KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

2011 m. birželio 8–10 d. Talino universitete vyko vaikų literatūrai ir knygų iliustracijoms skirta tarptautinė konferencija „Vaizdas ir tekstas“. Lietuvai su pranešimu „Lietuvių paveikslėlių knyga: meninės programos ir jų realizavimas“ joje atstovavo Šiaulių universiteto dėstytoja Danguolė Šakavičiūtė ir Vilniaus universiteto docentas Kęstutis Urba, kurio pranešimo tema – „Tarp „labai tikroviška“ ir „labai fantastiška“: keletas dabartinės lietuvių vaikų literatūros bruožų“.

Ramutė Skučaitė
Ramutė Skučaitė

Spalio 10–lapkričio 11 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ketvirto aukšto fojė veikė paroda, skirta prozininkės, poetės, vertėjos, Lietuvos nacionalinės premijos laureatės, IBBY Lietuvos skyriaus Garbės narės Ramutės Skučaitės garbingam jubiliejui – spalio 27 d. jai sukako aštuoniasdešimt. Parodoje buvo eksponuojami R. Skučaitės eilėraščių vaikams ir suaugusiesiems rinkiniai, vertimai, pasisakymai, pokalbiai, literatūrologų mintys apie jos kūrybą. Su poetės biografijos ir aktyvaus kūrybinio gyvenimo faktais supažindino nuotraukos, straipsniai, rankraščiai, padėkos, apdovanojimai.

 

Spalio 12–16 d. vyko Frankfurto knygų mugė, kurioje dalyvavo ir septynių didžiausių Lietuvos leidyklų atstovai. Didžiausioje pasaulyje knygų mugėje apsilankę leidėjai tikino, kad tradicinės popierinės knygos išliks ir ateityje, nors jų skaitmeninės varžovės darosi vis populiaresnės.

Mugės lankytojus ir leidėjus turėjo sudominti ir naujausias lietuvių sumanymas. Tai mugės programoje pristatyta „Koperatoriaus“ idėja, kurią įgyvendino UAB „Nextmedia LT“, – buvo sukurta interaktyvi knyga pagal Kęstučio Kasparavičiaus Braškių dieną. Lietuvos stende Vilniaus universiteto doc. dr. Vita Mozūraitė apžvelgė vaikų knygų iliustravimo raidą Lietuvoje ir kartu su autoriumi pristatė šią į anglų kalbą išverstą knygą, kurią galima skaityti iPadu ir kitais elektroniniais įrenginiais.

 

Lapkričio 13 d. Frankfurto knygų mugėje paskelbti 184 kandidatai iš 66 pasaulio šalių į 2012 m. Astridos Lindgren atminimo premijos laureatus (155 vaikų rašytojai ir iliustruotojai bei 29 įstaigos ir organizacijos).

Tarp jų – ryškiausi pasaulio vaikų rašytojai Ulfas Starkas (Švedija), Aidanas Chambersas, Davidas Almondas, Neilas Gaimanas (Didžioji Britanija), Margaret Mahy (Naujoji Zelandija), Bartas Moeyaertas (Belgija), Jutta Richter, Paulas Maaras (Vokietija), Jeanas-Claude’as Mourlevat (Prancūzija), taip pat iliustruotojai Ilon Wikland (Švedija), Mauri Kunnas (Suomija), Quentinas Blake’as (Didžioji Britanija), Jutta Bauer, Wolfas Erlbruchas (Vokietija), Lilian Brøgger (Danija), Lisbeth Zwerger (Austrija), Ericas Carle’as (JAV) ir kt.

Už aktyvias vaikų literatūros sklaidos iniciatyvas ir skaitymo skatinimą šiai premijai pristatytos ir 29 įstaigos bei organizacijos (bibliotekos, institutai, fondai, asociacijos). Tarp kandidatų – IBBY organizacija ir Miuncheno jaunimo biblioteka.

2012 m. kovo 20 d. žiuri paskelbs laureatą Vimerbyje, o premija bus įteikta gegužės pabaigoje specialioje ceremonijoje Stokholme.

Lietuva šį kartą savo kandidato nepasiūlė.

 

Jurgos autografas knygoje „Kaip Marsis Žemėje laimės ieškojo“. Vilniaus knygų mugė, 2005 m.
Jurgos autografas knygoje „Kaip Marsis Žemėje laimės ieškojo“. Vilniaus knygų mugė, 2005 m.

Lapkričio 17 d. Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje (Vilniaus mokytojų namai, Vilniaus g. 39) atidaryta Jurgos Ivanauskaitės 50-mečiui skirta paroda „Laimės receptai“. Joje eksponuojamos J. Ivanauskaitės knygos Kaip Marsis Žemėje laimės ieškojo iliustracijos, sukurtos pačios autorės, ir jos jaunystės piešiniai. Parodą papildo žaismingi Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos mokinių darbai laimės tema ir „Justinuko“ lopšelio-darželio auklėtinių mintys apie laimę. Ekspozicija veiks iki gruodžio 30 d.

Parodos atidarymas buvo kartu ir prisiminimų vakaras, kuriame dalyvavo Jurgos mama Ingrida Korsakaitė ir sesuo Radvilė. Renginyje skambėjo eksperimentinio lietuvių neofolko grupės „Sen Svaja“ muzika, kuri patiko ir Jurgai.

 

Nomeda su lėle
Nomeda su lėle

Lapkričio 21 d. galerijoje „Meno niša“ vyko dailininkės Nomedos Marčėnaitės knygos Lėlė pristatymas, buvo atidaryta šios knygos iliustracijų paroda. Renginys prasidėjo spaudos konferencija, kurioje dalyvavo knygos autorė, leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė, rašytoja Gintarė Adomaitytė, dailininkas Mikalojus Vilutis, literatūrologas K. Urba ir… lėlė. Ši knyga – N. Marčėnaitės debiutas vaikų literatūroje. Visų pasisakiusiųjų nuomone, jis labai pavykęs.

 

Sužinoti, kokie lietuvių vaikų knygų kūrėjų darbai pasirodė užsienyje, ne taip paprasta, nes nėra vieno informacijos šaltinio. Tik patekęs į Nacionalinės bibliotekos fondą, leidinys įtraukiamas į Nacionalinės bibliografijos duomenų banką, Lietuvos leidinių archyvą, apie jo buvimą sužino specialistai. Dažniausiai apie tai, kad užsienyje išleista lietuvių vaikų autoriaus knyga, sužinome iš interneto, iš savo kolegų kitose šalyse ar pačių lietuvių knygų kūrėjų. Nuoširdžiai dėkojame kolegoms ir visiems autoriams už pranešimus apie vertimus ir Vaikų literatūros centrui dovanotus knygų egzempliorius.

Mūsų žiniomis, 2011 m. už Lietuvos ribų buvo išleista keliolika lietuvių autorių knygų. Svetur pasirodė septynios K. Kasparavičiaus knygos: trys Ukrainoje, dvi Austrijoje ir dvi Meksikoje. Ukrainoje savo pirmą knygą Ambrozijus, Murkis ir angelas išleido ir Sigutė Ach. Lietuvių kūryba pamažu įsilieja ir į Rusijos vaikų knygų rinką. Rusų kalba jau anksčiau išleistos kelios K. Kasparavičiaus knygos, o šiemet – abi Gintaro Beresnevičiaus knygos apie kaukučius, minėta Sigutės Ach knyga ir Linos Žutautės paveikslėlių knyga apie Kakę Makę. Maskvoje išleista ir L. Žutautės iliustruota Aliošos Dmitrijevo eilėraščių knyga, kurios originalus pavadinimas – Pro košek i myšek.

 

S. Tretjakova ir Latvijos prezidentas A. Bėrzinis
S. Tretjakova ir Latvijos prezidentas A. Bėrzinis

Minint Latvijos valstybės nepriklausomybės dieną, už nuopelnus Latvijos kultūrai, ilgametę aktyvią ir reikšmingą veiklą bibliotekininkystės ir vaikų literatūros srityje mūsų mielai kolegei, bičiulei, IBBY aktyvistei iš Rygos, Latvijos nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorei Silvijai Tretjakovai įteiktas valstybės apdovanojimas – Pripažinimo kryžiaus penktojo laipsnio ordinas. Nuoširdžiai sveikiname ir džiaugiamės kartu!

 

Jau galima registruotis į 33-iąjį IBBY kongresą, kuris vyks 2012 m. rugpjūčio 23–26 d. Londone. Dalyvio mokestis – 350 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų. Daugiau informacijos žr. www. ibbycongress2012.org.

 


Metų knygos rinkimus neabejotinai galima laikyti svarbiu mūsų šalies kultūros įvykiu. Ši akcija skelbiama jau septintą rudenį. Gražia tradicija tapusio renginio organizatoriai – Lietuvos radijas ir televizija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, o nuo 2010 m. prie jų prisidėjo Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.

Akcijai siūlomos šiuolaikinių lietuvių autorių parašytos knygos, išleistos 2010 m. rugsėjo 1 d.–2011 m. rugpjūčio 31 d. Skaitytojai iš ekspertų komisijos pasiūlytų knygų renka po Metų knygą trijose – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų – kategorijose. Laureatai tradiciškai apdovanojami Vilniaus knygų mugėje.

Vaikų ir paauglių knygų atrankos komisijos ekspertai (Vilniaus universiteto doc. dr. K. Urba, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos pirmininkė Rūta Elijošaitytė, mokytojai Violeta Juodelienė ir Marius Mikalajūnas, Vaikų literatūros centro darbuotojos Ona Kaladienė ir Roma Kišūnaitė, Lietuvos edukologijos universiteto doc. dr. Loreta Žvironaitė) kiekvienoje kategorijoje išrinko po tris knygas.

Pretendentės į vaikų Metų knygos titulą:

Kęstučio Kasparavičiaus Mažoji žiema („Nieko rimto“, 2010);

Vytauto V. Landsbergio Stebuklingas Dominyko brangakmenis („Dominicus Lituanus“, 2010);

Violetos Palčinskaitės Muzika troliui („Nieko rimto“, 2011).

 

Pretendentės į paauglių Metų knygos titulą:

Gintarės Adomaitytės Paklydusi pasaka („Gimtasis žodis“, 2010);

Akvilinos Cicėnaitės Mano tėtis ir kiti nesusipratimai („Alma littera“, 2010);

Gendručio Morkūno Iš nuomšiko gyvenimo („Nieko rimto“, 2010).

Už labiausiai patikusią knygą galima balsuoti Metų knygos rinkimų svetainėje www.skaitymometai.lt, elektroniniu paštu adresu: metuknyga@lrt.lt ir parašant laišką adresu: Metų knygos rinkimams, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01504 Vilnius. Balsuojant prašom nurodyti savo vardą, pavardę ar slapyvardį ir telefono numerį. Balsuoti baigiama 2012 m. vasario 17 d. (Daugiau informacijos žr. <http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/>)


 

 


IBBY Lietuvos skyrius tradiciškai vėl kviečia jaunuosius skaitytojus dalyvauti skaitomiausių knygų penketuko rinkimuose. Kitaip nei Metų knygos rinkimų akcijoje, vaikai ir paaugliai čia turi galimybę nurodyti penkias 2011 m. perskaitytas ir labiausiai patikusias knygas – nesvarbu, kokios tautybės autoriaus sukurtas, nesvarbu, kada išleistas. Tačiau svarbus penketuke išvardytų knygų eiliškumas (pradedama nuo labiausiai patikusios), taip pat labai prašom nurodyti vardą ir klasę, kurioje skaitytojas mokosi. Anketas siųskite į Vaikų literatūros centrą (Gedimino pr. 51, LT-01504 Vilnius) arba atneškite į Gedimino pr. 60 iki 2012 m. kovo 15 d.


 

 


2011 m. lapkričio 3 d. mirė dailininkė, knygų iliustruotoja, Lietuvos dailininkų sąjungos narė Aspazija Surgailienė.

Aspazija Vaivadaitė-Surgailienė gimė 1928 m. gegužės 5 d. Tauragėje. 1958 m. baigusi grafiką tuometiniame Dailės institute, visą laiką gyveno ir kūrė Vilniuje. Savito talento ir ryškaus kūrybinio braižo dailininkė į knygų iliustruotojų gretas įsiliejo septintojo dešimtmečio pradžioje. Per pusę amžiaus ji iliustravo keliolika vaikų ir paauglių knygų – Kazio Borutos, Petro Cvirkos, Kosto Kubilinsko, Aldonos Liobytės, Eduardo Mieželaičio, Vytauto Rudoko, Antano Venclovos, Žemaitės ir Vytautės Žilinskaitės kūrinių, keliasdešimt lietuvių liaudies pasakų ar suliteratūrintų jų variantų.

A. Surgailienė kūrė stambiaplanes, spalvingas, ryškių kontūrų iliustracijas. Ji ypač įsijausdavo į interpretuojamą tekstą, įsiskverbdavo į pasakų esmę ir, derindama iliustracijas su vinjetėmis ar kitais knygos elementais, kurdavo virtuozišką, pasigėrėjimą keliantį knygos apdarą.

1961 m. ji apdovanota Maskvos liaudies ūkio pasiekimų parodos bronzos medaliu už dvylikos mažo formato knygučių rinkinį Pasakų skrynelė; jos iliustracijos sulaukdavo dėmesio tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje, gražiausių knygų konkursuose.


 

 


2011 m. lapkričio 20 d. Sidnėjuje (Australija) mirė išeivijos rašytoja, poetė, pedagogė Nijolė Jankutė.

Nijolė Jankutė-Užubalienė gimė 1929 m. rugpjūčio 6 d. pedagogų šeimoje. 1944 m. abi su motina (tėvas jau buvo miręs) pasitraukė į Vokietiją. Ten baigė Dipholzo lietuvių gimnaziją ir 1949 m. persikėlė į JAV, apsigyveno Čikagoje. Dirbo fabrikuose, studijavo verslo administravimą. 1968 m. neakivaizdiniu būdu baigė Čikagos pedagoginį institutą, įgydama teisę dėstyti lietuvių literatūrą aukštesniojoje lituanistikos mokykloje, vėliau – medicinos asistentų kursus. Buvo veikli ir aktyvi skautė. Dirbo mokyklose, medicinos įstaigų raštinėse, dėstė Pedagoginiame lituanistikos institute, nuo 1987 m. – „Draugo“ dienraščio Skelbimų skyriaus vedėja. Palaidojusi vyrą, 2004 m. persikėlė gyventi pas dukrą į Australiją.

Didžioji dalis N. Jankutės kūrybos skirta vaikams ir paaugliams. Ji parašė trumpų pasakų, apsakymų knygas Žebriuko nuotykiai miške (1963), Danutė stovyklauja (1966), Kaip Algiukas vėjo ieškojo (1967), apysaką-pasaką Kelionė į septintą stotį (1973), apysakas Šamo ežero sekliai (1972) ir Nuo devynių iki pirmos (1973). Kai kurios N. Jankutės knygos buvo perleistos jau nepriklausomoje Lietuvoje, trumpojo žanro kūrinių (apsakymų, pasakų, eilėraščių) pasirodė periodikoje – „Naujajame dienovidyje“, „Rubinaityje“, „Dienovidyje“, „Kregždutėje“, pateko į mokyklų vadovėlius.

2001 m. viešėdama Lietuvoje, N. Jankutė lankėsi Vaikų literatūros centre. Tada vieną gegužės popietę įvyko neįtikėtinai jaukus susitikimas, iš kurio dauguma IBBY Lietuvos skyriaus narių išsinešė šiltus prisiminimus apie rašytoją.

Paskutinis mūsų susitikimas su Nijole Jankute – pirmame šių metų „Rubinaičio“ numeryje skelbtas pokalbis „Vaikystės knygos ir žaidimų šaltinis“.


Rašė ir fotografavo R. K.

 

2011 metų RUBINAIČIO leidybą remia: Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Gerbiamieji mūsų skaitytojai!

Ar pastebėjote, kad laikote rankose 60-ąjį žurnalo numerį? „Jau šešiasdešimtą!“ – pasigėrės vieni. „Tik šešiasdešimtą?“ – nustebs kiti. O mūsų širdys dunksi: ar ne paskutinį?

Padarėme viską kaip įprastai – įteikėme paraišką Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, sudarėme sutartį su „Lietuvos paštu“. Dabar viskas likimo ir Jūsų, mielieji skaitytojai ir prenumeratoriai, rankose.

Būkite laimingi 2012-aisiais! Ištverkime.

Žurnalas „Rubinaitis“, 2011 Nr. 4 (60)

 

Įžanginis

Kaip tapti vaikų rašytoju?

Straipsniai

TARP „VISAI TIKROVIŠKA“ IR „LABAI FANTASTIŠKA“ (Pasakos ir realizmo sąlydis kai kuriuose lietuvių autorių tekstuose)
ŠVIESOS PAVEIKSLAI: VYTAUTĖS ŽILINSKAITĖS KNYGŲ ILIUSTRACIJOS
ŽVILGSNIS Į ANGELOS NANETTI KŪRYBĄ
KAIP PRISIJAUKINTI „TRIUŠELĮ PETRIUKĄ“ (Patarimai auklėtojams ir mokytojams)

Mano vaikystės skaitymai

MAMOS KEPTA DUONA TĖTĖS RANKOSE

Paskaitykim, mama, tėti!

Traškančios žvaigždės

Supažindiname

NAMINARA – VAIKŲ LITERATŪROS SALA

Atidžiu žvilgsniu

Džiunglių valdovas vėl grįžta
Nauji nuotykiai senų pasakų motyvais
Apie sambūvį su gamta

Laiškai

LAIŠKAS JUBILIEJINIAM SEKMADIENIUI, arba laiškas poetei, prozininkei, vertėjai, Lietuvos nacionalinės premijos laureatei RAMUTEI SKUČAITEI
Skaitymo naktis bibliotekoje
Jubiliejinė vaikų knygos šventė Panevėžyje
Paauglių nėštumo tema jaunimo literatūroje

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai