Ant sparnų istorijos keliauja, trokšdamos išgirsti džiaugsmingą tavo širdies plakimą
Aš esu keliaujanti istorija. Nuskrisiu bet kur.
Kartais užlipusi ant vėjo sparnų, kartais – ant bangų.
O kartais ant mažų smėlio sparnelių.
Žinoma, užsiropščiu ir ant praskrendančių paukščių sparnų.
Net ant lėktuvo sparnų kartais atšvilpiu.
O tada prisėdu šalia tavęs, atverčiu puslapius ir pasakoju istoriją, kurios tu lauki.
Gal norėtum paslaptingos istorijos?
O gal liūdnos, baisios arba juokingos?
Jeigu dabar nenori klausytis – nieko tokio,
Juk kada nors užsinorėsi.
Tada ir pasikviesk mane.
Sakyk: „Keliaujanti istorija, ateik pas mane.“
Ir aš bemat atskrisiu.
Istorijų turiu pačių įvairiausių.
Apie mažą salą, kuriai nusibodo gyventi vienai ir ji, išmokusi plaukti, susirado draugų.
Arba istorija apie paslaptingą naktį, kai pasirodė du mėnuliai…
Arba apie pasiklydusį Kalėdų Senelį…
O, jau girdžiu – tavo krūtinėje spurda širdis!
Tuk tuk, dunkst dunkst, tuk tuku tuk tuku, plast paplast.
Tai keliaujanti istorija įskrido į tave ir virpina tavo širdį.
Dabar tu pats tapsi keliaujančia istorija ir išskleisi sparnus skrydžiui.
Štai taip šiame pasaulyje užgimė dar viena keliaujanti istorija.
EIKO KADONO gimė 1935 m. Tokijuje. Vos penkerių neteko motinos. Dešimties metų, prasidėjus Ramiojo vandenyno kampanijai, buvo priversta evakuotis į Japonijos šiaurę. Karo patirtis, išgyventa vaikystėje, suformavo suvokimą, kokia svarbi yra taika. Wasedos universitete Eiko Kadono studijavo Amerikos literatūrą, baigusi studijas dirbo leidykloje. Po vedybų ji lydėjo savo vyrą į Braziliją ir dvejus metus gyveno San Paule. Gyvenimas Brazilijoje plėtė akiratį, gyvenimiškos patirtys ugdė jos smalsų ir daugiakultūrį požiūrį į kūrybinę veiklą. Pirmoji jos knyga išėjo 1970 m., nuo tada Eik o Kadono išleido apie 250 knygų, kurios buvo išverstos į dešimt kalbų. Eiko Kadono sako: „Pradėti skaityti knygą – tai tarsi atverti duris į kitą pasaulį. Pasibaigus istorijai durys neužsiveria, visada yra kitų durų, laukiančių, kol bus atidarytos. Perskaitę istoriją žmonės ims žiūrėti į pasaulį kitaip (…). Aš manau, kad tai ir yra tikrasis skaitymo malonumas. Tikiuosi, kad kiekvienas pradės kurti savo naują istoriją čia ir dabar.“
Eiko Kadono kūryba 2018 m. įvertinta Hanso Christiano Anderseno premija.
NANA FURIYA gimė 1961 m. Tokijuje. Ji yra knygų dailininkė, iliustravusi daugiau nei septyniasdešimt paveikslėlių knygų vaikams. 1985 m., pasirodžius didžiulio populiarumo sulaukusiai jos iliustruotai Setsuko Hasegawos istorijai Mekkira Mokkira Dõndon, kurią pirmą kartą išleido leidykla „Fukuinkan“, Nana Furiya persikėlė į Slovakiją studijuoti litografijos pas profesorių Dušaną Kállay Bratislavos dailės ir dizaino akademijoje.
Nana Furiya ne tik iliustruoja, be t ir kuria tekstus paveikslėlių knygoms. 2012 m. ji organizavo keliaujančią parodą „Iš rankų į rankas“, kuri buvo atidaryta Bolonijos muziejaus lapidariume. Atidarymo proga Nana Furiya pakvietė iliustratorius iš viso pasaulio padiskutuoti apie meno vaidmenį tokių katastrofų kaip Tōhoku regione įvykęs žemės drebėjimas ar atominės elektrinės avarija 2011 m. akivaizdoje.
Į vieną iš paskutiniųjų pastarojo meto projektų įsitraukė ir jos vyras, tapytojas, grafikas Peteris Uchnáras. Jų iliustracijų Sergejaus Prokofjevo kūriniui „Petia ir vilkas“ vaizdo projekcijos buvo rodytos Macumoto mieste 2019 m. vykusio Seiji Ozawos (Seidžio Ozavos) inicijuoto muzikos festivalio metu. Iliustracijos su Juno Moriyasu tekstu nugulė į paveikslėlių knygą, kurią 2020 m. išleido leidykla „Kaiseisha“.
1999 m. Nana Furiya laimėjo „Aukso plunksnos“ („Golden Pen“) apdovanojimą tarptautinėje Belgrado iliustracijų bienalėje. 2021 m. jos iliustruota liaudies pasaka buvo įtraukta į tarptautinį vaikų literatūros katalogą Baltieji varnai (The White Ravens).
Iš japonų kalbos vertė Eiko Sakurai
Balandžio 2-ąją, minint Hanso Christiano Anderseno gimtadienį, kasmet švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena, kurios tikslas – įkvėpti skaitymo meilę ir atkreipti dėmesį į vaikų knygas. Oficialiu 2024 m. Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėju tapęs Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Japonijos skyrius įgijo teisę parinkti jos temą ir sukurti plakatą, kuriuo naudosis viso pasaulio IBBY skyriai. Šių metų kreipimasis – iškilios japonų rašytojos Eiko Kadono, parašiusios apie 250 knygų ir 2018 m. įvertintos H. Ch. Anderseno premija, ir puikios japonų iliustruotojos Nanos Furiya, iliustravusios daugiau nei 70 paveikslėlių knygų vaikams, bendradarbiavimo rezultatas. Pasak Eiko Kadono, skaitydami knygas atveriame duris į kitą pasaulį, o perskaitę pamatome pasaulį iš naujo. Ji kviečia kurti naują istoriją čia ir dabar.
Žurnalas „Rubinaitis“, 2024 Nr. 1–2 (109–110)