Gilei – šešiasdešimt!
Vytauto Petkevičiaus apysaka-pasaka Gilės nuotykiai Ydų šalyje pasirodė 1964 m. ir buvo pakartotinai išleista net aštuonis kartus. Tai labai gerai didaktinės pasakos modeliui atstovaujantis kūrinys, turintis alegorijos bruožų, kuriuos iššifruoti gali bandyti ir suaugę skaitytojai.
Rašytojo duktė Liudmila Petkevičiūtė yra pasakojusi apie šios knygos gimimo aplinkybes. Tėvas broliui buvo padaręs kareivėlių iš kaštonų, o jai – iš gilių. Žaisdami su gilėmis, kankorėžiais, pupelėmis vaikai įsivaizdavo juos esant gyvus, tarsi tėvas jiems būtų įpūtęs gyvybės. Kartą, pačiame kovos įkarštyje, kai susistatę „kariauną“ ant stalo vaikai garsiai šūkaliojo ir sprigtu šaudė „karius“, į svečius užėjo dailininkas Edmundas Žiauberis ir susižavėjęs tokia kova pasiūlė parašyti apie tai pasaką. Būtent Žiauberis nupiešė iliustracijas pirmajam Gilės nuotykių Ydų šalyje leidimui. Yra išlikęs nedidelis popieriaus lapelis, kuriame rašytojo ir dailininko ranka užfiksuoti svarbiausi knygos gimimo faktai.
1964 m. viena diena ypač įsiminė rašytojo dukrai – toks švytintis ir laimingas tądien buvo tėtis, parsinešęs iš leidyklos knygelės apie Gilę bandomąjį egzempliorių. Pats rašytojas irgi buvęs panašus į gilę – nešiojo beretę, tik niekada neryšėjo šaliko, buvo karštas vyras. Didžiausių linksmybių namuose kildavo pasirodžius naujai vaikiškai knygai. Grįždavo tuomet tėvas, pripirkęs skanėstų, ratuotas kaip bitinas. Knygų suaugusiems skaitytojams pasirodymas, priešingai, dažnai sukeldavo tėvo pyktį ir įtūžį, nes rašytojas būdavo kritikuojamas valdžios institucijų.
Vaikų literatūros muziejuje, Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinyje, su Gilės nuotykiais lankytojus supažindiname tikrai žaismingai. Viena populiariausių edukacinių veiklų Pasakų name vadinasi „Gilės pamokos“.
Prie pasakos Gilės nuotykiai Ydų šalyje spalvingo maketo, sukurto dailininko Mariaus Jonučio, interaktyviai keliaujame po Ydų šalį, susipažįstame su Ąžuolo gyventojais, sužinome, ko paukščiai mokė neklaužadą Gilę, persirengę veikėjais vaidiname pasakos ištraukas „Kankorėžio dvare“, „Gilės ir žirnio pažintis“, fantazuojame, koks galėtų būti Rėžiuko susapnuoto labai gardaus užsieninio valgio „Sprink-ryk“ receptas. Kita patraukli veikla – lentoje surašyti atpažintas Gilės ir kitų knygos veikėjų ydas, palyginti jas, papasakoti, kokių blogų savybių turime patys. Ne tik vaikai, bet ir suaugėliai čia gali atsikratyti ydų duodami priesaiką Ydų šalies sostinėje „Didysis Aš“. Linkime ilgiausių metų Gilei!
Parengė Daiva Irena Šarkanauskaitė (Maironio lietuvių literatūros muziejus)
Žurnalas „Rubinaitis“, 2024 Nr. 3 (111)