KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

Sigutė Ach
Sigutė Ach

Rugsėjo 15 d. LNB įvyko dailininkės Sigutės Ach kilnojamosios parodos palydėtuvės į kelionę po Lietuvos bibliotekas. Parodai menininkė atrinko bemaž šimtą originalių paveikslėlių, sukurtų per pastaruosius dešimtį metų. Įrėminti paveikslėliai ir knygų iliustracijos buvo įdomiai sukomponuoti ir pateikti moderniuose stenduose. Juose – šiltus jausmus žadinantis romantiškas pasaulis, kuriame gyvena simpatiški zuikiai, katinėliai, meškiai, karvytės, paršeliai, drambliai, sraigės, boružytės, angelai. Pageidavimą eksponuoti parodą išreiškė apie 30 šalies bibliotekų. Į palydėtuves susirinko dailininkės gerbėjai, jos kūrybą pristatė Ingrida Korsakaitė.

Rugsėjo 22 d. kilnojamoji paroda atidaryta Birštono miesto savivaldybės bibliotekoje. Atėję jos apžiūrėti, vaikai smalsiai tyrinėjo ekspoziciją, rasdami čia nemažai pažįstamų knygų veikėjų – katinėlį Purkių, šunelį Ambrozijų, arklį Dominyką, pelytę Zitą, tarakoną Dziobą, nes čia buvo rodomi ir jau išleistų knygų iliustracijų originalai. Parodos atidaryme kalbėjo Birštono VB Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vedėja Nijolė Raiskienė, Sigutė Ach.

Pasisvečiavusi Birštone, paroda iškeliavo į Lazdijus, kur lapkričio 18 d. iškilmingai buvo stidaryta savivaldybės VB Vaikų literatūros skyriuje.

 

Rugsėjo 29 – spalio 2 d. Geteborge vyko knygų mugė, kurioje Lietuva dalyvavo kaip garbės viešnia. Ne vienas mūsų delegacijos narys stebėjosi, kiek daug vietos šiame renginyje teko vaikų knygoms. Išskirtinį švedų dėmesį vaikų literatūrai patvirtino nemažai renginių, skirtų lietuviškoms vaikų knygoms. Pirmiausia buvo atgaivinta prieš keletą metų Lietuvoje gimusi žaisminga Vaikų Literatūros Respublikos idėja. Oficialiai susitiko jos prezidentas Ulfas Starkas, ministras pirmininkas Kęstutis Urba, mokslo ir švietimo ministrė Maria Nikolajeva ir užsienio reikalų ministrė Janina Orlov. Buvo kalbama apie vaikų literatūros padėtį Švedijoje ir Lietuvoje. Seminare dalyvavo stebėtinai daug klausytojų. Pasigirdo minčių, kad lietuviškos vaikų knygos meniškumu jau gali rungtyniauti su švediškomis.

Kitą oficialų seminarą „Vaikų literatūra Lietuvoje“ vedė garsus vaikų literatūros specialistas Ulfas Nilssonas, dalyvavo rašytoja Anna-Karin Eurelius, o Lietuvai atstovavo Vytautas V. Landsbergis, Sigutė Ach ir Kęstutis Urba.

Už vadinamųjų mažųjų tautų vaikų literatūros sklaidą Švedijoje besikaunanti visuomeninė organizacija „Secret Gardens“ (Paslaptingi sodai) surengė bene penketą renginių: K. Urba pristatė Vytautą V. Landsbergį ir jo kūrybą, Sigutė Ach kalbėjosi su Vytautu apie savo bendradarbiavimą, be to, atskiruose renginiuose Sigutė rodė, kaip gimsta jos piešiniai ir juos galima panaudoti ugdant vaikų kūrybiškumą, o Vytautą mugės scenose ne kartą matėme su gitara, taip pat kviečiantį į savo filmą „Jonukas ir Grytutė“ etc. Iškart po mugės vadiamoji „vaikų grupė“ išvyko į Stokholmą, kur spalio 3 d. Švedijos vaikų knygos institute vyko analogiškas seminaras apie Lietuvos vaikų literatūrą. Paskui Sigutė Ach savo kelionę tęsė Gotlando saloje, kur Visbiaus meno mokykloje kūrybiškai bendravo su jaunaisiais dailininkais.

 

M. Rudytė ir J. Jankūnaitė
M. Rudytė ir J. Jankūnaitė

Rugsėjo 30 d. Vilniaus apskr. A. Mickevičiaus bibliotekoje buvo pristatytas naujas norvegų rašytojos Zinken Hopp knygos Stebuklingoji kreida leidimas. Renginio salė buvo papuošta piešiniais, kuriuose Gabijos gimnazijos ir „Kregždutės“ klubo nariai bandė perteikti knygos dvasią. Bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Marta Rudytė papasakojo šio pakartotinio leidimo atsiradimo istoriją ir pakvietė moksleivius iš Vilniaus Mindaugo ir Salininkų vidurinių mokyklų bei Gabijos gimnazijos parodyti namų užduotis – suvaidinti inscenizacijas iš šios knygos, padainuoti.

Pristatyme kalbėjo leidyklos „Alma littera“ vyr. redaktorė Danguolė Viliūnienė ir redaktorė Nijolė Kuolienė, dailininkė ir režisierė Kristina Gudonytė įvertino vaikų piešinius, o „Raganiukės“ teatro direktorė Jovita Jankūnaitė papasakojo, kaip teatras atrado šį kūrinį ir pastatė spektaklį, kurio ištrauką pristatymo pabaigoje išvydo renginio žiūrovai. Kaip ir kituose šios bibliotekos vaikų renginiuose, visi jaunieji atlikėjai buvo apdovanoti knygomis ir kitokiomis dovanėlėmis, pavaišinti saldumynais.

 

Spalio 25 d. Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje vyko seminaras „Ispanų vaikų ir jaunimo literatūra“. Seminarą organizavo bibliotekos Vaikų literatūros centras ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius. Spalio 10 – lapkričio 8 d. bibliotekoje veikė ispanų vaikų ir jaunimo literatūros paroda, kurioje buvo eksponuojama daugiau nei 250 knygų, išleistų Ispanijoje per pastaruosius 25 metus, taip pat plakatų, kuriuose galima rasti informacijos apie ispanų vaikų ir jaunimo literatūros raidą, nacionalines premijas, pagalbos skaitytojams tarnybą ir t. t.

Sveikinimo žodį seminaro dalyviams tarė Ispanijos Karalystės ambasadorius Fidelis Lópezas Alvarezas. Į renginį atvyko viešnios iš šios šalies Salamankos miesto, kuriame įsikūręs Tarptautinis vaikų ir jaunimo knygos centras (http://www.fundaciongsr.es/salamanca), labiausiai Ispanijoje vaikų knygomis, jų skaitymu ir sklaida besirūpinanti institucija.

Šio centro direktorė Dolores Gonzáles López-Casero supažindino su įstaigos struktūra, tikslais, veiklos kryptimis ir laimėjimais. Taip pat direktorė pateikė vaikų ir paauglių knygų leidybos Ispaninjoje apžvalgą, pabrėždama, kad jos šalis laikoma viena pirmaujančių pasaulyje pagal išleidžiamų vaikų ir paauglių knygų skaičių, nes kasmet pasirodo po 8-9 tūkst. Pavadinimų knygų.

Darbuotojos Teresa Corchete ir Lucía Cedeira pasakojo apie centre vykstančias vaikų ir paauglių skaitymo skatinimo programas, renginius, jų įstaigos bendradarbiavimą su mokyklomis, kitomis institucijosmis ir t. t.

T. Corchete, L. Cedeira ir D. Gonzáles López-Casero
T. Corchete, L. Cedeira ir D. Gonzáles López-Casero

 

Lapkričio 14-18 d. vyko Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Projekto metu visos jo dalyvės organizavo bendros tematikos renginius. 2005 m. Šiaurės šalių bibliotekų savaitės tema – „Keliaujant po Šiaurės šalis“. Renginiai vaikams, kuriuos organizavo 56 mokyklų ir 17 vaikų bibliotekų, vyko vienu metu – 14 d. 10 val., ir juose buvo skaitomas tas pats tekstas – ištrauka „Du miestai“ („Miestas jūros dugne“ ir „Gyvasis miestas“) iš švedų rašytojos Selmos Lagerlöf knygos Stebuklingosios Nilso kelionės.

Darželio „Gudrutis“ vaikų pasirodymai
Darželio „Gudrutis“ vaikų pasirodymai

Vilniaus apskr. A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus renginyje dalyvavo Vilniaus Mindaugo, Salininkų vidurinių mokyklų moksleiviai ir darželio „Gudrutis“ auklėtiniai, kurie skaitė ir vaidino ištraukas iš Stebuklingųjų Nilso kelionių. Renginyje dalyvavo ir suaugusieji: VLS vedėja M. Rudytė, rodydama istorines nuotraukas ir knygų iliustracijas, pristatė švedų rašytoją S. Lagerlöf; aktorė K. Gudonytė pasidalijo įspūdžiais, patirtais perskaičius šią knygą vaikystėje ir dabar; rašytojas Vytautas Račickas prisiminė savo keliones į Švediją, kurioje yra svečiavęsis bent kelis kartus, ir papasakojo apie kūrybines atostogas Gotlando saloje, Visbiuje.

 

Lapkričio 16 d. VLC įvyko tradicinis Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos renginys – seminaras „Vaikų ir jaunimo literatūros vertimas“. Buvo perskaityti trys pranešimai: K. Urba apžvelgė šiuolaikinę vaikų ir paauglių knygų leidybą, vertimų situaciją, jų specifiką. Rita Miliūnaitė (LKI) pranešime „Kalbėjimo gyvumas – kalbos gyvybė“ daugiausia dėmesio skyrė dialogų kalbinės raiškos priemonėms ir rašytinės šnekamosios kalbos ypatumams, o Rita Urnėžiūtė („Gimtoji kalba“), remdamasi pavyzdžiais iš 2003–2004 m. leidinių, aptarė vaikų ir jaunimo literatūros vertimų kalbos taisyklingumą ir stiliaus ypatumus.

 

Lapkričio 30 d. Šiaulių dailės galerijoje vyko konferencija „(Post)modernėjanti pasaka: vaizduotės mutacijos“, skirta H. Ch. Andersenui atminti. Konferenciją organizavo Šiaulių universitetas, ESI Kultūrinės antropologijos centras, Šiaulių dailės galerija. Tai vienas iš X tarptautinio šiuolaikinio meno festivalio VIRUS renginių. Turiningus pranešimus skaitė garsiojo dano kraštiečiai, šiuomet dirbantys Vilniaus universitete, – Martinas Brunsgaardas („H. Ch. Andersenas ir turgus“) ir Charlote Helt („Nepaprastas banalumas“ – apie dainuojamuosius H. Ch. Anderseno eilėraščius). Apie pasakų modifikacijas, jų sekimą ir kitus su jomis susijusius dalykus kalbėjo Vytautas Ališauskas, Gražina Kadžytė, Danguolė Šakavičiūtė, Salomėja Jastrumskytė. Klausytojus sudomino ir Gintauto Mažeikio (ŠU) pranešimas „Moderniųjų pasakų kūrybinės industrijos“, Virginijaus Kinčinaičio demonstruojamos ir komentuojamos „Kino pasakos“.

 

IBBY sekretoriate Bazelyje jau sudarytas 2006 m. H. Ch. Anderseno premijos kandidatų, kuriuos pasiūlė 28 šalių nacionaliniai skyriai, sąrašas. Jame – 26 rašytojai: Erna Wolf (Argentina), Adelheid Dahiméne (Austrija), Pierre Coran (Belgija), Joel Rufino dos Santos (Brazilija), Josefine Ottesen (Danija), Philip Pullman (Didžioji Britanija), Eugene Trivizas (Graikija), Mohammad Hadi (Iranas), Jordi Sierra I Fabra (Ispanija), Angela Nanetti (Italija), Toshiko Kanzawa (Japonija), E. L. Konigsburg (Jungtinės Amerikos Valstijos), Jean Little (Kanada), Zhang Zhilu (Kinija), Joža Horvat (Kroatija), Margaret Mahy (Naujoji Zelandija), Toon Tellegen (Nyderlandai), Jon Ewo (Norvegija), Matilde Rosa Araújo (Portugalija), Pierre-Marie Beaufe (Prancūzija), Sergej Kozlov (Rusija), Lubomir Feldek (Slovakija), Barbo Lindgren (Švedija), Hanna Johansen (Šveicarija), Peter Härtling (Vokietija). Premijai pristatyti ir 25 dailininkai.

Laureatai bus paskelbti 2006 m. kovo 27 d. Bolonijos knygų mugėje, o apdovanojimai įteikti 30-ajame IBBY kongrese Pekine, kuris vyks rugsėjo 20-24 d. Visi, kurie ketina kongrese dalyvauti ir ieško rėmėjų, daugiau informacijos ras IBBY Kinijos skyriaus tinklalapyje www.cbby.org arba IBBY sekretoriate Bazelyje www.ibby.org.

 

IBBY Lietuvos skyrius į 2006 m. IBBY Garbės sąrašą pristatė Vytauto V. Landsbergio Arklio Dominyko meilę ir Sigutės Chlebinskaitės iliustracijas K. Jakubėno knygai Kas kiemely daros, o vertimų skyriuje turėtų būti įrašyta Virgilijaus Čepliejaus pavardė – už L. Sacharo knygos Duobės vertimą.

 

Kviečiame bibliotekininkus, mokytojus, tėvelius prisidėti renkant populiariausių vaikų knygų penketuką, t, y. paraginti vaikus surašyti penkias labiausiai patikusias 2005 m. skaitytas knygas. Vertingiausi yra atsakymai, kuriuose tvarkingai užrašytas knygos aprašas, nurodyta skaitytojo lankoma mokykla ir klasė. Pageidautina atsiųsti ir pasamprotavimų apie skaitymą, platesnių įspūdžių apie itin patikusias knygas ar pan. Atsakymus siųskite iki 2006 m. kovo 1 d. į Vaikų literatūros centrą (Gedimino pr. 51, 01504 Vilnius).

Be to, IBBY Lietuvos skyrius skelbia rašinių apie knygas konkursą, kuriame kviečia dalyvauti trečių-dešimtų klasių mokinius. Rašiniuose tikimės autentiškų įspūdžių apie konkrečią skaitytą knygą, apie knygų reikšmę ir vietą šių dienų pasaulyje etc. Rašinius siųskite arba pristatykite minėtu adresu iki 2006 m. kovo 1 d. Nugalėtojus skelbsime Tarptautinę vaikų knygos dieną.

 

Jau antri metai, IBBY Lietuvos skyriaus valdybos paraginti, Lietuvos gyventojai turėjo galimybę padėti mūsų organizacijai pervesdami 2 proc. pajamų mokesčio. Gavome pavedimą iš Vilniaus ir Panevėžio apskričių mokesčių inspekcijų. Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie remia mūsų veiklą.

Parengė R. K.

 

2005 metų RUBINAIČIO leidybą remia: Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas; Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Gerbiamieji mūsų skaitytojai!

Sveikiname su Šventėmis! Linkime gerų ateinančių metų! Tikimės su Jumis bendrauti, Jūsų neapvilti ir 2006-aisiais.

Šis mūsų žurnalo numeris išeina didesniu, nei buvo įprasta tiražu. Tiražą padidinti privertė… išaugęs prenumeratorių skaičius! Neverta nė sakyti, kaip tuo didžiuojamės…

Jeigu iki švenčių nesuskubote užsiprenumeruoti „Rubinaičio“ 2006-iems metams, nenusiminkite: ir vėl sudarėme sutartį su Lietuvos paštu, jog prenumerata bus priimama iki kiekvieno ketvirčio antrojo mėnesio 20 dienos.

 

Redakcijoje galima įsigyti kai kuriuos ankstesniuosius mūsų žurnalo numerius. Skambinkite, rašykite – atsiųsime.

 

D Ė M E S I O !

„R U B I N A I T Į“ galima įsigyti Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centre, Vilniaus universiteto „Litteros“ knygyne. Nuo 2001 metų mūsų žurnalas prenumeruojamas.

„R U B I N A I T I S“ laukia Jūsų laiškų, klausimų, siūlymų. Bibliotekininkų, mokytojų, kultūros darbuotojų, žurnalistų prašytume informuoti apie reikšmingesnius literatūros, kultūros renginius vaikams, su vaikais. Informaciją skelbsime „Kronikoje“ – įdomios idėjos gali įkvėpti kitus!

Žurnalas „Rubinaitis“, 2005 Nr. 4 (36)

Įžanginis

10 + = 50!

Straipsniai

ATEITIS PIRMOJO SOVIETINIO DEŠIMTMEČIO VAIKŲ PROZOJE
NAUJASIS VYRIŠKUMAS IR NAUJASIS MOTERIŠKUMAS (Švedų vyresniųjų paauglių grožinė literatūra žengiant į XXI amžių)

Rudyardo Kiplingo 140-osioms gimimo metinėms

NEPAŽĮSTAMASIS KIPLINGAS
„DRĄSIEJI KAPITONAI“ – KELIAS Į VYRIŠKUMĄ
KONTROVERSIŠKOS VERTĖS APYSAKA
PASAKA TAPUSI PUKO KALVŲ ISTORIJA

Mano vaikystės skaitymai

MERGAITĖ IŠ MAMOS KNYGOS VIRŠELIO

Atidžiu žvilgsniu

Kaip dar viena pamoka
Gal geriau be trimitų
Gyvenimo sapnuose ypatybės
Vėluojantis mamos ir dukters pokalbis

Laiškai

LAIŠKAI

Bibliografija

REKOMENDACINIŲ SKAITYMO SĄRAŠŲ PAPILDYMAI

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai