai iš eilės finansiškai remia krepšininkas ir verslininkas Šarūnas Marčiulionis.

Geriausia metų vaikų poezijos knyga – Martyno Vainilaičio Sidabrinė kultuvėlė. Ją išleido „Žaros“ leidykla, o premiją parėmė Seimo narė, prof. Kazimiera Prunskienė.

Geriausia knyga mažiausiems skaitytojams – rašytojo Jono Liniausko ir dailininkės Danguolės Žemaitytės Oranžinis čiulptukas, arba Mano pirmasis sandėris („Vagos“ leidykla), premiją parėmė konsultacinė firma „Sabelija“.

Reikšmingiausia ir meniškiausia verstine vaikų knyga pripažinti Viltaro Alksnėno versti Natalie Babbitt Amžinieji Takiai (leidykla „Alma littera“). Vertimo premiją jau antrąkart parėmė leidykla „Tyto alba“.

Amžinieji Takiai gavo ir kitą apdovanojimą. Subtilios ir poetiškos dailininkės Aidos Janonytės iliustracijos pelnė meniškiausiai iliustruotos paaugliams skirtos knygos titulą (parėmė „Gimtojo žodžio“ leidykla).

Sigutės Ach knyga Šuo Ambrozijus, katinėlis Purkius ir Angelo kelionė namo (leidykla „Nieko rimto“) pripažinta gražiausiai iliustruota vaikų knyga (premijos rėmėjas – dail. Algis Augustaitis).

Tame pačiame renginyje vertėjui Teodorui Četrauskui buvo įteiktas Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) diplomas, kuriuo pažymima, kad už Christinos Nöstlinger knygos „Gretutė Zakmajer“ („Alma littera“, 2000) vertimą jis įrašytas į prestižinę IBBY Garbės knygą. Diplomas T. Četrauskui turėjo būti įteiktas praeitą rudenį Bazelyje (Šveicarija) vykusiame IBBY kongrese, bet kadangi vertėjas jame nedalyvavo, apdovanojimas buvo parvežtas į Lietuvą ir įteiktas pavėluotai.

 

Balandžio 10 d. Rašytojų klube vyko vakaras „Naujasis Skomantas“. Apie paaugliams skirtą istorinių knygų seriją pasakojo leidėjas Kazys Almenas, kuris ir pats šiuo slapyvardžiu yra parašęs nemažai knygų. Savo pastebėjimus apie Skomanto knygas dėstė Algimantas Čekuolis, Kazys Saja ir Gintaras Beresnevičius.

 

Balandžio 24 d. Rašytojų klube vyko poetės Meilės Kudarauskaitės kūrybos vakaras „Ant karalių kelio“, kuriame pristatyta nauja to paties pavadinimo poetės knyga. Vakare dalyvavo prof. Vincas Auryla, Lietuvos muzikos akademijos Dainavimo katedros studentai.

 

Balandžio 29 d. Plungės vaikų bibliotekoje vyko susitikimas su rašytoja ir dailininke Sigute Ach (Abramavičiene). Jame jaunoji kūrėja pirmąkart susitiko su skaitytojais. Sigutė papasakojo apie save: kaip pradėjo piešti, kaip kilo sumanymas parašyti knygelę ir t. t. Visi žavėjosi Sigutės Ach knyga Šuo Ambrozijus, katinėlis Purkius ir Angelo kelionė namo bei jos sukurtais atvirukais, kurių čia pat buvo galima ir įsigyti.

 

Gegužės 2 d. Kriūkuose (Šakių raj.) buvo apdovanoti rašytojo Vytauto Tamulaičio premijos laureatai. Renginyje dalyvavo Seimo narys Arvydas Vidžiūnas, LRS valdybos sekretorė Birutė Jonuškaitė, literatūros kritikas Jonas Linkevičius, kultūros istorikas Albinas Vaičiūnas, Šakių rajono valdžios atstovai, rašytojai, mokytojai ir mokiniai. Svečiai pirmiausia aplankė rašytojų Vytauto ir Stasio Tamulaičių tėviškę Sutkiškių kaime, vėliau A. Vaičiūnas ir J. Linkevičius papasakojo apie V. Tamulaičio gyvenimą, visuomeninę ir kūrybinę veiklą.

Šakių rajono meras Juozas Bertašius įteikė premijas. 2003 m. V. Tamulaičio premijos laureatu tapo prozininkas Vytautas Račickas (knyga Nauji Zuikos nuotykiai). Antroji premija tradiciškai skiriama Šakių krašto rašytojui. Šįkart ją laimėjo poetė Janina Marcinkevičienė. Dvi trečiosios premijos atiteko Gintarei Adomaitytei už pasakas ir jaunai poetei, VPU magistrantei Vytautei Jalinskaitei. Kriūkų vidurinės mokyklos moksleiviai skaitė ištraukas iš J. Linkevičiaus knygos apie V. Tamulaitį, dainavo ir šoko. Paskui žodį tarė laureatai.

 

R. Kišūnaitė ir J. Linkevičius prie A. Matučio drevės
R. Kišūnaitė ir J. Linkevičius prie A. Matučio drevės

Gegužės 15 d. Rudnios (Varėnos raj.) specialiojoje internatinėje mokykloje vyko „Poezijos pavasarėlis – 2003“, skirtas poeto Anzelmo Matučio 80-mečiui. Tradiciškai „Pavasarėliai“ vyksta Pauosupyje, prie A. Matučio drevės, tačiau šįkart dėl stipraus lietaus renginį teko perkelti į uždaras patalpas. Į šventę atvyko Jolanta Paulauskienė, Seimo narė, poetė Dalia Teišerskytė, „Poezijos pavasarėlių“ laureatai Zita Gaižauskaitė, Paulina Žemgulytė, Jonas Linkevičius, Jurgis Gaižauskas ir kt. Kadangi tai buvo poeto jubiliejui skirtas „Pavasarėlis“, naujų laureatų nepaskelbta. Visi ankstesnieji laureatai buvo pagerbti įteikiant jiems Varėnos savivaldybės atminimo raštus. Šventėje koncertavo Alytaus „Drevinuko“ mokyklos jaunieji artistai, Alytaus jaunimo centro vokalinės studijos „Astrėja“ dainininkai, Igliaukos A. Matučio vidurinės mokyklos skaitovai, deklamuotojai iš Alytaus apskrities bendrojo lavinimo ir specialiųjų įstaigų. Renginį organizavo Rudnios specialioji internatinė mokykla (direkt. Birutė Švagždienė) ir Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ Alytaus skyrius.

 

Birželio 3 d. Panevėžio „Vežimo teatre“ vyko konkurso „Laiškas H. K. Andersenui“ finalas. Laiškų, kuriuos žymiajam danų pasakininkui gali rašyti visi norintys – moksleiviai, studentai ir net suaugusieji, konkursą jau šeštą kartą surengė ŠU dėstytoja Danguolė Šakavičiūtė. Pasitelkusi studentus, organizatorė perskaitė apie šimtą laiškų ir atrinko keliolika geriausių. Visų laiškų autoriai buvo pakviesti į šventę Panevėžyje. Renginio dalyviai važinėjosi po miestą traukinuku, aplankė Pašiliuose esantį stumbryną, „Vežimo teatras“ parodė spektaklį – A. Popesku Saulės spindulėlis. Nugalėtojams buvo įteikti prizai. Renginį rėmė Danijos kultūros institutas (direktorė Audronė Sabaliauskienė).

 

Visą birželį Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje veikia Sigito Poškaus knygos Dovilės albumai spaudos lankų ekspozicija. Savitoje knygoje, kurios maketą ir dizainą sukūrė dailininkas Algis Kliševičius, kaip iliustracijos panaudotos dailininkės Dovilės Kliševičiūtės lėlės.

 

Kviečiame dalyvauti tradiciniuose Prano Mašioto skaitymuose „P. Mašioto kūryba ir jos kontekstai“, kurie vyks 2003 m. gruodžio 19 d. Pranešimų temų laukiame iki rugsėjo 1 d. „Rubinaičio“ redakcijos adresu.

Parengė R. K.

 

2003 metų R U B I N A I Č I O leidybą remia: Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

 

Gerbiamieji mūsų skaitytojai!

Dalinė finansinė parama suteikia mums galimybę ankstesniuosius žurnalo numerius parduoti dar mažesnėmis kainomis. Jeigu norite įsigyti vieną ar kitą Jums aktualų numerį (turinių sąvadus esame skelbę 10-ajame ir 20-ajame numeriuose) arba sukaupti savo bibliotekoje visą žurnalo komplektą, skambinkite, rašykite – atsiųsime.

Nr. 1, 2, 4, 5 bei 8–16 dabar kainuoja po 2 litus, Nr. 17–20 – po 3 litus, Nr. 21–25 – po 4 litus. (Pateikėme ištisinę numeraciją. Kai kurių numerių egzempliorių kiekis jau ribotas.)

 

 

D Ė M E S I O !

„R u b i n a i t į“ galima įsigyti Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centre, Vilniaus universiteto „Littera“ knygyne, Šiaulių P. Višinskio viešojoje bibliotekoje, Panevėžio G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje, Klaipėdos bei Šiaulių universitetų Literatūros katedrose. Naujausi numeriai parduodami „Vagos“ knygynuose. Nuo 2001 metų mūsų žurnalas prenumeruojamas.

„R u b i n a i t i s“ laukia Jūsų laiškų, klausimų, siūlymų. Bibliotekininkų, mokytojų, kultūros darbuotojų, žurnalistų prašytume informuoti apie reikšmingesnius literatūros, kultūros renginius vaikams, su vaikais. Informaciją skelbsime „Kronikoje“ – įdomios idėjos gali įkvėpti kitus!

Žurnalas „Rubinaitis“, 2003 Nr. 2 (26)

 

Įžanginis

SEKMADIENIO DARBAI IR RŪPESČIAI (Kalba, pasakyta gavus geriausios metų knygos premiją)

Petro Babicko 100-osioms gimimo metinėms

KŪRĖJAS, NEABEJINGAS VAIKYSTEI
RADIJO DĖDĖ EILIAVO LINKSMAI, MODERNIAI
„NEIŠSIGINSIU NĖ VIENOS SAVO KNYGOS“ (P. Babicko vaikų proza)

Straipsniai

AR MĖGSTA KNYGOS SKAITYTI? (K. Kasparavičiaus iliustracijos)
KOKYBĖS KRITERIJAI IR KLASIKA

Mano vaikystės skaitymai

NUO MALDAKNYGĖS IKI SELMOS LAGERLIOF KNYGŲ

Paskaitykim, mama, tėti!

KVAILOS ISTORIJOS

Atidžiu žvilgsniu

Apie poetą vaiko širdimi
Akistata su sąžine
PEDYNGTUNAS – labai keistos rūšies meškiukas

Laiškai

LAIŠKAI

Bibliografija

APIE VAIKŲ LITERATŪRĄ, SKAITYMĄ 2002 m.

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai