Kronika. Informacija. Skelbimai
2025 m. vasario 13 d. dvidešimtmetį švenčiančios akcijos „Metų knygos rinkimai 2024“ organizatoriai išplatino ilguosius knygų sąrašus, iš kurių komisijos atrinkti knygų penketukai buvo paskelbti Vilniaus knygų mugėje. Paskelbus nominantus, prasidėjo balsavimas: skaitytojai balsuodami spręs, kurios knygos taps Metų knygomis.
Vaikų ir paauglių kategorijų ekspertų komisijoje dirbo ir knygas atrinko LLTI mokslo darbuotoja dr. Asta Skujytė-Razmienė (pirmininkė), vaikų knygų leidybos specialistė, rašytoja, vertėja Ieva Vaitkevičiūtė, knygų paaugliams autorė Daina Opolskaitė, dailėtyrininkė dr. Jolita Liškevičienė ir knygų autorė Kotryna Zylė. Akcijos nugalėtojai bus paskelbti gegužės 7-ąją – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.
O iki balandžio 23 d. už labiausiai patikusias knygas skaitytojai galės balsuoti svetainėje metuknyga.lt ir lrt.lt.

………………………………….



Vasario 24 d. Kultūros ministerija paskelbė kasmetinio Knygos meno konkurso nugalėtojus. Leidinių vertinimą pagal konkurso nuostatuose įtvirtintus kriterijus (maketo struktūra ir rinkinio kokybė, spaudos, įrišimo medžiagų ir bendra poligrafinė kokybė, grafinio apipavidalinimo konceptualumas ir dialogas su knygos turiniu, knygos meninė visuma) atliko ekspertų komisijos. Konkurso ekspertų praktikų grupės sudėtis: Jurga Želvytė (pirmininkė), Vilija Liutkevičienė, Aistė Mudėnaitė, Rūta Mozūraitė. Konkurso ekspertų komisijos sudėtis: lekt. Rūta Mozūraitė (pirmininkė), doc. Ieva Babilaitė- Ibelgauptienė, Elona Marija Ložytė, prof. Marija Marcelionytė-Paliukė, doc. dr. Tomas Petreikis.
Teminėje grupėje „Knygos vaikams“ premiją pelnė Simona Buzė už Živilės Labutės knygą Sesė (leidėjas „Gudri lapė“, spaustuvė „BALTO print“). Diplomai paskirti Linai Itagaki už Alfredo Paniconi knygos Ką prarijo Bobas? iliustracijas (leidykla „Misteris Pinkmanas“, spaustuvė „Standart Impressa“), Kornelijai Žalpytei ir Ingai Navickaitei-Drąsutei už Jurgos Vilės knygos Mano draugas Hipokampas Unikornas iliustracijas ir dizainą (leidėjas „700 eilučių“, spaustuvė „Standart Impressa“).
Knygos meno konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti pirmąją Vilniaus knygų mugės dieną.
………………………………….
Viena didžiausių skaitančiųjų ir rašančiųjų švenčių – Vilniaus knygų mugė – šiemet vyko vasario 27 – kovo 2 d. Lankytojus ji pasitiko su šūkiu „Kukutis eina į mugę“. Per keturias mugės dienas penkiose parodų centro salėse iš viso įvyko per 500 renginių: susitikimai su autoriais, diskusijos, koncertai.
IBBY Lietuvos skyrius, kasmet teikiantis apdovanojimus už geriausias praėjusiais kalendoriniais metais išleistas knygas vaikams ir paaugliams, paskelbė nominantus aštuoniose kategorijose. Premijas kasmet pelno geriausi vaikų knygų rašytojai, iliustruotojai, vertėjai. Viena premija skiriama ir už vaikų literatūros tyrimus ar aktyviai vykdomas skaitymo skatinimo veiklas. Įžvalgomis apie nominuotas knygas dalijosi IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė prof. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė, komisijų nariai: dr. Kristina Vaisvalavičienė, rašytojas Virgis Šidlauskas, literatūros kritikės Danguolė Šakavičiūtė ir Eglė Baliutavičiūtė. Premijų laureatai paaiškės balandžio 5 d. Kaune, kur Maironio lietuvių literatūros muziejuje įvyks iškilmingas Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimas. Apie laureatus parašysime antrajame žurnalo Rubinaitis numeryje.
Mugėje netrūko knygų ir renginių visų amžiaus grupių jauniesiems skaitytojams. LITEXPO parodų centro 4-ojoje salėje keturias dienas leidėjai siūlė knygas kūdikiams, vaikams ir paaugliams. Čia buvo pastatyta „Vaikų scena“, įkurta Bibliotekų erdvė – Lietuvos bibliotekininkų kuriama biblioteka be sienų, kur mugės svečiai iškart būdavo įtraukiami į kūrybines veiklas, kūrybos erdvė „Be formulių“, Jaunimo taškas, atkeliavo gamtininko, rašytojo Selemono Paltanavičiaus 100 knygų paroda „Su gamta kišenėje“.

Patys mažiausieji, atvažiavę į mugę vežimėliais, ar kiek augesni jos lankytojai buvo kviečiami į „Knygų starto“ erdvę. Čia vyko teatralizuotos edukacinės veiklos mažyliams, kurias vedė aktorė Kristina Savickytė, paveikslėlių knygų kūrėjos Indrė Pliuškytė-Zalieckienė ir Kotryna Zylė, Nacionalinės bibliotekos edukatorės, su vaikais bendravo kūrybinis duetas – Evelina Daciūtė ir Inga Dagilė.
Netoliese ypatingą kukutišką atmosferą ir smagų kūrybinį procesą patirti kvietė nestandartinė erdvė „Kukučio butas“, kurioje darbavosi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos edukatoriai. Dar pakilesnę kukutišką nuotaiką kūrė aplink oriai vaikštantis ir su lankytojais besišnekučiuojantis pats Kukutis, atvykęs iš Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos.



Knygas Vaikų scenoje pristatė jau pažįstami, išgarsėję ir dar kiek mažiau žinomi vaikų knygų autoriai Selemonas Paltanavičius, Tomas Dirgėla, Gintarė Adomaitytė, Jurga Vilė, Rūta Kačkutė, Brigita Butkevičiūtė, Aušrinė Tilindė, Urtė Laurutė, Paulius Norvila, Neringa Vaitkutė, Daiva Molytė-Lukauskienė, Ina Ogenskienė ir kt.
Neliko be dėmesio ir su vaikais ir vaikų literatūra dirbantys specialistai. Nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centras pakvietė į diskusiją „Ankstyvojo skaitymo situacija Lietuvoje. Ką rodo tyrimai ir praktika?“, Lietuvos audiosensorinė biblioteka – į diskusiją „Kam reikalinga literatūra lengvai suprantama kalba?“, o Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka surengė elektroninių knygų vaikams lengvai suprantama kalba Skaityk lengvai ir Skaityk pasakas lengvai pristatymą. Vilniaus grafikos meno centras išleido ir pristatė knygą Kęstutis Kasparavičius. Kasparatorija, o Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ paskelbė Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatus.
………………………………….
Kviečiame rašyti ir siųsti Rubinaičiui mokslo straipsnius! Žurnalo redaktorių kolegijai el. paštu (rubinaitis@ ibbylietuva.lt) pateikiamas pagal nurodytus reikalavimus visiškai parengtas straipsnio elektroninis variantas. Su reikalavimais galima susipažinti Rubinaičio žurnale (2022, Nr. 1 (101), p. 58–59). Interneto prieiga: https://www.ibbylietuva.lt/rubinaitis/2022-nr-1-101/ reikalavimai-mokslo-straipsniams/ Mokslo straipsniai į 2025 m. Rubinaičio ketvirtąjį numerį priimami iki 2025 m. spalio 1 d.

Prieš pat Kalėdas – 2024 m. gruodžio 23 d. – mirė vertėjas, rašytojas Teodoras Četrauskas (g. 1944-05-07). 1969 m. baigęs vokiečių kalbos ir literatūros studijas Vilniaus universitete, keliolika metų dirbo „Vagos“ ir „Vyturio“ leidyklose redaktoriumi, atsakingu už vokiškai kalbančių šalių literatūros leidybą. Nuo 1987 m. – laisvai kuriantis rašytojas ir vertėjas. Parašė kelis romanus, satyrų, knygų vaikams. Jo kūryba versta į vokiečių, vengrų, slovakų, fryzų ir kitas kalbas.
Teodoras Četrauskas buvo vienas ryškiausių geros vokiečiakalbės literatūros skleidėjų Lietuvoje, bendravo su vokiečių rašytojais, literatūros specialistais, Vokietijoje surengė apie 30 savo kūrybos vakarų. Teodoras buvo nepaprastai produktyvus vertėjas. Per 50 aktyvių kūrybos metų (pirmasis vertimas pasirodė 1973 m.) išvertė daugiau kaip 130 vokiečių, austrų, šveicarų autorių knygų. Vaikų ir paauglių lektūrai galima priskirti du trečdalius jo vertimų – apie 90 kūrinių. Jo dėka lietuvių kalba prabilo ryškiausių rašytojų – Ericho Kästnerio, Otfriedo Preußlerio, Michaelio Endės, Jameso Krüsso, Christinės Nöstlinger, Angelos Zomer-Bodenburg, Heinricho Maria Denneborgo, Peterio Freundo, Ernsto A. Ekerio – ir kitų vaikų knygų autorių personažai. O dar knygos jaunimui – Antje Babendererde, Lizelotės Velskopf-Henrich, Karlo Mayʼaus, Ursulos Poznanski, Mirjam Pressler, Kirsten Boie romanai ir apysakos.
Už reikšmingų, meniškų kūrinių vertimus, išraiškingą, kūrybišką kūrinio dvasios ir stiliaus kalbos perteikimą jo vertimai buvo skaitomi, vertinami ir įvertinti. 2002 m. Christinės Nöstlinger knygos Gretutė Zakmajer vertimas įtrauktas į tarptautinį katalogą „IBBY Honour List“, vertėjas apdovanotas IBBY Garbės diplomu. Antonios Michaelis romano Pasakininko istorija vertimas pripažintas reikšmingiausiu ir meniškiausiu 2015 m. vertimu vyresniesiems paaugliams, vertėjui įteikta IBBY Lietuvos skyriaus premija. Už aktyvią austrų, šveicarų ir vokiečių literatūros vertimų sklaidą Lietuvoje ir jaunųjų vertėjų ugdymą 2020 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.
Į IBBY Lietuvos skyriaus narius Teodoras įstojo šios organizacijos kūrimosi pradžioje – 1993 m. pabaigoje. Pagelbėdavo IBBY renginiuose, pokalbiuose su vokiškai kalbančiais svečiais, dažniausiai vertėjaudavo „pašnibždomis“. Nepraleisdavo IBBY visuotinių susirinkimų. Visuomet išliks atmintyje jaunatviškas, stilingas, rimtas ir kartu su šlakeliu humoro.
Parengė Roma Kišūnaitė (LNB)
2025 metų Rubinaičio leidybą remia Medijų rėmimo fondas
Žurnalo partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (LNB)
Mieli žurnalo skaitytojai! Medijų rėmimo fondas IBBY Lietuvos skyriaus projektą „Augu skaitydamas, skaitydamas – augu“ parėmė 18 000 eurų. Tad Rubinaitis ir toliau lankys savo skaitytojus, kalbėdamas apie vaikų literatūrą ir jos skaitymo naudą. Rašykite redakcijai, išsakykite savo lūkesčius, siųskite tekstus, pasiūlymus, pageidavimus.
Redakcijos adresas: Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius
Leidžiamas keturis kartus per metus
Žurnalą leidžia Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) LIETUVOS SKYRIUS
LITHUANIAN SECTION OF IBBY
Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius
El. paštas rubinaitis@ibbylietuva.lt
Interneto svetainė www.ibbylietuva.lt
Spausdino UAB „Petro ofsetas“,
Naujoji Riovonių g. 25C
LT-03153 Vilnius, Lietuva
Tiražas 500 egz.
Kaina sutartinė
Rubinaitis ŽURNALAS APIE VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪRĄ
Mokytojams, bibliotekininkams, vaikų literatūros tyrėjams, rašytojams, iliustruotojams, leidėjams, tėvams, studentams
Vyriausioji redaktorė Džiuljeta Maskuliūnienė, prof. hum. m. dr. (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)
Atsakingoji sekretorė Kristina Vaisvalavičienė, hum. m. dr. (Vytauto Didžiojo universitetas)
Redaktorės Inga Mitunevičiūtė (užsienio vaikų ir jaunimo literatūra) (nepriklausoma tyrėja), Vaiva Schoroškienė, doc. soc. m. dr. (vaikų ir jaunimo literatūra edukacijos procese) (Vilniaus universitetas), Asta Skujytė-Razmienė, hum. m. dr. (moksliniai tyrimai) (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)
Redakcijos kolegija Eglė Baliutavičiūtė (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius), Loreta Jakonytė, hum. m. dr. (nepriklausoma tyrėja), Dalia Karatajienė, doc. hum. m. dr. (Vilniaus dailės akademija), Rita Karpavičienė (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros
asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius), Roma Kišūnaitė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka), Viltarė Mickevičienė, vertėja (Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga), Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, habil. hum. m. dr. (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius), Antanas Šimkus, poetas (Lietuvos rašytojų sąjunga)
Kalbos redaktorė Ligita Mykolaitienė
Dizainerė, maketuotoja Lina Eitmantytė-Valužienė
Rubrikų piešinių autorė Irena Geniušienė
Viršelyje – Pauliaus Norvilos knygos „Tėčio Marselio liežuvis“ (Vilnius: Baltos lankos, 2024) iliustracijos fragmentas. Dail. Patricija Bliuj-Stodulska
Žurnalas „Rubinaitis“ 2025 Nr. 1 (113)