Portale „Epaveldas.lt“ – tai, kas paveldėta ir brangu

 

 

 

 

 

 

 

Niekas neatsiranda tuščioje vietoje. Kultūra, literatūra tarsi Katedra stovi ant seniai pastatytų pamatų, vėliau plyta po plytos ji toliau buvo statoma, tebestatoma ir dabar iki pat skliautų ir smailių. Svarbu matyti visumą, vis pasižiūrėti, ar tvirti pamatai, ar nekliba sienos, ar saugu mums savo Katedroje. Tai nepabaigiamas procesas.

Mūsų atminties saugyklos – muziejai, bibliotekos… Pasinaudodami modernių technologijų galimybėmis, jie kuria interaktyvias ekspozicijas, savo fondus daro prieinamesnius lankytojams, skaitytojams. Štai Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka sukūrė didžiausią Lietuvoje suskaitmeninto kultūros paveldo portalą Epaveldas.lt. (interneto prieiga: https://www. epaveldas.lt/). Neretai seni „unikalūs objektai itin trapūs ar prastos fizinės būklės, tad saugomi griežtomis sąlygomis ir yra neprieinami visuomenei“, – sako portalo kūrėjai. O juk labai svarbu, kad paveldėtais turtais galėtume pasinaudoti mes visi. Rubinaičio skaitytojams reikia akcentuoti, kad portale nemažai yra ir vaikų literatūros medžiagos, kuria galėtų pasinaudoti mokytojai ir gimnazistai, dėstytojai ir studentai. Čia galima rasti lietuviškų knygų, išeivijos periodinių leidinių, Lietuvos muziejų eksponatų, garso įrašų, audiovizualinių dokumentų.

Su portalo turiniu galima ne tik susipažinti, jį peržiūrėti, remtis pamokose, kitose veiklose, bet ir, pasitelkiant portalo sukurtus instrumentus, atlikti įvairių kūrybinių darbų. Naudodamiesi suskaitmenintu turiniu portalo lankytojai gali patys sukurti virtualią parodą, tinklaraščio įrašą, gali ieškoti, komentuoti, vertinti, dalytis kultūros paveldo objektais, pridėti teksto anotacijų, rašyti komentarus. Ypač patrauklus virtualių parodų kūrimo įrankis, leidžiantis kurti parodas iš portale saugomo ir publikuojamo turinio. Sukurtą parodą galima paskelbti čia pat, portale, arba jos nuoroda pasidalyti su draugais. Portalo komanda pabrėžia ir kitą svarbų aspektą: „Kiekvienas suskaitmenintas kultūros paveldo objektas turi „Creative Commons“ licenciją ir „Europeana“ naudojamų „Rights Statements“ pareikščių žymas, jas galite rasti ant suskaitmenintų kultūros paveldo objektų. Jų ženklinimas licencijomis sukuria palankesnes sąlygas naudoti portalo turinį (…)“.

Edukaciniais tikslais naudotis portalo medžiaga galima nemokamai. Tai tikrai labai didelė pagalba visiems portalu besinaudojantiesiems.

Antai atsivertę portalo kolekciją „Šiuolaikinės lietuvių literatūros klasikos kūriniai“ (2023 m.), turinčią 390 objektų, randame ir vaikų literatūros knygų. Į mus žvelgia senų lietuvių vaikų literatūros knygų leidimų viršeliai, iliustracijos, tekstai, knygos, kurių vietinėse bibliotekose gali ir nebūti, kurios tapusios retenybe. Ne tik pedagogams, bet ir tėvams gali būti naudinga ir įdomi virtuali paroda „Pasakos plokštelėse“ (2022 m.), kurioje parodomi XX a. septintajame dešimtmetyje Vilniaus plokštelių studijoje įrašyti garso įrašai (folklorinės ir literatūrinės pasakos), skirti mažųjų auditorijai.

Epavelde.lt atrasime naujų, mums nežinomų kultūros ir literatūros objektų, nudžiugsime pamatę seniai pamirštus. Tad pasinaudokime suskaitmenintais mūsų paveldo turtais, atskleiskime juos jaunajai kartai. Juk Katedra stovi ant pamatų, ant to, kas padaryta, sukurta ankstesnių kartų, ant to, kas mūsų yra paveldėta.

 

 

Žurnalas „Rubinaitis“, 2024 Nr. 3 (111)

 

Straipsniai

Estų vaikų literatūros vertimai Lietuvoje: naujienos, tendencijos, lūkesčiai, mainai
Kita Mikės Pūkuotuko istorijos pusė

Pokalbis

Karas vaikų literatūroje

Nuotraukos pasakoja

Gilei – šešiasdešimt!
Baltų literatūros savaitė kviečia į kelionę

Sukaktys

Danielis Pennacas: skaitymo malonumas įkvepia supratimo malonumą (rašytojo 80-mečiui)

Dalijamės patirtimi

Viena šeima – keturios skaitytojų kartos

Mano vaikystės skaitymai

Knygose išnyksta šitas pasaulis ir prasiveria visai kitas

Paskaitykim, mama, tėti!

Mažas pirst; Margas šuo
Pija sutinka kandį

Retro

Skarelė primena pirmąją Vaikų knygos šventę, vykusią Raseinių rajone

Atidžiu žvilgsniu

Kai(p) pokaris švininėmis kojomis perėjo vaikų literatūrą
Gaivi knyga lediniu pavadinimu
Ką anuomet skaitė Moišelė ir Chajelė, Avremelis ir Esterkė
Rimti išdykavimai skeleto draugijoje

Daug skaitau

Kai būni mažas, galvoji: „Jei tėvai skaito, skaitysiu ir aš“

Vaikų literatūros datos

2025 m. vaikų literatūros datos

Kronika. Informacija. Skelbimai

Kronika. Informacija. Skelbimai

Summary

SUMMARY

Vaikų literatūros rašytojai ir personažai meno kūriniuose

Oskaro Lutso ženklai Tartu

Mūsų partneriai ir rėmėjai