Baltų literatūros savaitė kviečia į kelionę

 

„Stebina, įkvepia ir sušildo! Būtinai dalyvausime ir kitąmet!“ – tokiais atsiliepimais kasmet trykšta tarptautinio Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projekto „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“ dalyviai specialiai šiai grupei sukurtoje feisbuko paskyroje besidalijantys savo mokyklose organizuotų renginių apie kaimyninės šalies literatūrą, kultūrą įspūdžiais, atradimais, nuotraukomis. Ši nuostabi iniciatyva, skirta dviejų baltiškų tautų – lietuvių ir latvių – literatūrai pažinti, užgimė 2017 metais. Jos sumanytojai – Jonavos r. Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro bibliotekininkė Edita Gerulaitienė ir Jonavos rajono mokyklų bibliotekininkų metodinis būrelis. Nuo 2023 m. rugsėjo šį projektą kuruoja Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centras. Projekto tikslas – populiarinti kaimyninės šalies literatūrą, kultūrą, skatinti tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, stiprinti jaunosios kartos baltiškąją tapatybę.

Saldaus vidurinės mokyklos jauniesiems skaitytojams – gausus lietuvių autorių knygų pasirinkimas. Bibliotekininkės Guntos Dravniecės nuotr.
Saldaus vidurinės mokyklos jauniesiems skaitytojams – gausus lietuvių autorių knygų pasirinkimas. Bibliotekininkės Guntos Dravniecės nuotr.

Šių metų rugsėjo 23–30 d. projektas „Baltų literatūros savaitė“ jau aštuntą kartą iš eilės Lietuvos ir Latvijos mokyklas kvietė švęsti Baltų vienybės dieną, atsiversti kaimyninės šalies rašytojų parašytas knygas, susipažinti su naujais vertimais, leistis savęs ar mūsų šalis siejančių istorinių įvykių pažinimo keliais, pastudijuoti žemėlapius, įsižiūrėti į kaimyninės šalies raidyną, išgirsti giminiška kalba tariamo žodžio ar dainos skambesį ir net patiems jį išbandyti. Projekto idėja, tema ir veiklos žadina vaikų smalsumą, skatina paimti į rankas knygą, kūrybiškai interpretuoti meninį tekstą. Projekto partnerių – Lietuvos ir Latvijos ambasadų, šią idėją palaikančių rėmėjų ir pačių mokyklų pastangomis vertingomis kaimyninės šalies knygomis kasmet papildomi mokyklų bibliotekų rinkiniai. Dažnai jie ne tik džiugina savo gausa, bet ir stebina! Susidomėjimą kaimyninės šalies literatūra pastebi ir vertėjai bei leidėjai – kasmet vis daugiau išleidžiama kūrinių vaikams vertimų.

Jonavos r. Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro antrokai kartu su savo meškiukais skaitė Imanto Zieduonio „Meškiukų pasaką“. Mokytojos Daivos Zolubaitės-Deksnienės nuotr.
Jonavos r. Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro antrokai kartu su savo meškiukais skaitė Imanto Zieduonio „Meškiukų pasaką“. Mokytojos Daivos Zolubaitės-Deksnienės nuotr.

Šiais metais Lietuvos mokyklose skaityti latvių poetų eilėraščiai vaikams iš 2023 m. išleistos rinktinės Tirpsta diena kaip ledai, rašytojo Imanto Zieduonio (Imants Ziedonis) pasakos ir epifanijos, aptarta tvaraus vartojimo problemas kelianti Agnesės Vanagos (Agnese Vanaga) knyga Plastikiniai chuliganai ir kt. Latvijos mokyklose sklaidytos Linos Žutautės, Beno Bėranto, Kęstučio Kasparavičiaus paveikslėlių knygos, skaitytos sakmės iš Kotrynos Zylės knygos Siela sumuštinių dėžutėje, studijuota Jurgos Vilės ir Linos Itagaki grafinė novelė Sibiro haiku, net lankytasi Rygos lėlių teatre, kuriame pagal minėtą kūrinį 2024 m. pastatytas originalus poetinis Valterio Sylio (Valters Sīlis) režisuotas spektaklis.

Bergių muzikos ir meno pagrindinės mokyklos moksleiviai po spektaklio „Sibiro haiku“ peržiūros bendrauja su Rygos lėlių teatro aktoriais. Mokytojos Ievos Križevicos nuotr.
Bergių muzikos ir meno pagrindinės mokyklos moksleiviai po spektaklio „Sibiro haiku“ peržiūros bendrauja su Rygos lėlių teatro aktoriais. Mokytojos Ievos Križevicos nuotr.

„Pradinėse mokslainėse užginame maskoliškai vaikus mokinti, bet prie lietuviškos įvedame latvišką, kaipo viengenčių kalbą į mūsų pradines mokslaines. O latviai į savo mokslaines teipgi lietuvišką kalbą turi įvesti“, – 1901 m. rašė knygnešys Jurgis Bielinis1. Praėjus 123 metams vis dar nesame įvykdę lietuviškojo žodžio riterio testamento – antrosios baltų kalbos Lietuvos ir Latvijos mokyklose kol kas dar nemokoma, bet augantis susidomėjimas projekto „Baltų literatūros savaitė“ veiklomis nuteikia optimistiškai.

____________________________________

1 Jurgis Bielinis, Testamentas Lietuvos tautai dėl dvidešimto amžiaus, Vilnius, 1901, p. 5, interneto prieiga: https://www. epaveldas.lt/preview?id=C10000080025 (žiūrėta 2024-09-30).

Parengė Kristina Vaisvalavičienė

 

 

Žurnalas „Rubinaitis“, 2024 Nr. 3 (111)

 

 

Sveiki!

Portale „Epaveldas.lt“ – tai, kas paveldėta ir brangu

Straipsniai

Estų vaikų literatūros vertimai Lietuvoje: naujienos, tendencijos, lūkesčiai, mainai
Kita Mikės Pūkuotuko istorijos pusė

Pokalbis

Karas vaikų literatūroje

Nuotraukos pasakoja

Gilei – šešiasdešimt!

Sukaktys

Danielis Pennacas: skaitymo malonumas įkvepia supratimo malonumą (rašytojo 80-mečiui)

Dalijamės patirtimi

Viena šeima – keturios skaitytojų kartos

Mano vaikystės skaitymai

Knygose išnyksta šitas pasaulis ir prasiveria visai kitas

Paskaitykim, mama, tėti!

Mažas pirst; Margas šuo
Pija sutinka kandį

Retro

Skarelė primena pirmąją Vaikų knygos šventę, vykusią Raseinių rajone

Atidžiu žvilgsniu

Kai(p) pokaris švininėmis kojomis perėjo vaikų literatūrą
Gaivi knyga lediniu pavadinimu
Ką anuomet skaitė Moišelė ir Chajelė, Avremelis ir Esterkė
Rimti išdykavimai skeleto draugijoje

Daug skaitau

Kai būni mažas, galvoji: „Jei tėvai skaito, skaitysiu ir aš“

Vaikų literatūros datos

2025 m. vaikų literatūros datos

Kronika. Informacija. Skelbimai

Kronika. Informacija. Skelbimai

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Oskaro Lutso ženklai Tartu

Mūsų partneriai ir rėmėjai