Kronika. Informacija. Skelbimai

 

 

 

 

Balandžio 29 d. – gegužės 1 d. Kaune vyko vaikų knygų festivalis „Gyvos raidės“. Tai buvo Vytauto Didžiojo universiteto organizuojamo Kauno literatūros festivalio dalis, skirta mažiesiems skaitytojams, kurį organizavo Maironio lietuvių literatūros muziejus. Festivalis buvo įtrauktas į „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ renginių programą – tai suteikė renginiui išskirtinio dėmesio ir solidumo.

Nuotr. iš vaikų knygų festivalio „Gyvos raidės“ Kaune
Nuotr. iš vaikų knygų festivalio „Gyvos raidės“ Kaune

Renginiai prasidėjo iš pat ryto teatralizuotomis eitynėmis per Laisvės alėją. Spalvingomis pasakų personažų kaukėmis ir kostiumais pasipuošę darželinukai ir moksleiviai iki miesto sodo žingsniavo skaičiuodami žingsnius ir praeivių šypsenas. Ežiukai, kiškiai, vilkai ir lapės, moliūgai ir net vabalai linksmai nužingsniavo apie 500 žingsnių skanduodami poetės Violetos Palčinskaitės eiles iš knygos Karalius pamiršo raidyną ir sustojo miesto sodo aikštėje, kur dalyviams buvo suorganizuoti linksmi literatūriniai pusryčiai. Visi kalbėjosi apie pasakas, gamino Vytauto Petkevičiaus apysakoje-pasakoje Gilės nuotykiai Ydų šalyje paminėtą nepaprastą patiekalą „Sprink Ryk“ ir vaišinosi.

Vakare Maironio lietuvių literatūros muziejaus rūsyje vyko naktiniai siaubo kūrinių skaitymai „O, siaube!“. Vaikai klausėsi Baisiai gražių eilėraščių autorės Daivos Čepauskaitės skaitomų eilėraščių apie baimes, baugulius ir visokias kitas baisenybes. Lydimi paslaptingų garsų ekrane ir ant rūsio skliautų vaidenosi atgijusių pabaisiukų šešėliai.

Antrąją festivalio dieną organizatoriai pakvietė į orientacinį žaidimą „Kaunas Juliaus Kaupo pasakose“. Prasidėjęs prie pasakos „Daktaras Kripštukas pragare“ maketo Vaikų literatūros muziejuje, maršrutas vinguriavo po įvairias Kauno vietas ir baigėsi Maironio lietuvių literatūros muziejaus rūmuose prie rašytojo nuotraukos. Daugeliui gerai pažįstamas maršrutas per Laisvės alėją – maždaug nuo Soboro iki Rotušės bokšto – vedė per senamiestį, nuklydo į buvusias Kalnų ir Gardino gatves beieškant skaitmeniniame žemėlapyje pažymėtų 11-os punktų. Apie poros kilometrų ėjimas orientacininkams užtrukdavo beveik valandą, nes reikėjo susiorientuoti, surasti, atpažinti Kaupo aprašytas vietas ir prie jų tinkamu rakursu nusifotografuoti asmenukei.

Nuotr. iš vaikų knygų festivalio „Gyvos raidės“ Kaune
Nuotr. iš vaikų knygų festivalio „Gyvos raidės“ Kaune

Mažieji knygų šventės dalyviai nuskubėjo į susitikimą su Kake Make, kuri išradingai lavino jų kūnus ir protus, leisdama ir pasiausti, ir pamintyti.

Paskutinę festivalio dieną į kūrybines dirbtuvėles pakvietė vaikų rašytojai Tomas Dirgėla, Benas Bėrantas, Justinas Žilinskas ir Virgis Šidlauskas, o Vaikų literatūros muziejuje atsidarė Žaislų ligoninė. Dar prieš dvi savaites buvo pasidalyta žinia, kad surenkami „ligoniukai“ – anksčiau buvę mylimi žaislai, o dabar – be rankų, be kojų, be ausyčių ar net be akyčių, be ratų, sugedusiomis šviesomis, nutrauktais laidais, suplyšę, įplyšę, sutepti… Ši neįprastos ligoninės idėja kilo Vaikų literatūros muziejaus edukatorėms Daivai Šarkanauskaitei ir Vilmai Petrikienei nuolat populiarinant rašytojos Vytautės Žilinskaitės pasaką Kelionė į Tandadriką. Muziejaus pievelėje įsikūrusioje ligoninėje vyko parodomoji meškučių, lėlyčių, mašinyčių ir daugybės kitų žaislų gelbėjimo operacija, kuriai vadovavo „gydytojos“, Kauno lėlių teatro „lėlininkės-žaislataisės“ Žaneta Jakštienė ir Jolanta Gipienė. Jos demonstravo žaislo restauravimą ir sugrąžinimą į gyvenimą – žaidimų aikštelę! Kai kurie žaislai rado naujus šeimininkus, kurie išsinešdami pagydytus žaisliukus pažadėjo juos saugoti ir mylėti.

Kaip ir dera rimtam festivaliui, baigėsi jis skambiu akordu – vaikų rašytojų muzikos grupės „Knygų vaikai“ koncertu Maironio lietuvių literatūros muziejaus salėje.

………………………………………

Gegužės 7 d., Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, paaiškėjo akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nugalėtojai. Laureatai buvo paskelbti ir apdovanoti tiesioginės transliacijos per LRT Plius televiziją iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos metu.

Vygaudo Juozaičio nuotr.
Vygaudo Juozaičio nuotr.

Pretendentai į apdovanojimus buvo paskelbti vasario 25 d. Vilniaus knygų mugėje. Atnaujinta „Metų knygos rinkimų“ akcija jau septynioliktą kartą kvietė skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas iš ekspertų pasiūlytų knygų penketukų penkiose – vaikų, paauglių (išrinktas, deja, tik trejetukas), suaugusiųjų, poezijos ir publicistikos bei dokumentikos – kategorijose. Į penketukus atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos, išleistos nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Vaikų ir paauglių knygas šiemet skaitė, analizavo ir atrinko tokios sudėties komisija: literatūros tyrėja dr. Asta Skujytė-Razmienė (komisijos pirmininkė), žurnalistė, rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė, poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė, Lietuvių kalbos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Aurelija Gritėnienė ir vaikų literatūros specialistė Asta Plechavičiūtė.

Balsuoti už ekspertų atrinktas knygas buvo galima „Metų knygos rinkimų“ interneto svetainėje www.skaitymometai.lt, portale www.LRT.lt, siųsti laiškus elektroniniu ir įprastu paštu. Už Metų knygas gauti beveik 38 tūkstančiai balsų. Kiek balsavo už vaikų ir paauglių knygas, organizatoriai neskelbia, bet, tikėtina, tokių buvo daugiau nei pusė.

Indrė Zalieckienė. Vygaudo Juozaičio nuotr.
Indrė Zalieckienė. Vygaudo Juozaičio nuotr.

Knygų vaikams kategorijoje laureate tapo Indrės Zalieckienės eilėraščių knyga Kaip sutramdyti žvėryną? („Alma littera“). Kitos penketuko knygos: Mariaus Marcinkevičiaus ir Ingos Dagilės Akmenėlis („Tikra knyga“), Audros Baranauskaitės ir Linos Itagaki Nukas („Tikra knyga“), Jurgos Vilės ir Linos Sasnauskaitės Chameleono sapnai („Tikra knyga“), Zigmo Vitkaus ir Ingos Dagilės Lietuvos valdovai pasakoja vaikams („Alma littera“).

LNB direktorius prof. Renaldas Gudauskas sveikina Kotryną Zylę. Vygaudo Juozaičio nuotr.
LNB direktorius prof. Renaldas Gudauskas sveikina Kotryną Zylę. Vygaudo Juozaičio nuotr.

Knygų paaugliams kategorijoje nugalėjo Kotrynos Zylės knyga Siela sumuštinių dėžutėje („Aukso žuvys“). Kitos trejetuko knygos: Neringos Vaitkutės Klampynių kronikos, Kn. 3: Pamiršti dievai („Nieko rimto“) ir Rasos Grybaitės bei Linos Itagaki komiksas Grybo auksas („Artseria“).

Viršelio dail. Indrė Zalieckienė
Viršelio dail. Indrė Zalieckienė

Viršelio dail. Kotryna Zylė
Viršelio dail. Kotryna Zylė

 

 

 

 

 

 

 

 

Kultūros ministerija knygų laureačių autoriams skyrė pinigines premijas, o autorinių antspaudų studija „Ekslibris.lt“ dovanojo vardinius antspaudus, kurių autorė – grafikė Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė.

Kasmetinę akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir LRT. Nuo kito sezono akcijoje bus renkamos knygos, išleistos per visus kalendorinius metus – nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d.

………………………………………

Raimonda Jonkutė
Raimonda Jonkutė

Paskelbti 2021 m. konkurso „Metų verstinė knyga“ nugalėtojai. Metų verstine knyga vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje tapo Jakobo Wegeliaus romanas Žudiko beždžionė („Aukso žuvys“, 2021), kurį iš švedų kalbos išvertė IBBY Lietuvos skyriaus narė Raimonda Jonkutė.

Naujienų portalo LRT.lt skaitytojai buvo kviečiami balsuoti ir išrinkti Metų verstinę knygą trijose kategorijose – grožinės, negrožinės ir vaikų bei jaunimo literatūros. Nors Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga konkursą rengė jau tryliktą kartą, Metų verstinė knyga vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje šiemet buvo renkama pirmą kartą. Vaikų ir jaunimo literatūros specialistės Eglė Baliutavičiūtė, Inga Mitunevičiūtė ir vertėja Aigustė Vykantė Bartkutė iš metų vertimų srauto išrinko penkias reikšmingas knygas. Vaikų ir jaunimo vertimo rinkimuose dalyvavo 1 847 skaitytojai, iš kurių daugiau nei pusė savo balsus atidavė už švedų nuotykinį detektyvą.

………………………………………

Eglė Baliutavičiūtė
Eglė Baliutavičiūtė

Penktoji dr. Aloyzo Petriko literatūrinė premija skirta rašytojai Gajai Gunai Eklei (tikr. Eglė Baliutavičiūtė) už knygą vaikams Keistuoliai („Nieko rimto“, 2021). Vertinimo komisija, kurioje dirbo rašytojos Gintarė Adomaitytė, Jurgita Jasponytė-Burokienė ir Kotryna Zylė bei LLTI atstovės Jurga Trimonytė Bikelienė ir Asta Skujytė-Razmienė, laureatą rinko iš vienuolikos kandidatų.

Premijos teikimo iškilmės vyko birželio mėnesį Rašytojų klube, kur laureatei įteiktas diplomas ir 3 000 eurų premija.

………………………………………

Gegužės 12 d. įvyko tradicinis 8-asis vaikų meninės kūrybos festivalis „Susitikimas Ežio dvare“. Kas dveji metai vykstantį renginį organizavo Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Dėl blogo oro renginys iš poeto Martyno Vainilaičio sodybos-muziejaus Vaitakarčmio kaime buvo perkeltas į Naujųjų Valkininkų biblioteką.

Į renginį susirinko būrys Vainilaičio poezijos gerbėjų, talentingų ir kuriančių vaikų, juos ugdančių pedagogų, poeto šeimos narių, žmonių, prisidėjusių prie renginio organizavimo. Dalyvavo Rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė, vaikų literatūros ekspertas Kęstutis Urba, dailininkai Bronius Leonavičius, Birutė Stančikaitė, Taida Balčiūnaitė, menotyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė. Renginį vedė aktoriai Dalius Skamarakas ir Aistė Šeštokaitė.

Jauniesiems dalyviams svarbiausia renginio dalis buvo prozos ir poezijos darbų bei piešinių konkurso rezultatų paskelbimas ir laureatų apdovanojimas. 8-ajam festivaliui atsiųsti 275 darbai lietuvių mitologijos tematika. Dalyviai – iš įvairių Lietuvos vietovių.

Festivalio metu tradiciškai įteikta Varėnos rajono savivaldybės įsteigta literatūrinė Martyno Vainilaičio premija profesionaliam rašytojui už mitologijos temą literatūros kūriniuose, sukurtuose per praėjusius dvejus metus. Premijos skyrimo komisijos pirmininkas Kęstutis Urba paskelbė septintąją Martyno Vainilaičio premijos laureatę Kotryną Zylę už knygą Siela sumuštinių dėžutėje.

Premijas laureatams įteikė Varėnos bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius. Festivalio iniciatorė ir globėja – dailininkė Sofija Vainilaitienė.

………………………………………

Iš kairės: Rūta Lazauskaitė, Goda Baranauskaitė-Dangovienė, Inga Mitunevičiūtė, Agnesa Kenešytė-Gricė
Iš kairės: Rūta Lazauskaitė, Goda Baranauskaitė-Dangovienė, Inga Mitunevičiūtė, Agnesa Kenešytė-Gricė

Rugsėjo 5–8 d. Malaizijos mieste Putrajaya vyko 38-asis IBBY kongresas. IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė kongreso auditorijai pristatė pranešimą „Tarp pilkų debesų ir Sibiro haiku: tarptautinė lietuvių tremties istorijų sėkmė“. Pasaulio vaikų literatūros forumo renginiuose dalyvavo ir daugiau Lietuvos atstovių: valdybos sekretorė Rūta Lazauskaitė, literatūros tyrėja Goda Baranauskaitė-Dangovienė, rašytoja, skaitybos specialistė Agnesa Kenešytė-Gricė, vertėja Alvyda Gaivenienė. Keturių IBBY Lietuvos skyriaus narių išvyką į Malaiziją finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Kongrese surengtos kelios IBBY apdovanojimų ceremonijos. 2022 m. Hanso Christiano Anderseno premija įteikta prancūzų rašytojai Marie-Aude Murail ir dailininkei iliustruotojai iš Korėjos Suzy Lee. Tradiciškai kongrese buvo pristatytas IBBY Garbės sąrašas (IBBY Honour List‘2022) – katalogas, į kurį įtraukiamos reikšmingiausios vaikų ir paauglių knygos, parašytos per pastaruosius trejus metus. Knygos pristatomos trijose kategorijose – rašytojų, dailininkų iliustruotojų ir vertėjų. Nominantams ir tų knygų leidėjams įteikiami IBBY diplomai. Į 2022 m. Garbės sąrašą įrašytos trys vaikų knygų kūrėjų iš Lietuvos pavardės: rašytojų grupėje – Marius Marcinkevičius už knygą Akmenėlis (išleido „Tikra knyga“, 2020); iliustruotojų grupėje – Monika Vaicenavičienė už knygos Kas yra upė? iliustracijas („Tikra knyga“, 2019); vertėjų grupėje – Alvyda Gaivenienė už Majos Lunde knygos Sniego sesė vertimą iš norvegų kalbos („Tyto alba“, 2019). Kadangi į kongresą atvyko tik Alvyda, ji ir buvo vienintelė lietuvė, lipusi į sceną atsiimti IBBY Garbės diplomo.

Kongreso scenoje – IBBY Garbės sąrašo laureatai. Vertėja Alvyda Gaivenienė stovi antroje eilėje iš kairės ketvirta. Rūtos Lazauskaitės nuotr.
Kongreso scenoje – IBBY Garbės sąrašo laureatai. Vertėja Alvyda Gaivenienė stovi antroje eilėje iš kairės ketvirta. Rūtos Lazauskaitės nuotr.

Malaizijos IBBY skyrius kongreso svetainėje sukūrė virtualią parodų galeriją, kurioje galima susipažinti su 2022 m. IBBY Garbės sąrašo knygomis ir kitomis ekspozicijomis (Hanso Christiano Anderseno premijos laureatų ir nominantų knygomis, 2021 m. tarptautiniu „Nami Island“ knygų iliustracijų konkursu bei 2021 m. Bratislavos iliustracijų bienale). Katalogą IBBY Honour List‘2022 galima atsisiųsti iš IBBY organizacijos svetainės (<ibby.org>, rubrika Apdovanojimai).

39-asis IBBY kongresas vyks 2024 m. rugpjūčio 30 – rugsėjo 1 d. Trieste, Italijoje.

 


Romos Kišūnaitės nuotr.
Romos Kišūnaitės nuotr.

2022 m. rugpjūčio 19 d. mirė Genovaitė Raguotienė (gimė 1931-06-27), ilgametė Vilniaus universiteto dėstytoja (1955–1994), docentė, socialinių mokslų daktarė, žymi Lietuvos bibliotekininkystės, knygotyros, vaikų skaitybos specialistė, IBBY Lietuvos skyriaus Garbės narė. Ilgų mokslinės, kūrybinės, pedagoginės ir visuomninės veiklos metų rezultatus atspindi skaičiai: per 400 publikacijų, tarp kurių 9 knygos (monografija Spaudą atgavus (1996), istoriografinių biografijų esė Greta įžymiojo Vaclovo Biržiškos (2000), studija Lietuvių vaikų lektūra 1918–1940 m. (2001) ir kt.), dvi dešimtys sudarytų, redaguotų leidinių, 120 docentės vadovautų diplominių darbų. Jos mokslinių tyrinėjimų sritys buvo plačios – XX a. pradžios vaikų lektūros tyrinėjimai, lietuvių vaikų periodikos istorija, vaikų literatūros bibliografija, skaitymo kultūros apibrėžtis bei įvairios jos problemos, XX a. bibliotekų būklė. Autorė paskelbė naujų duomenų apie bibliotekų visuomenei reikšmingas, bet mažai žinomas asmenybes.

Lietuvos visuomenė Raguotienę pažino iš skaitymo ir bibliotekininkystės mokslų populiarinimo darbų, knygų apie knygas – Šimtas knygos mįslių (1974), Baltos lankos, juodos avys (1983), Žodžiai apie knygą (1998), …atversta knyga (2008), Mylėję knygą (2015), o vaikų literatūros bendruomenė ją prisimins kaip entuziastingą vaikų knygos ir skaitymo populiarintoją, ilgametę IBBY Lietuvos skyriaus narę, kurią lydėjo nuolatinis troškimas ir siekis ugdyti vaikų skaitymo kultūrą, padėti su vaikų knyga dirbantiems žmonėms. Jau 1969 m., siekdama pagelbėti mokytojams ir bibliotekininkams, inicijavo Lietuvoje naują reiškinį – vaikų knygų Aukso fondo sudarymą. Šimto knygų, skirtų 7–14 m. vaikams, sąrašas buvo rekomendacinio pobūdžio, skelbiamas tuometiniame Bibliotekų darbo žurnale, kas keleri metai atnaujinamas. Nors to sąrašo pobūdis iš dalies priklausė nuo sovietmečio ideologijos ir leidybos reikalavimų, bet tai vienas reikšmingesnių ano laiko mūsų vaikų literatūros ir lektūros istorijos faktų.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę Raguotienė aktyviai įsitraukė į naujų nacionalinių vaikų literatūros sambūrių ir iniciatyvų kūrimą bei įgyvendinimą. Prisidėjo atkuriant bibliotekininkų draugiją, buvo viena iš tų kelių vaikų literatūros korifėjų, sumaniusių steigti Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos sekciją, triūsė organizacinėje darbo grupėje. Jos prašymą tapti IBBY nare žymi 1991 m. gruodžio mėnesio data. Dar Lietuvai nesant visateise tarptautinės organizacijos nare, 1992 m. rudenį dalyvavo 23-iajame IBBY kongrese Berlyne. Įsikūrus IBBY Lietuvos skyriui, aktyviai skleidė žinią apie šios nevyriausybinės organizacijos veiklą, publikavo straipsnius spaudoje, keturias kadencijas (1993–2000) dirbo IBBY Lietuvos skyriaus valdyboje, penkiolika metų buvo žurnalo Rubinaitis redakcinės kolegijos narė, buvo ištikima Prano Mašioto skaitymų pranešėja ir klausytoja.

Genovaitė Raguotienė buvo žmogus, gyvenimą praleidęs tarp knygų. Daug ir šiltai kalbėjo ir rašė apie knygas. Ir už daug ką gyvenime dėkojo knygai.

 

Nuotr. iš Maironio lietuvių literatūros muziejaus
Nuotr. iš Maironio lietuvių literatūros muziejaus

2022 m. rugpjūčio 26 d. mirė rašytoja Emilija Liegutė (gimė 1930-02-21). Dirbo mokytoja, Moksleivio redakcijoje, Vilniaus teatre „Lėlė“. Parašė keliolika pasakų, apsakymų, apysakų knygų vaikams: Užmigęs miestas (1972), Mano kiemo vaikai (1977), Popieriniai drugeliai (1973), Marios groja (1978), Kelionė pas mamą (1986), Gerumo diena (1987), Inga (1988), Krenta klevo lapai (1990), Atgimimo kaina (1990), Katulis (1991), Rudis, kuris tapo Džimu (1995), Dramblienė (1997), Šuo Džimas – geras (2000), Rudžiukė (2004), Dešimtokai (2005), Močiutės pasakutės (2013) ir kt. 2008 m. rašytoja apdovanota Vytauto Tamulaičio diplomu už pirmąją vietą vaikų literatūros konkurse. Emilijos Liegutės knygų vaikams išversta į azerbaidžaniečių, baltarusių, latvių kalbas.


Parengė Roma Kišūnaitė (LNB)

 

2022 metų Rubinaičio leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

 

 

 

Žurnalo partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB)

 

 

 

 

Gerbiamieji!

Atsinaujinęs Rubinaitis linki Jums malonių skaitymo įspūdžių! Džiaugiamės, kad Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė mūsų 2022 m. projektą „Skaitymas – langas į save ir pasaulį“ ir skyrė 11 000 eurų. Kviečiame žiūrėti pro Rubinaičio langą kartu!

 

Vyriausioji redaktorė Džiuljeta Maskuliūnienė, prof. hum. m. dr. (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Atsakingoji sekretorė Reda Tamulienė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Redaktorės

Eglė Baliutavičiūtė (užsienio vaikų ir jaunimo literatūra) (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Rita Karpavičienė (vaikų ir jaunimo literatūra edukacijos procese) (Panevėžio r. Raguvos gimnazija)

Asta Skujytė-Razmienė, hum. m. dr. (moksliniai tyrimai) (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)

Redakcijos kolegija

Raimonda Budnikienė (Panevėžio „Vyturio“ progimnazija)

Loreta Jakonytė, hum. m. dr. (nepriklausoma tyrėja)

Roma Kišūnaitė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Inga Mitunevičiūtė (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius)

Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, hum. m. dr. (hp) (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius)

Antanas Šimkus, poetas (Lietuvos rašytojų sąjunga)

Kristina Vaisvalavičienė, hum. m. dr. (Vytauto Didžiojo universitetas)

Kalbos redaktorė Ligita Mykolaitienė

Dizainerė, maketuotoja Lina Eitmantytė-Valužienė

Rubrikų piešinių autorė Irena Geniušienė

Viršelyje – Unės Kaunaitės knygos Laiškai Elzei (Vilnius: Alma littera, 2016) viršelio fragmentas. Dail. Jurga Kurtinaitienė

Žurnalas „Rubinaitis“, 2022 Nr. 3 (103)

 

Sveiki!

Knyga padeda užaugti ir subręsti

Straipsniai

Iniciacija tarp dangaus ir vandens Yanno Martelio romane „Pi gyvenimas“
„Mus traukia šis mažas stebuklas“: apie skaitmeninę komunikaciją ir socialines medijas šiuolaikinėje paauglių prozoje
Didaktizmas lietuvių vaikų literatūroje: ar naujausi kūriniai vis dar moko?

Nuotraukos pasakoja

Kazio Sajos kelias: nuo paauglio iki karūnuoto vaikų rašytojo

Sukaktys

Sudėtingi pasirinkimai ir pasaulyje pasimetęs paauglys Vytauto Bubnio „Arberone“ (rašytojo 90-osioms gimimo metinėms)
Beatricės Masini istorijos: jausmų atodangos, savivokos nuotykiai, stiliaus viražai (60-ajam rašytojos jubiliejui)

Mano vaikystės skaitymai

Vaikystėje tikėjau, kad galėsiu perskaityti visas pasaulio knygas

Retro

Spaudos retrospektyvoje – gyvosios piramidės

Kontekstai

„Mažosios moterys“ didžiuosiuose ekranuose

Atidžiu žvilgsniu

Apie gruodžio boružes ir kitokias bėdas
Ne visai žudiko – ne visai beždžionė!

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Sudargo erdvėse – Jeromeʼo Davido Salingerio akcentai

Mūsų partneriai ir rėmėjai