Kronika. Informacija. Skelbimai

 

 

 

2022 m. gruodžio 7–8 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko Ankstyvojo skaitymo skatinimo forumas. Renginys subūrė Lietuvos ir tarptautinę tyrėjų, edukatorių, kitų vaikų literatūros ir skaitybos specialistų bendruomenę, profesionaliai kalbančią ir skleidžiančią patikimas žinias apie ankstyvojo skaitymo naudą. Forumo dalyvius sveikino svečiai iš Prezidentūros, Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų, UNESCO.

Pirmąją forumo dieną vykusioje konferencijoje buvo perskaityti septyni pranešimai: filosofės, UNESCO vyriausiosios ankstyvojo vaikų ugdymo specialistės, dr. Sonios Guerriero „UNESCO veikla ankstyvojo ugdymo srityje“; edukologės, dr. Austėjos Landsbergienės „Skaitymo įtaka vaiko emocinei ir socialinei raidai: kaip galima prisidėti per skaitymo patirtis“; LNB Vaikų literatūros departamento direktorės Godos Baranauskaitės-Dangovienės „Lietuvos bibliotekų indėlis skatinant ankstyvąjį skaitymą“; Suomių skaitymo centro Helsinkyje direktorės Emmi Jäkkö „Knygų dovanojimas skatina šeimas skaityti. Pasaulyje vykdomos ankstyvojo skaitymo programos ir pirmosios Suomijos ankstyvojo skaitymo programos rezultatai“; neuropsichologijos mokslų daktarės Ramunės Dirvanskienės „Kalbinės aplinkos ir skaitymo įtaka ankstyvajai neuropsichologinei raidai“; dr. Ritos Dukynaitės „Ką mums pasako tarptautiniai mokinių skaitymo tyrimai?“; Tiubingeno Ėberhardo Karlo universiteto profesorės Bettinos Kümmerling-Meibauer „Raštingumo vystymasis. Knygos vaikams iki trejų metų“. Renginį užbaigė diskusija „Bibliotekų reikšmė ir įtaka ankstyvojo skaitymo kontekste“.

Antrąją forumo dieną vyko praktinė tėvų diskusija „Kaip užauginti skaitančius vaikus“, kurią moderavo komunikacijos specialistė Medeina Andriulienė. Diskusijoje dalyvavo LRT vaikų ir jaunimo turinio vyriausioji redaktorė Aistė Jurė, ankstyvosios vaiko raidos principais pagrįstos sistemos „MaMaDu“ įkūrėja Marija Dautartaitė, leidyklos „Vyturys“ vadovas, vertėjas Arūnas Šileris ir leidyklos „Skaitau nuo gimimo“ įkūrėja Ada Vilkė. Visą dieną Nacionalinėje bibliotekoje specialistai, tėvai galėjo dalyvauti mokymuose ir praktinėse veiklose, vyko teatralizuotos veiklos kūdikiams.

Renginio rėmėjai: Europos nacionalinių bibliotekų direktorių konferencija (CENL), Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Renginio vaizdo įrašus galima pažiūrėti „YouTube“ kanale (adresu <lnb.lt> Biblioteka vaikams ir jaunimui, rubrika – Tėvams ir specialistams).

……………………………………

2023 m. vasario 15 d. Lazdijų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko nacionalinė tarpdalykinė konferencija „Bitės Vilimaitės idėjų ir formų pasaulis“, skirta 80-osioms rašytojos gimimo metinėms. Buvo perskaityta 10 pranešimų. Vienas iš jų skirtas Bitei Vilimaitei kaip vaikų rašytojai – profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė kalbėjo tema „Vaiko ir suaugusiojo santykis Bitės Vilimaitės prozoje vaikams“. Dailininkė Lolita Braza aptarė vaikams skirtų knygų viršelius. Renginyje pasitikta nauja knyga Bitė Vilimaitė: kūryba, laikas, aplinka, kurioje publikuojami konferencijos dalyvių straipsniai.

Konferencijos dalyviai Avižieniuose prie Bitės Vilimaitės atminimo suoliuko. 2023 m. vasario 15 d. Ilonos Salatkienės nuotr.
Konferencijos dalyviai Avižieniuose prie Bitės Vilimaitės atminimo suoliuko. 2023 m. vasario 15 d. Ilonos Salatkienės nuotr.

Konferencijos spiritus movens ir naujosios knygos sudarytoja – Lionė Lapinskienė. Konferenciją organizavo Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, komunikacijos centras „Kalba. Knyga. Kūryba“ ir Lazdijų rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Renginio pabaigoje nuvykta į Avižienius, kur paskutiniuosius savo gyvenimo metus praleido žymioji rašytoja. Ten, prieš daugiabutį namą, kuriame ji gyveno, po dviem senais beržais stovi rašytojos atminimo suolelis. Čia, Aldonos Maceikienės, Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkės liudijimu, rašytoja mėgdavo ilgai pasėdėti, pabendrauti su kaimo vaikais.

……………………………………

2023 m. vasario 23–26 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyko 23-ioji Vilniaus knygų mugė – nepaprastai spalvinga, šventiška, akcentuojanti mūsų, kaip laisvos visuomenės, pamatus. Lankytojus džiugino ir knygų naujienų gausa leidyklų stenduose, ir knygų pristatymai, pokalbiai, diskusijos, įvairios kūrybinės veiklos.

Į naujų knygų sutiktuves ir susitikimus kvietė vaikų ir paauglių knygų autoriai Justinas Žilinskas, Ilona Ežerinytė, Viktoras Jasaitis, Vytautas V. Landsbergis, Akvilina Cicėnaitė, Kotryna Zylė, Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė, Lina Žutautė, Marius Marcinkevičius, Selemonas Paltanavičius, Tomas Dirgėla, Daiva Čepauskaitė, Vilius Mačiliūnas, Jūra Smiltė, vokiečių ir amerikiečių iliustruotoja Nora Krug, ukrainiečių kūrėjai ir kt.

Vaikų literatūros bendruomenei vienas iš ryškesnių renginių buvo Jellos Lepman Knygų vaikams tiltas sutiktuvės. Lepman – žydų kilmės vokiečių žurnalistė, po Antrojo pasaulinio karo nenuilstamai kovojusi už savo idėjų, kad vaikams reikalingos knygos, kad šis dvasinis penas neleidžia sulaukėti, pasiduoti prislėgtumui, įgyvendinimą. Ji buvo Tarptautinės vaikų ir jaunimo bibliotekos Miunchene įkūrėja, viena iš IBBY organizacijos įkūrimo iniciatorių, daugelio kitų iniciatyvų, susijusių su vaikų knyga, įgyvendintoja. Pristatyme dalyvavo Goetheʼs instituto Vilniuje direktorė Anna Maria Strauß, knygos vertėja Kristina Sprindžiūnaitė, dr. Kęstutis Urba, IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė, dailininkas Bronius Leonavičius. Knygą išleido Nacionalinė biblioteka.

Jelos Lepman knygos pristatymas Vilniaus knygų mugėje. Iš kairės Anna Maria Strauß, Kristina Sprindžiūnaitė, Kęstutis Urba. 2023 m. vasario 23 d. Vygaudo Juozaičio nuotr.
Jelos Lepman knygos pristatymas Vilniaus knygų mugėje. Iš kairės Anna Maria Strauß, Kristina Sprindžiūnaitė, Kęstutis Urba. 2023 m. vasario 23 d. Vygaudo Juozaičio nuotr.

IBBY Lietuvos skyrius, kasmet teikiantis premijas už geriausias ir reikšmingiausias metų knygas vaikams ir paaugliams bei vaikų literatūros tyrimus ir sklaidą, paskelbė trumpąjį nominantų sąrašą, pristatė atsinaujinusį žurnalą Rubinaitis, priminė kitus vaikų literatūros ir knygos meno sklaidos kanalus. Mugės programoje paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ nominantai. (Apie šio konkurso ir IBBY Lietuvos skyriaus nominantus ir jau išrinktus laureatus žr. 106-ajame Rubinaičio numeryje.)

……………………………………

2023 m. vasario 26 d. Vilniaus knygų mugėje įteikti apdovanojimai – premijos ir diplomai Knygos meno konkurso nugalėtojams. 60 leidėjų konkursui pateikė 113 leidinių, kurie varžėsi šešiose kategorijose. Teminėje grupėje „Knygos vaikams“ konkuravo 27 leidiniai.

Komisija premiją skyrė dailininkei Agnei Dautartaitei-Krutulei už knygą Dra ta ta: Stasio Ušinsko marionečių pokalbis su lėlininku Rimantu Driežiu (idėjos autorė Sigutė Chlebinskaitė, iliustracijos ir maketas Roko Bilinsko ir Leonardo Mekionio, 3D lėlių moduliacijos Antano Skučo ir Margaritos Valionytės, išleido Nacionalinė biblioteka, spausdino „BALTO print“).

Diplomai įteikti Rasai Jančiauskaitei už autorinę knygą Namai (išleido „Žalias kalnas“, spausdino „Petro ofsetas“) ir Rūtai Ivaškevičiūtei bei Redai Tomingas už knygą Kaip Grikis berniuką augino (tekstas Daivos Čepauskaitės, išleido „Žalias kalnas“, spausdino „Petro ofsetas“).

Kultūros ministerija šį konkursą organizuoja ir kuruoja nuo 1996 metų. Apie puikią knygos visumą, vertą savojo apdovanojimo, kalbama tada, kai už skirtingus jos sukūrimo procesus atsakingi žmonės tampa vieninga komanda, todėl ir konkurso diplomai įteikiami knygos komandai: dailininkui (bei maketuotojui), iliustruotojui, leidėjui ir spaustuvininkui; piniginės premijos išmokamos tik knygos dailininkui (apipavidalintojui).

……………………………………

2023 m. kovo 9 d. Druskininkų miesto muziejuje vyko vaikų literatūrologo prof. Vinco Aurylos 100-osioms gimimo metinėms skirtas renginys „Pramynęs kelią į vaikystę“. Jame dalyvavo ir pranešimą „Didaktas ir vaikų literatūrologas Vincas Auryla“ skaitė VDU doc. dr. Loreta Žvironaitė-Udrienė, ilgametė Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento vedėja Aldona Augustaitienė skaitė pranešimą „Siekęs būti arti vaikų literatūros“, pirmasis prof. Vinco Aurylos doktorantas, prof. habil. dr. Juozas Vytautas Uzdila pasidalijo prisiminimais pranešime „Vienu metu ir kaimynystėje“. Dalyviai aptarė daugialypę prof. Vinco Aurylos veiklą, jo kaip dėstytojo, mokslininko, visuomenės veikėjo ir paprasto žmogaus asmenybės bruožus. Mokiniai iš Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos deklamavo prof. Vinco Aurylos mėgtų poetų eilėraščius.

 


Romos Kišūnaitės nuotr. 2015 m.
Romos Kišūnaitės nuotr. 2015 m.

2023 m. sausio 21 d. netekome Kristinos Gudonytės – rašytojos, aktorės, režisierės, scenaristės, dailininkės, IBBY Lietuvos skyriaus narės. Gimusi Kaune (g. 1949-12-15), bet gyvenusi Vilniuje, Gudonytė buvo labai spalvinga menininkė, daugelyje meno sričių atskleidusi vis kitą, nematytą savo asmenybės pusę. Daugelis Gudonytę pažinojo iš filmų „Dvynukės“, „Dvynukės ir dvynukai“, kuriuos ji režisavo ir kuriems kūrė scenarijus, iš serialų „Moterys meluoja geriau“, „Neskubėk gyventi“, „Nemylimi“ (buvo scenarijų bendraautorė). Vyresnioji karta ją prisimena kaip Nacionalinio dramos teatro aktorę, kiti – kaip originalių paveikslų dailininkę.

Vaikų literatūros bendruomenė ją pažinojo kaip knygų jauniesiems skaitytojams autorę, vieną ryškiausių pastarojo dešimtmečio paauglių, jaunimo rašytoją. Pirmoji Gudonytės knyga Gėlių dvaras, romanas vaikams, kurie jau „šį tą išmano apie gyvenimą“, pasirodė 2002-aisiais ir tais pačiais metais buvo išleista Brailio raštu. Vėliau ji parašė dar kelis labai didelio populiarumo tarp jaunųjų skaitytojų sulaukusius ir kritikų puikiai įvertintus romanus: Blogos mergaitės dienoraštis (2009), Ida iš šešėlių sodo (2012), Jie grįžta per pilnatį (2015), Drugeliai virš bedugnės (2017), kurie buvo išleisti pakartotinai. Jos knygos ne kartą nominuotos akcijai „Metų knygos rinkimai“, dukart tapo laureatėmis paauglių literatūros kategorijoje. 2015 m. Gudonytė pelnė LR švietimo ir mokslo ministerijos vaikų literatūros premiją už talentingą kūrybą vaikams ir paaugliams, už įtaigų intelektualinį ir psichologinį turinį, už jautrumą gimtajai kalbai. Po metų už romaną Jie grįžta per pilnatį jai įteikta Patriotų premija.

IBBY Lietuvos skyriaus bendruomenė Kristiną pažino kaip kūrybingą ir jautrią asmenybę, linksmą, draugišką, kolegišką. Kristina mėgo savo knygų pristatymus, organizuodavo jubiliejinius renginius, ypač sava jautėsi Adomo Mickevičiaus bibliotekoje. Kristina Gudonytė buvo be galo darbšti, talentinga, idėjomis ir optimizmu trykštanti menininkė. Daugelio atmintyje liks jos džiugesiu persmelktas kreipinys susitikus: „O, džiaugsmeli!“


 

 


Romos Kišūnaitės nuotr. 2006 m.
Romos Kišūnaitės nuotr. 2006 m.

2023 m. sausio 27 d. mirė pedagogas, ilgametis dėstytojas, vaikų literatūros specialistas, vertėjas iš vokiečių kalbos, IBBY Lietuvos skyriaus narys Lionginas Šepkus (g. 1924-01-12). Baigęs studijas Vilniaus pedagoginiame institute, mokytojavo, 1960–1996 m. dirbo Marijampolės pedagoginės mokyklos dėstytoju. Dėstė lietuvių kalbą ir literatūrą, dėstymo metodiką, vaikų literatūrą. Parengė literatūros vadovėlių (Lietuvių literatūros vadovėlis vidurinėms mokykloms, D. 3 (1960), Literatūros medžiaga 10 klasei (1965), Lietuvių literatūros vadovėlis 11 klasei (1970)), parašė mokymo priemonę Vaikų literatūros pagrindai (1982), sudarė skaitinių ir chrestomatijų: Lietuvių vaikų literatūros chrestomatija: D. Poezija: konspektas pedagoginių mokyklų moksleiviams (1972, kartu su V. Viliūnu), Knygų pasaulis: užklasiniai skaitiniai II klasei (1984), Lietuvių literatūros mokslo ir kritikos chrestomatija XI klasei (1987) ir kt. Paskelbė literatūros ir jos dėstymo metodikos straipsnių, knygų recenzijų.

Šepkus buvo vienas iš tų, kurie stovėjo prie IBBY Lietuvos skyriaus kūrimo ištakų. Prašymą stoti į IBBY organizaciją jis pateikė kartu su pirmaisiais – 1992 m. pabaigoje. Tris dešimtmečius buvo IBBY Lietuvos skyriaus narys, 2009 m. jam suteiktas Garbės nario vardas. Jis mėgo dalyvauti Prano Mašioto skaitymuose, drąsiai įsitraukdavo į aktualias diskusijas apie lietuvių vaikų literatūrą. Šepkus buvo ne tik lituanistikos srities profesionalas, bet ir puikus, savo darbui atsidavęs dėstytojas, mylintis studentus, vaikų literatūrą ir miestą, kuriame gyveno. 2009 m. Lionginas Šepkus už ypatingus nuopelnus literatūros mokslui ir pedagogų rengimą buvo apdovanotas Šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, medaliu.

Romos Kišūnaitės nuotr. 2016 m.
Romos Kišūnaitės nuotr. 2016 m.

2023 m. vasario 6 d. mirė viena žymiausių vaikų knygų kūrėjų pasaulyje, čekų dailininkė ir knygų kūrėja Květa Pacovská. Baigusi studijas Prahos menų akademijoje, Pacovská (g. 1928-07-28) kūrė instaliacijas, skulptūras, tūrines ir taktilines knygas suaugusiesiems, vaikams išleido apie 50 paveikslėlių knygų, surengė daugybę personalinių parodų. Jos kūrybai būdingos geometrinės formos ir ryškios spalvos – dažniausiai raudona. 1992-aisiais apdovanota H. Ch. Anderseno medaliu. Prieš septynerius metus dailininkė lankėsi Vilniaus knygų mugėje, kur pristatė savo paveikslėlių knygas.

 

 

 


 

Kviečiame rašyti ir siųsti Rubinaičiui mokslo straipsnius!

Žurnalo redaktorių kolegijai el. paštu (rubinaitis@ibbylietuva.lt) pateikiamas pagal nurodytus reikalavimus visiškai parengtas straipsnio elektroninis variantas. Su reikalavimais galima susipažinti Rubinaičio žurnale (2022, Nr. 1 (101), p. 58–59). Interneto prieiga: https://www.ibbylietuva.lt/rubinaitis/2022-nr-1-101/reikalavimai-mokslo-straipsniams/

Mokslo straipsniai į 2023 m. Rubinaičio ketvirtąjį numerį priimami iki 2023 m. spalio 1 d.

Parengė Roma Kišūnaitė (LNB)

 

2023 metų Rubinaičio leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

 

 

 

Žurnalo partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

 

 

 

 

Mieli skaitytojai!

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė mūsų 2023 m. projektą „Skaityti – tai atrasti“ ir skyrė 13 870 eurų. Dėkojame fondui už šią paramą. Kviečiame mūsų žurnalą apie vaikų ir jaunimo literatūrą ne tik skaityti, prenumeruoti, bet ir siūlyti savo tekstus, temas, idėjas.

 

Redakcijos adresas:

Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius

Leidžiamas keturis kartus per metus

 

Žurnalą leidžia

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) LIETUVOS SKYRIUS

LITHUANIAN SECTION OF IBBY

Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius

El. paštas rubinaitis@ibbylietuva.lt

Interneto svetainė http: // www.ibbylietuva.lt

Spausdino UAB „Petro ofsetas“,

Naujoji Riovonių g. 25C, LT-03153 Vilnius, Lietuva

Tiražas 500 egz.

Kaina sutartinė

 

Rubinaitis ŽURNALAS APIE VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪRĄ

Mokytojams, bibliotekininkams, vaikų literatūros tyrėjams, rašytojams, iliustruotojams, leidėjams, tėvams, studentams

 

Vyriausioji redaktorė

Džiuljeta Maskuliūnienė, prof. hum. m. dr. (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

 

Atsakingoji sekretorė

Reda Tamulienė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

 

Redaktorės

Eglė Baliutavičiūtė (užsienio vaikų ir jaunimo literatūra) (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Rita Karpavičienė (vaikų ir jaunimo literatūra edukacijos procese) (Panevėžio r. Raguvos gimnazija)

Asta Skujytė-Razmienė, hum. m. dr. (moksliniai tyrimai) (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)

 

Redakcijos kolegija

Raimonda Budnikienė (Panevėžio „Vyturio“ progimnazija)

Loreta Jakonytė, hum. m. dr. (nepriklausoma tyrėja)

Roma Kišūnaitė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Inga Mitunevičiūtė (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius)

Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, habil. hum. m. dr. (Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius)

Antanas Šimkus, poetas (Lietuvos rašytojų sąjunga)

Kristina Vaisvalavičienė, hum. m. dr. (Vytauto Didžiojo universitetas)

 

Kalbos redaktorė

Ligita Mykolaitienė

 

Dizainerė, maketuotoja

Lina Eitmantytė-Valužienė

 

Rubrikų piešinių autorė

Irena Geniušienė

 

Viršelyje – iliustracija iš Anzelmo Matučio knygos Kas žmogiuko širdyje (Vilnius: Slinktys, 2022). Dail. Lina Eitmantytė-Valužienė

Žurnalas „Rubinaitis“, 2023 Nr. 1 (105)

 

 

Sveiki!

Apie dzūkiškus akcentus

Balandžio 2-oji – tarptautinė vaikų knygos diena

Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena
Aš esu knyga, perskaityk mane

Apžvalgos

(Ne)dingusių pasakų byla (2022 m. lietuvių autorių pasakos)
Keletas pastabų vietoj 2022 m. poezijos knygų vaikams apžvalgos
Platėjantys pažinimo akiračiai (2022 m. lietuvių autorių pažintinių knygų vaikams apžvalga)

Straipsniai

Kas parašė knygą „Murziuko dienoraštis“?

Nuotraukos pasakoja

Pirmoji Geriausios metų vaikų knygos premija – Bitei Vilimaitei

Sukaktys

Ne tik eilėraščių meistras (Anzelmo Matučio 100-osioms gimimo metinėms)

Dalijamės patirtimi

Stažuotė Estijos vaikų literatūros centre

Mano vaikystės skaitymai

Verta būti knygų pasaulio žvalgu

Retro

Apie vieną didžiųjų Dzūkijos ir Lietuvos turtų – Valkininkų freską

Supažindiname

Pažintis su Anzelmu Matučiu ir jo muziejumi
Nauja knyga apie Anzelmą Matutį

Atidžiu žvilgsniu

Kai prieš akis svajonė – net jūra iki kelių
Kelionė po žmogaus atminties galaktiką
„Nuomojamas butas“ – tikrieji namai
Įtaigus kūrinys apie neregių šeimoje augantį vaiką, arba Gera jaustis reikalingam

Daug skaitau

Gerą knygą prisiminsi ir po kelerių metų...

Bibliografija

2022 m. vaikų ir paauglių knygų bibliografijos sąrašas

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Ežio dvaras Vaitakarčmio kaime

Mūsų partneriai ir rėmėjai