Įspūdingiausios 2023 m. vaikų knygos iliustracijos ir ne tik

 

 

 

 

 

Kiekvienąkart sėdant rašyti apie knygų vaikams metų derlių apima nerimas, ką paminėti, ko nepamiršti, kokias naujas knygų iliustravimo tendencijas pamatyti, pabrėžti, kokie nauji vardai tais metais papuošė vaikų knygų padangę naujomis spalvomis. Knygų mugė, rodos, seniausiai pasibaigė, o knygos tapo nebe tokios ryškios kaip žiemą, nes aplink viskas kvepia ir žydi ryškiomis spalvomis. Reikia suskubti, kad skaitytojai spėtų pagriebti naujas knygas – juk vasara yra pats maloniausias laikas skaityti ir mėgautis gražiausiomis metų knygomis.

Pradėkime nuo komisijos nominuotų gražiausių knygų ir premijų, nors ši nuomonė yra sudėtinė ir kartais gali skirtis nuo asmeninių pasirinkimų. Aldonos Liobytės premijos laimėtoja šiemet balsavimo keliu buvo išrinkta Pavelo Kulikovo knyga Pingvinas lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija (Lietuvos jūrų muziejus). Daugiausia simpatijų sulaukė šios knygos tekstas, nes jis labai patrauklus, atitinka adresatą (nuo vaiko iki senelio), yra žaismingas ir nestokoja humoro, jame gražiai skamba literatūrinės sąsajos tarp pingvinų – labai nelietuviškų paukščių – ir Lietuvos, kur jie dabar gyvena, „lietuviškumo“. Knygos autorius yra biologas, dirbantis Lietuvos jūrų muziejuje ir gerai tuos paukščius pažįstantis, tačiau rašytojo duoną išbandęs pirmą kartą ir atrodo, kad labai sėkmingai. Pingvinų istorijos įdomios ir svarbios, nes pasakojama apie Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančius pingvinus, unikalius jų gyvenimo momentus – taip ir norisi kuo greičiau susitikti su jais gyvai. Knyga pažintinio pobūdžio, pingvinus piešė ir jų charakterį atskleidė dailininkė Viktorija Ežiukas. Knygą maketavo Inga Dagilė – tekstui suteikta profesionali knygos išvaizda, laviruojanti tarp tikrovės ir humoro.

Viktorijos Ežiukas iliustr. iš knygos „Pingvinas lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“. Autorius Pavelas Kulikovas, išleido Lietuvos jūrų muziejus
Viktorijos Ežiukas iliustr. iš knygos „Pingvinas lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“. Autorius Pavelas Kulikovas, išleido Lietuvos jūrų muziejus

 

Domicelės Tarabildienės premiją už gražiausią metų knygą šiemet pelnė Mariaus Marcinkevičiaus eilėraščių knyga Ilgi eilėraščiai trumpiems („Misteris Pinkmanas“) su Ievos Gvazdaitytės iliustracijomis. Tai puikus jaunos dailininkės debiutas – ne tik knygą papildo minimalistinės iliustracijos, bet ir suteikia jai stilistinę raišką. Ši knyga yra tarsi paties autoriaus parafrazė anksčiau jo kurtai eilėraščių knygai Maži eilėraščiai mažiems, tačiau įgavusi visiškai kitą meninę raišką. Knygoje itin nedaug raiškos priemonių, ji atrodo labai lakoniška: juoda, balta ir geltona (tik viena spalva), kiekviena detalė, jos linijos linkis ar storis tiksliai apgalvoti. Knyga sukurta pagal vaiko raidos etapus: iliustracijos žaismingos, sukurtos talentingai, atliepia mažųjų pajautą. Knyga buvo pastebėta ir jau įvertinta tarptautinės komisijos: jos iliustracijos atrinktos į parodą „The Braw Amazing Bookshelf“, kurioje pristatomos šimtas knygų iš keturiasdešimties šalių.

Ievos Gvazdaitytės iliustr. iš knygos „Ilgi eilėraščiai trumpiems“. Autorius Marius Marcinkevičius, leidykla „Misteris Pinkmanas“
Ievos Gvazdaitytės iliustr. iš knygos „Ilgi eilėraščiai trumpiems“. Autorius Marius Marcinkevičius, leidykla „Misteris Pinkmanas“

 

Šie metai tikrai pažėrė debiutų. Vienas jų – jau gerai žinomos vaikų rašytojos Jurgos Vilės knyga Šuo, kuris išeina naktį („700 eilučių“). Knygos dailininkė – jauna Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros absolventė Valentina Černiauskaitė. Ši knyga – tai atskiras meno kūrinys, ją būtina turėti savo bibliotekoje kaip išskirtinį darbą. Nors pasakojimas atrodo paprastas (apie šunį vardu Mėnulis ir jo naktinį pasivaikščiojimą), tačiau vizualinis jos sprendimas sukuria įvykį. Pasirinkta vaizdavimo technika ir priemonės labai dera: dailininkė piešia grafitiniu pieštuku ir tik kai kur lieja akvarele. Visas pasakojimas atitinka filmo formatą, viskas dėliojama atskirais kadrais (kvadratėliais), tarsi dailininkė klijuotų pasakojimą, kuriame yra ir tylos, ir nuostabos, ir įtempto siužeto – meninis nuotykis garantuotas! Knyga įvertinta Domicelės Tarabildienės premija, o Bolonijos knygų mugėje ji buvo pažymėta dPICTUS ženklu tarp šimto įspūdingiausių 2024 metų vaikų knygų iš viso pasaulio.

Valentinos Černiauskaitės iliustr. iš knygos „Šuo, kuris išeina naktį“. Autorė Jurga Vilė, leidykla „700 eilučių“
Valentinos Černiauskaitės iliustr. iš knygos „Šuo, kuris išeina naktį“. Autorė Jurga Vilė, leidykla „700 eilučių“

 

Turbūt stipriausios šiemet yra pažintinės ir istorinės knygos vaikams, irgi įnešusios naujų vardų į vaikų knygų pasaulį. Viena jų – tikros profesionalės ir savito stiliaus dailininkės Linos Itagaki knyga Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė (autoriai Vytenė Muschik, Marius Marcinkevičius, „Aukso žuvys“). Tai pasakojimas apie albanų mokslininkę Kasimati, pasipriešinusią diktatoriaus režimui. Knyga išsiskiria raiškiu kinematografiniu pasakojimu. Dailininkė gerai išmano šį „ilgąjį“ pasakojimo žanrą, jį išbandė ne vienoje knygoje, o pirmasis ir tikrasis jos braižo įvertinimas atėjo pasirodžius knygai Sibiro haiku. Tačiau Lina ėmėsi ir šiokių tokių pasakojimo naujovių: ji siekė, kad istoriją tarsi pasakotų žuvys, knygos personažai yra savitai sužuvinti žmonės – žmonių kūnais ir žuviškomis galvomis, be nosių, didelėmis akimis ir mažomis burnomis. Pagrindinė knygos veikėja Sabiha irgi sužuvinta, o jos plaukų spalva – tarsi undinės. Lina turi ir savo išskirtinį kūrybos būdą: pirmiausia ji piešia pieštuku ant paprasto popieriaus, tada skenuoja ir jau spalvina kompiuteriu. Išskirtinė ir šios knygos spalva – tarsi vandenynų, nors pati autorė prisipažino, kad spalvinį koloritą jai padiktavo kelionė po Kroatiją žiemą: suledėję kriokliai ir nuostabios akvamarino spalvos vanduo turėjo įtakos knygos spalviniam pasirinkimui ir be galo tiko žuvų pasauliui. Pirmasis šios knygos leidimas pasirodė albanų kalba, o pernai knyga išleista ir lietuvių kalba.

Linos Itagaki iliustr. iš knygos „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“. Autoriai Vytenė Muschik, Marius Marcinkevičius, leidykla „Aukso žuvys“
Linos Itagaki iliustr. iš knygos „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“. Autoriai Vytenė Muschik, Marius Marcinkevičius, leidykla „Aukso žuvys“

 

2023 metais sužibėjo dar viena Linos Itagaki knyga – Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę (tekstas Mariaus Marcinkevičiaus, „Misteris Pinkmanas“). Knygoje pasakojama apie drąsią mergaitę, jos išgyvenimus ir ryžtą imtis mažų, bet labai svarbių darbų ir taip prisidėti prie pasipriešinimo Lietuvos okupacijai. Knyga tik įrodo, kokia Lina Itagaki yra stipri ilgose piešimo ir pasakojimo distancijose. Ji ne tik esmingai prisideda prie komikso kaip visaverčio dailės žanro įtvirtinimo, bet ir įgyja vis daugiau šio žanro gerbėjų ir skaitytojų. Ši knyga ne tik svarbi Lietuvai, ji jau įvertinta ir prestižinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje – pelnė specialų apdovanojimą komiksų kategorijoje. Konkurso žiuri akcentavo, kad knygoje gvildenamos temos yra aktualios šiuolaikinei Europai, meistriškai laviruojama tarp knygos vaikams ir grafinio romano.

Linos Itagaki iliustr. iš knygos „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“. Autorius Marius Marcinkevičius, leidykla „Misteris Pinkmanas“
Linos Itagaki iliustr. iš knygos „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“. Autorius Marius Marcinkevičius, leidykla „Misteris Pinkmanas“

 

Verta paminėti ir knygą vyresniems vaikų knygų skaitytojams – paaugliams. Istoriko Zigmo Vitkaus parengtoje knygoje Akimirka apsispręsti: Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos („Alma littera“) pasakojamos 24 tikros istorijos apie tuos Lietuvos gyventojus, kurie rizikuodami savo ir savo šeimos gyvybėmis gelbėjo žydus, yra žmogaus gerumo ir nesavanaudiškumo pavyzdžiai. Knygos dailininkas (ir debiutantas vaikų literatūroje!) Mindaugas Lukošaitis iliustravo knygą rinkdamasis vaizduoti arba tam tikrą situaciją, arba asmens portretą – taip tarsi sukūrė naują geradarių ir svarbių Holokausto istorijoje Lietuvos žmonių portretų galeriją.

Kohyo Ikeshitos iliustr. iš knygos „Kilnieji sukčiai: vieno drąsa lemia tūkstančių gyvybes“, išleido „Kultūrinės ir organizacinės idėjos“
Kohyo Ikeshitos iliustr. iš knygos „Kilnieji sukčiai: vieno drąsa lemia tūkstančių gyvybes“, išleido „Kultūrinės ir organizacinės idėjos“

 

Norėtųsi išskirti dar vieną tendenciją, kuri Lietuvoje tampa nauja realybe: neretai ir vaikų knygos kuriamos suburiant tarptautinę komandą. Taip buvo su minėtąja Linos Itagaki knyga Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė, kai kartu dirbo žmonės iš Albanijos ir Lietuvos. Puikiais tarptautiniais projektais gali pasigirti kelios 2023 metų knygos. Tarp jų paminėtinos ir tos, kurios buvo parašytos profesionalių Lietuvos rašytojų, o iliustruotos ne Lietuvos dailininkų, tačiau sudaro puikią vaizdo ir teksto simbiozę. Tokia yra Renatos Šerelytės knyga Skrybėlė pasipūtėlė, kurią iliustravo Juliana Oakley („Baltos lankos“), Agnės Žagrakalytės knyga Kilnieji sukčiai: vieno drąsa lemia tūkstančių gyvybes („Kultūrinės ir organizacinės idėjos“), kuriai iliustracijas kūrė japonų dailininkas Kohyo Ikeshita. Tokio bendradarbiavimo tarp šalių galima tikėtis vis daugiau, nes tai atneša dvipusę naudą – tiek skaitytojui, tiek Lietuvos vaikų knygai.

Vasarai baigiantis ir artėjant rudeniui siūlau rinktis bent vieną iš paminėtų knygų – jos suteiks ne tik skaitymo malonumą, bet ir paliks neišdildomą įspūdį.

 

 

Žurnalas „Rubinaitis“, 2024 Nr. 1–2 (109–110)

 

 

Sveiki!

„Rubinaičio“ ritmas, arba Kai svarbiausia išlikti

Balandžio 2-oji – tarptautinė vaikų knygos diena

Ant sparnų istorijos keliauja, trokšdamos išgirsti džiaugsmingą tavo širdies plakimą
Kad vaikai nekartotų klaidų

Apžvalgos

Metai be karūnos (2023 m. lietuvių autorių realistinė proza)
Gausiausia, bet ar geriausia? (2023 m. lietuvių autorių pasakos)
Vaikų poezijos badmetis (2023 m. lietuvių vaikų poezija)
Kokia negrožinė knyga yra gera? (2023 m. negrožinės knygos vaikams ir paaugliams)
Apie ant batuto šokinėjantį džiaugsmą ir miško viduryje prigulusią pailsėti drąsą (2023 m. verstinės knygos vaikams ir paaugliams)

Straipsniai

Paveikslėlių knygos ir žaislo derinys – komercinis sprendimas ar pedagogo įrankis?
Gera knyga vaikams yra slaptos durys į meno pasaulį, arba Kodėl reikia skaityti paveikslėlių knygas ir patiems mažiausiems
Jaunimo teorija – atsakas aetonormatyvumui (1)

Sukaktys

Albertui Vytautui Misevičiui – 100
Folkloristo Kazio Grigo palikimas vaikams (100-oioms gimimo metinėms)
Minint Kęstučio Kasparavičiaus 70-ąjį gimtadienį
Kęstutis Kasparavičius: viskas ateina iš vaikystės

Mūsų partneriai ir rėmėjai